Balıkesir Merhaba Gazetesi

10. Ayvalık Uluslararası Zeytin Hasat Günleri başladı

10. Ayvalık Uluslararası Zeytin Hasat Günleri başladı
01 Kasım 2014 - 0:09

Genel

Bu sene onuncusu düzenlenecek olan Zeytin Hasat Günleri’nin mimarı Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, zeytin hasat günlerinin Ayvalık’ın en önemli etkinliklerden biri olduğunu ifade etti.

10 yıl önce Ayvalık Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı olan ve bir ilki gerçekleştirerek 1. Ayvalık Zeytin Hasat Günlerini başlatan Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, bu yıl ki programı Ayvalık Ticaret Odası’nın hazırladığını belirtti.

Gençer, bu yılki etkinliklere yurt dışından katılan ülkeler olduğunu ve onuncu yılında Ayvalık Zeytin Hasat Günlerinin uluslararası bir boyuta ulaştığını söyledi.

Ayvalık’ın zeytincilikle yüzyıllardır uğraşan bir kent olduğunu hatırlatan Gençer; “Özellikle cumhuriyet tarihimizden sonra Türkiye’nin zeytinle ilgili bir başkenti olmuş bir kent Ayvalık. Zeytin ve zeytin mamulleri sabun, zeytin ve zeytinyağı Ayvalık olarak özellikle bizim birinci ödevimiz. Geçmiş yıllarda Ayvalık’ta böyle sempozyumlar, hasat şenlikleri 1930’larda 1970’lerde ve 1990’larda yapılmış ama düzenli olarak yapılmamış. Fikirler bunları konuştukça doğdu. Ve her yıl yapılan bir hasat şenliğine dönüştürmek istedik. Şimdide 10. hasat şenliğini kutlayacağız” dedi.
Gelinen noktadan memnun olduğunu da bildiren başkan Gençer şunları söyledi;

“Şimdi geldiğimiz nokta da sivil toplum örgütleri, Ayvalık halkı, zeytinyağı camiası, sektörü hasat şenliklerini bekliyor katkı veriyor ve içinde olmak istiyor. Onun dışın da sadece zeytinyağı değil sanatta, kültürde işte bir yeme içme kültürü, Ayvalık’ın mutfağı ya da Ayvalık’ın sanatçılarının da içinde olduğu etkinliklerde olmaya başladı. Geldiği nokta bu, şimdiki zıplayacağı nokta, atlayacağı kısım bunu gerçekten yurt dışına açmak. Bu senede yurt dışına açıldı. Yurt dışından, İspanya’dan, Kuzey Afrika’dan ve Yunanistan’dan zeytincilikle ilgili sektörden insanlar geliyor. Hep söylüyorduk bu sene uluslararası hale gelmiş olduk.”

Ayvalık Ticaret Odası Başkanı İbrahim Kantarcı ise  “Ayvalık zeytin konusunda ileriyi seviyelere gelmiş bir bölgedir. Bu sebeple ‘Zeytinyağı Hayat Bağı’ sloganıyla bu yıl ilk uluslar arası düzeyde gerçekleştireceğimiz, 10. Ayvalık Zeytin Hasat Günleri ve Zeytinyağı Pazarının zeytinyağının tanıtımında etkili olacağına inanıyoruz” dedi. HABER MERKEZİ

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.