Balıkesir Merhaba Gazetesi

12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü Ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü Edremit’te Kutlandı

12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü Ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü Edremit’te Kutlandı
12 Mart 2022 - 14:01

12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü Ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü Edremit’te Kutlandı

 

İstiklal Marşı’mızın kabulünün 101. Yıl dönümü Edremit Kaymakamı Sayın Ahmet Odabaş’ın katılımıyla Şükrü Tunar Kültür Merkezinde gerçekleştirilen törenle kutlandı.

 

Törenin açılış konuşmasını yapan Edremit İlçe Millî Eğitim Müdürü Yakup Özbek, Mehmet Akif’in Türk milletinin kalbindeki yerini şu sözlerle ifade etti:

“İstiklal şairimiz Mehmet Akif, 20 Aralık 1873’te dünyaya gözlerini açmış ve 27 Aralık 1936’da hayatı boyunca sürekli andığı, Yunus misali aşığı olduğu Cenap-ı Allah’a kavuşmuştu. Onun cihana gelmesi de bu fani dünyadan ebedi âleme irtihal etmesi de kış mevsimiydi. Cihan İmparatorluğu Osmanlı’nın yıkılışına da tanıklık etti, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna da… Bütün ömrü zulümle mücadele ile geçti. İbret almasını bilene Akif’in hayatından çıkarılacak dersler çoktur. O hak bildiği yolda sırat-ı müstakim üzerine yürüdü

Akif yalnız kalemi güçlü bir edip değildi. O sözleriyle büyük kitleleri hareketlendiren, her konuşmasında insanları peşi sıra sürükleyen büyük bir vaizdi. Kurtuluş Savaşı’nın hazırlık safhalarında İstanbul’daki rahat yaşamını bırakmış, Anadolu’da birçok kentte Cuma vaazları vermişti. Balıkesir’de Zağnos Paşa Camii’nde verdiği vaaz ile halkı Kuva-i Milliye’ye davet etmişti. Burada faaliyetleri engellenince Kastamonu’da Nasrullah Camii’ne oradan da meşhur Çankırı Ulu Camii’ne gitmişti çünkü o biliyordu ki Türk vatansız yaşayamaz.

Türk edebiyatının büyük kalemi Akif, ölüm vakti geldiğinde unutulmaktan endişe etmişti. Milletin kalbindeki yerinden tevazu sahibi bir yaşam sürdüğü için bihaberdi. Oysa uğruna büyük acılar çektiği büyük Türk milleti Akif’i, asırlar geçse de asla unutmayacaktır. Senin teşbihinle bu millet, bu Harim-i Namusunu müdafaa ettikçe seni yâd edeceğiz, gelecek nesillere anlatacağız, anılarını yaşatacağız. Ruhun şad olsun Akif; devrin daim, kabrin nur, mekânın cennet olsun. Yüce Allah seni çok sevdiğin Hazret-i Muhammed’e komşu kılsın. Bizler senden razıyız, Allah da senden razı olsun.”

İstiklal Marşı’nı güzel okuma yarışmasında derece elde eden öğrencilerin ödüllendirildiği törende en büyük ilgiyi Mehmet Akif’in hayatının dramatize edildiği tiyatro etkinliği gördü. İzleyenlerin gözyaşlarını tutamadığı tiyatro gösterisinin ardından izleyiciler, oyunculara alkışlarıyla destek oldu.

Törenin ardından Edremit Kaymakamı Sayın Ahmet Odabaş, törende emeği geçen okul idarecilerine, öğretmenlere ve öğrencilere teşekkür etti.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.