Balıkesir Merhaba Gazetesi

BAŞINIZIN BELASI MİGREN

BAŞINIZIN BELASI MİGREN
20 Ocak 2015 - 0:02

Genel

Migren, çoğunlukla otonom sinir sisteminde görülen birkaç belirtiyle bağlantılı olan tekrarlayıcı orta şiddette ve şiddetli baş ağrısı ile karakterize kronik bir rahatsızlıktır. Normalde baş ağrısı doğası gereği unilateral (başın tek bir tarafını etkiler) ve atımlıdır ve 2 ila 72 saat sürer. İlişkili belirtiler arasında bulantıkusmafotofobi (ışığa karşı artmış hassasiyet), fonofobi (sese karşı artmış hassasiyet) bulunabilir ve ağrı genellikle fiziksel aktivite ile şiddetlenir. Migren baş ağrısı çeken kişilerin neredeyse üçte biri, yakın bir zamanda baş ağrısının meydana geleceğinin sinyalini veren geçici duyusal, motor bozukluk, görme ya da konuşma kabiliyeti bozukluğu olan bir aura hisseder.

Migrenin çevresel ve kalıtımsal faktörlerin bir karışımına bağlı olduğu düşünülmektedir. Vakaların yaklaşık üçte ikisi aile içinde görülür.Değişen hormon düzeyleri de rol oynayabilir: Migren ergenlik öncesi yaşlarda erkekleri kızlara göre biraz daha fazla etkiler, ancak kadınları erkeklere göre iki üç kat daha fazla etkilemektedir.Migren eğilimi genellikle gebelik esnasında azalır.Migrenin gerçek mekanizması bilinmemektedir. Bununla birlikte, nörovasküler bir bozukluk olduğu düşünülmektedir. Başlıca teori, serebral korteksin uyarılabilirliğinin artması ve beyin sapındaki trigeminal çekirdekte bulunan ağrı nöronlarının anormal bir şekilde kontrol edilmesiyle ilişkilidir.

Migren tedavisinde yıllarca menthol etken maddesi içeren ürünlerin alternatif olarak kullanıldığı bilinmektedir. Özellikle Nane, Okaliptus, Kebabiye gibi bitkisel kürler ile hazırlanan çaylar yada aromaterapi şeklinde koku tedavileri etkili sonuçlar doğurmuştur. Keskin kokusu sayesinde sinirleri uyarıp migren oluşumunda ki kısmı alternatif olarak gidermiştir. Migren tedavisinde alınabilecek daha farklı yöntemler ise;

PAPATYA

Papatya migren için harika bir bitkisel kürdür . Migrenden kaynaklanan baş ağrısı şikayetleriniz varsa başınız ağrıdığını fark etmeye başladığınızda bir fincan papatya çayı için. Baş ağrısını gerçekten hafifletecek hatta çoğu kişide migren ağrılarına kesin çözüm sunacaktır. Papatyanın spazm çözülmesinde, gaz ve âdet sancılarının giderilmesinde faydalı olduğu ifade edilmektedir. Ülkemizde birçok çeşidi bulunan papatya bitkisinin özellikle mayıs ayında açanlar tıbbi amaçla kullanılmaktadır. Özellikle gölge de kurutulmuş drog kısımlarının kullanılmasına özen gösteriniz. 1 bardak kaynamış su için 4-5 baş papatya kullanımı sizin için ideal bir kullanım olacaktır.

BİBERİYE

Mor çiçekli ve çalı görünümlü bitkidir. Akdeniz çevresinde yaygın olarak yetişen bitkinin genç sürgünleri bahar olarak, kendisi ise süs bitkisi olarak kullanılır. Çiçekleri haşlanarak uyarıcı bir şurup elde edildiği gibi, “biberiye ispirtosu”, kolonya vb. yapmaya yarayan değerli bir esans da çıkarılır. Ayrıca, yapraklarından yağ elde edilir. Yaprak dökmeyen küçük bir ağaca benzeyen biberiye bitkisi çam kokusuna benzer kokusuyla başta balık ve et yemekleri olmak üzere mutfaklarda pek çok yemeğe lezzet vermek amacıyla baharat olarak tüketilmekte. Yıl boyu bulunabilen taze biberiye nanenin de dahil olduğu “Labiatae” ailesindendir. Yaprak dökmeyen çalı şeklinde bir görünüme sahip olan bitki çam ağacı benzeri yapraklara sahiptir. Biberiye bitkisi en çok hazımsızlık ve kabızlık gibi sindirim sistemi rahatsızlıklarında ve hafızayı güçlendirmek için tavsiye edilmektedir. Baş ağrısı ve migren ağrılarını hafifletir.

Migren Tedavisinde Kullanılan Bitkisel Yağlar ;

Okaliptus yağı, Nane Yağı, Papatya yağı, Biberiye yağı gibi menthan oranı yüksek kalite deki yağların orantılı şekilde karıştırılarak ya da tek başına uygulanacak şekilde ağrılı bölgeye hafif masaj şeklinde yedirerek kullanılabilmektedir. Kokusal tedavi oranı da yükse olan bu yağların inanılmaz bir rahatlatıcı özelliği bulunmaktadır. Menthol oranı yüksek parafinli migren taşları da kullanılabilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.