Balıkesir Merhaba Gazetesi

100 Yıl Yetecek Kadar Yer Altı Suyu

100 Yıl Yetecek Kadar Yer Altı Suyu
27 Ocak 2023 - 10:49

100 Yıl Yetecek Kadar Yer Altı Suyu

 

Mardin’de jeoloji mühendisi Fahri Çelik, Türkiye’nin 100 yıl yetecek kadar yer altı suyu olduğunu iddia etti. Türkiye’de bu yıl yağışlar yeterince yağmadığı için vatandaşlar, kuraklık tehlikesiyle karşı karşıya kalma endişesi yaşıyor. Jeoloji mühendisi Fahri Çelik, yer altı su kaynakları hakkında açıklama yaptı.

 

Jeoloji Mühendisi Fahri Çelik, çiftçilerinin yer altı sularından daha çok faydalanmaları gerektiğini ve yeraltında bulunan su kaynaklarının 100 yıl yetecek kadar olduğunu iddia etti. Çelik, çiftçilere ufak ve büyük su kuyularını açıp sulamaya geçebilirler önerisi yaptı.

Çelik “100 Yıl Yetecek Kadar Yer Altı Suyumuz Vardır”
Türkiye’de yer altı sularında azalma olmadığını ileri süren Çelik “Mardin ve Mezopotamya bölgemizde şu anda yer altı havzalarımızda her hangi bir azalma görülmemektedir. Sadece mevsimsel olarak yağışlarda azalma görülmektedir. Önümüzdeki günlerde yağış olduğunda da bu durum ortadan kalkacaktır. Çiftçiler ufak ve büyük kuyularını yapıp sulamaya geçebilirler. Yer altı sularımızda hiçbir azalma olmayacaktır. Yer altı sularının çekmesi konusunda ilmi olarak bir açıklama görülmemektir. Şu andan itibaren bir damla yağmur bile yağmasa 100 yıl yetecek kadar yer altı suyumuz vardır” diye konuştu.

Çelik “Çiftçilerimiz Dilediği Kadar Su Çekebilirler”
Bir damla yağmur bile yağmasa 100 yıl yetecek kadar yer altı suyu olduğunu iddia eden Çelik “Türkiye geneline baktığımız zaman Toros Dağları’nın aşağı taraflarında yer altı suyu yoğun şekilde bulunmaktadır. Bizim bölgemizde ise Kızıltepe Ovası’nda yer altı suları bulunmaktadır. Şu anda yer altı sularında hiçbir sıkıntı bulunmuyor. Bulunduğumuz bölgede ne kadar su kullanılırsa kullanılsın buranın kayaç yapısı kireç taşı olduğu için çökme olmayacaktır. Çiftçilerimiz dilediği kadar su çekebilirler. İlerleyen dönemde yağmur yağdığı zaman tekrardan bir birikme olacaktır” ifadelerini kullandı.

Kaynak: İHA

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.