Balıkesir Merhaba Gazetesi

100 yıllık fabrika yeniden kazandırılıyor

100 yıllık fabrika yeniden kazandırılıyor
07 Kasım 2014 - 0:01

Genel

Ayvalık Belediyesi, 100 yıl önce inşa edilen eski Kırlangıç Fabrikasını, sosyal hayata kazandıracak.

Belediye Başkanı Rahmi Gençer, proje kapsamında fabrikada, müze, sanat galerileri ve sivil toplum kuruluşlarının kullanabileceği salonların yapılacağını belirtti. Türkiye’ye örnek bir dönüşüm projesi olacağını dile getiren Gençer, şunları kaydetti:

“Bu bina bundan 100 yıl önce sabunhane olarak yapılmış ve sonra çevresi geliştirilmiş, büyümüş, rafineri ilave edilmiş, zeytin dolum yerler ilave edilmiş ve Ayvalık’ın bir yaşam şekli haline gelmiş. Yani Kırlangıç fabrikası 100 yılın üstündedir. İnsanlara iş kapısı olmuş, aş kapısı olmuş ve Ayvalık’ın güzel zeytinyağını, sabununu dünyaya tanıttı. Burası gerçekten çok kıymetli bir yer. Hepimiz bu yerin üzerime titriyoruz. Burası dönüştürülerek halka, sosyal hayata kazandırılması gerekiyor.

Biz bunu böyle düşünürken Mimar Ersen Gürsel ile tanıştık, Kırlangıç’ı gezdi, alanı inceledi. Geçmişten de aldığımız bilgilerle bu fabrikayı hem halkımıza kazandıracağız, hem sosyal hayata kazandıracağız, hem de şehrimize yeni bir nefes alacak bir yapacağız. Yani burası bir AVM olmayacak. Burası içinde müzeler olan, özellikle Ayvalık’ta zeytinyağı müzesi ve tabi ki mübadele müzesinin olabileceği, sergi salonlarının olabileceği, aynı zamanda çok sanatçısı olan Ayvalık’ın sanatçılarının kendilerini anlatabileceği yerler, sivil toplum örgütlerinin kullanacağı salonlar olacak.” (AA)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.