Balıkesir Merhaba Gazetesi

11 bin kişiye yardım yapıldı

11 bin kişiye yardım yapıldı
29 Ocak 2015 - 0:01

Genel

İl Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın, il merkezinde yoksul ve muhtaç olan 11 binden fazla kişiye yapılan yardım 10 milyon 759 bin lirayı buldu.

Balıkesir İli (merkez) Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Başkanlığı 2014 yılı boyunca il merkezinde 11 bin 336 kişiye gıdadan sağlığa, yakacak yardımına kadar değişen 11 farklı başlık altında toplam 10 milyon 758 bin 980 TL. tutarında yardım yapıldı.

İl Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (merkez) Vakfı Başkanı Süleyman Sayan, devletin bütün imkanlarını kullanarak elden gelen yardımın yapıldığını belirtti. Sayan, yapılan yardımların: Şartlı Eğitim, Şartlı Sağlık, Gıda, Kömür, Eşi vefat etmiş kadınlara destek, Engelli yakınlarına destek, Engelli aylığı, Yaşlılık aylığı, Acil durumlarda ve sokakta kalanlara yardım, Muhtaçlara destek başlıklarında yardım yapıldığını bildirdi.

VAKIF 82 EVİ ONARDI

Vakıf, yoksul mahallelerde evlerini onaramayan, çok kötü şartlardaki binalarda oturan 82 ailenin evini onardı. Tapusu vatandaşın olmak şartı ile onarılan evlerin sayılarının mahallelere dağılımı şöyle: Gümüşçeşme’de 28, 1. Gündoğan’da16, 1.Sakarya’da 10, Dinkçiler’de 8, 1.Oroçgazi’de 4, Çay mahallesinde 3, 2.Sakarya’da 2, Yıldız mahallesinde 2, 2.Gündoğan ile Ege, Hasan Basri Çantay, Kayabey, Kızpınar, Kuvayi Milliye, Sütlüce, Toygar ve Vicdaniye mahallerinde 1’er olmak üzere toplam 82 ev vakıf tarafından onarılarak daha yaşanabilir hale getirildi.

İKİ İLÇEDE DE VAKIF VAR

Yeni yerel yönetim yasası ile yapılanması değişen vakfın merkez başkanlığını yürüten Süleyman Sayan, yapılan yardımların kimlere nasıl verileceği konusunda titiz incelemeler yapıldığını belirterek yeni yapılanma hakkında da bilgiler verdi. Sayan, yeni oluşturulan Karesi ve Altıeylül ilçesinde de Kaymakamlıklara bağlı olarak Sosyal Yardımlaşma Vakfı başkanlıklarının kurulduğunu, yardım talebinde bulunan vatandaşların ikametgah olarak bağlı bulunduğu ilçelere yönlendirildiğini, merkez vakfın ise artık yolda kalanlar, evsizler, sığınmacı gibi kişi ve gruplara yardımı organize ettiğini belirtti.

NAKİT YARDIMLAR NELER

Süleyman Sayan, yapılan yardımların miktarları ve periyotları ile ilgili şu bilgileri verdi: Nakit yardımlar aylık veya ihtiyaca göre, kişinin durumuna göre 2-3 ay gibi değişen aralıklarla yapılıyor, bu yardımlar 50 ile 500 TL. arasında değişiyor. Kömür yardımları yarım ton ile 1,5 ton arasında değişiyor.

Düzenli olarak aylık yapılan nakit yardımlar: Ailesini geçindiren gençler askere gittiğinde ailesine aylık en az 250 TL., Eşi ölen kadına aylık 250 TL., Engelli ailesine ve engelli kişi 18 yaşına geldiğinde engelli kişinin kendisine engellilik oranı yüzde 40-69 arasında ise 300 TL., engellilik oranı yüzde 70-100 arasında ise 400 TL. aylık ücret ödeniyor. 65 yaş üzerindeki muhtaç kişilere ise üç ayda bir 450 TL. ödeniyor.

SAYAN’DAN UYARI

İl Sosyal Yardımlaşma Vakfı (merkez) Başkanı Süleyman Sayan, bazı uyarılarda da bulundu. Sayan, Yeni Sosyal Güvenlik Yasası’na göre herkesin sağlık güvencesi kapsamında olması gerektiğini belirterek, okulu biten, 18 yaşına giren, işsiz olan kişilerin sosyal yardımlaşma vakfı’na başvurarak gelir tespiti yaptırmaları gerektiğini, aksi olursa bu kişilere SGK tarafından borç çıkacağını hatırlattı. Vatandaşların bazı haklarını da bilmediğini de belirten Süleyman Sayan, bakıma muhtaç engelli veya yatalak hastası olan ailelere kişi başına düşen hane gelirinin, asgari ücretin 1/3’ünden az olması şartı ile ayda 780 TL. aylık verildiğini, buna ek olarak engelli maaşı da ödendiğini, bunun için de İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne başvurulması gerektiği hatırlatmasında bulundu. HABER: CEMİL YURTMAN

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.