Balıkesir Merhaba Gazetesi

100 ÖĞRENCİYE BİSİKLET DAĞITILDI

100 ÖĞRENCİYE BİSİKLET DAĞITILDI
03 Ekim 2015 - 0:05

Genel

Sağlık Bakanlığının Obeziteye karşı bisiklet kullanımını yaygınlaştırmak amacıyla geçtiğimiz Mayıs ayında Balıkesir’de gerçekleştirilen bisiklet dağıtımının ikincisi Balıkesir Halk Sağlığı Müdürlüğünde yapıldı.

Obeziteye karşı önlem almak ve sağlıklı bir yaşam için tercih edilen bisikletin kullanımının yaygınlaştırılması amacıyla belirlenen kişilere ücretsiz olarak dağıtılan bisikletler en son yapılan programda okulların 5, 6 ve 7’nci sınıf öğrencilerinden Seçmeli Spor ve Fiziki Etkinlikler Dersini” alan öğrencilere dağıtıldı.

Programa Balıkesir Valisi Mustafa Yaman, İl Emniyet Müdürü Feridun Boz, İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz, İl Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Hasan Hocaoğlu, İl Halk Sağlığı Müdürü Hakkı Özçoban katıldı.

En önemli sağlık sorunu Obezite

Programda konuşan Vali Mustafa Yaman gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerden en büyük sağlık probleminin obezite olduğunu ifade etti. Vali Yaman “Günümüz şartlarında ulaşım imkânlarının çoğalmasıyla da hareketsizlik artmakta ve hareketsizlik, çok yeme ile birleşince maalesef obezite kaçınılmaz hale gelmektedir. 2010 yılında Başbakanlık Genelgesi olarak yayımlanarak yürürlüğe giren “Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı” kapsamında çeşitli faaliyetler yürütülmektedir. Nitekim 2014–2018 yıllarını kapsayan Onuncu Kalkınma Planı’nda da: “15 yaş ve üzeri nüfusta yeterli fiziksel aktivite yapanların oranının yüzde 62’ye çıkarılması” hedef olarak belirtilmektedir.

Bu hedefi hayata geçirmek için en akıllı alternatiflerden birisi de vatandaşları bisiklet kullanmaya teşvik etmektir. Bisikletin alternatif bir ulaşım aracı olarak kullanıldığı ülkelerde obezitenin çok daha az görüldüğü ve yaşam beklentisinin yüksek olduğu görülmektedir” dedi.

4 ayda 300 bisiklet

Sağlık Bakanlığı’nın talimatları doğrultusunda bisiklet kullanımının yaygınlaştırılması gerektiğini ifade eden Vali Yaman“Sağlık Bakanımızın talimatları doğrultusunda bisiklet kullanımını yaygınlaştırmak için hazırlanan proje doğrultusunda 200 tanesinin dağıtımını Mayıs ayında gerçekleştirdiğimiz bisikletlerin ve kaskların 100 tanesini de bugün burada, okullarımızın 5,6 ve 7’nci sınıflarda “Seçmeli Spor ve Fiziki Etkinlikler Dersini” alan öğrencilerimize kullandırılmak üzere İl Milli Eğitim Müdürlüğüne yapılan törenle teslim etmekteyiz” dedi.

Balıkesir’e yapılan en güzel katkı

Bisiklet kullanımının Balıkesir’de yaygınlaştırılması Balıkesir’e yapılacak en güzel katkı olacağını belirten Vali Yaman “Çocuklarımızın mutluluğuna vesile olan bisiklet, hem sağlıklı hem de en çevreci ulaşım aracıdır. Aynı zamanda hava kirliliği ve otopark sorununun çözümü için en doğru alternatiftir. Biz de bisikletin yaygınlaşması için elimizden geleni yapıyoruz. Çevre ve doğal yaşam kenti olan Balıkesir’e yapılacak katkıların en güzellerinden biridir. Bisiklet dağıtım kampanyasının “Hareketli Yaşam” adına şehrimize önemli katkılar sağlayacağı inancıyla emeği geçenleri kutluyor, öğrencilerimize bisikletlerini kazasız bir şekilde kullanmalarını, trafik kurallarına uymalarını ve kasklarını mutlaka takmalarını tavsiye eder, saygılar sunarım” dedi. Haber Merkezi

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.