Balıkesir Merhaba Gazetesi

ALTIEYLÜL İLE MAGLAJ KARDEŞ

ALTIEYLÜL İLE MAGLAJ KARDEŞ
23 Şubat 2015 - 0:28

Genel

Altıeylül Belediyesi ile Bosna Hersek’in Maglaj Belediyesi arasında düzenlenen kardeş şehir protokolü imzalandı. Maglaj Başkanı törende AB açılan bir pencere bir kapı olmaktan dolayı mutluyuz’ ifadelerini kullandı. Altı Eylül Belediye Başkanı Kafaoğlu ise ‘kardeşimizle ortak özelliğimiz çok’ dedi.

Altıeylül Belediyesi ile Bosna Hersek’in Maglaj Belediyesi arasında düzenlenen kardeş şehir protokolü imza törenin de konuşan Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu; “Tarihi ve anlamlı günde bir aradayız. Avrupa’da Müslüman bir ülkenin Maglaj kentiyle Kardeş Şehir protokolünü imzalamanın mutluluğunu yaşıyorum.’ dedi.

Başkan Zekai Kafaoğlu konuşmasının devamında şunları söyledi: Bosna Hersek Türkiye için çok önemli. Kendilerini Evladı Fatih Han olarak isimlendiriyorlar. Bundan 3-4 ay öncesi gidip gezdim. Görülmeye değer, Tarihi eserleri ve Osmanlı eserlerini son derece iyi korumuşlar. Özellikle savaştan sonra Türkiye yıkılan tüm tarihi eserler camiler, hanlar, medreseler, köprüler TİKA aracılığıyla yeniden aynı şekilde restore edilmiş. İnsanın gezerken duygulanmaması mümkün değil, gözyaşlarını tutması mümkün değil. 100 yıl öncesinden bahsetmiyoruz; 20 yıl önce hep beraber birlikte yaşayan insanlar, bir sabah kalktıkları zaman inançlarından dolayı katledilmişler.

Zulme uğramışlar, soykırım yapılmış. Niçin sadece dinlerinden ve inançlarından dolayı. Yüreklerini ortaya koyarak mücadele vermişler ve o günkü şartlarda Bosna’nın işini 6 ayda bitiririz diyen bir takım güç odakları 3 yılsonunda Boşnakların ve Bosna Herseklilerin direnişi ve şahlanışı ile karşılaşıyorlar ve tüm yerler geri alınmaya başlandığı gün hemen Birleşmiş Milletler kendisine geliyor ve ateşkes ilan ediyor; aynı Kıbrıs’ta olduğu gibi. Bosna Hersek bize Osmanlı’nın mirası. Orada gezerken duygulanmamak mümkün değil” dedi.

 “BOSNA HERSEK BİZE OSMANLI’NIN MİRASI”
Bosna Hersek’te kendisini iki şeyin çok duygulandırdığını ifade eden Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, “2003 yılında Aliya İzzetbegoviç vefatından önce çok ciddi şekilde rahatsızlanıyor. O gün Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan İngiltere’den Türkiye’ye dönüş yolundayken Aliya İzzetbegoviç’in rahatsızlığını duyunca uçağın rotasını Saray Bosna’ya çeviriyor ve İzzetbegoviç’i ziyaret ediyor. O gün İzzetbegoviç kendinde olmamasına rağmen ciddi rahatsız olmasına rağmen Sayın Başbakanımızın elinden tutuyor ve “Bosna Hersek sizin kız kardeşinizdir” diyor. Başbakanımızı bu söz çok etkiliyor ve bu sözün ardından Türkiye Bosna Hersek’e büyük önem verdi.

Bosna Hersek’te yönetim çok zor. Zaman zaman orada hareketlenme oluyor. Ne zaman Türkiye’de bir seçim olsa ve ne zaman Başbakanımız balkon konuşmasında Bosna Hersek’e selam gönderse, oradaki kardeşlerimiz bundan büyük memnuniyet duyuyor, bu çok etkili oluyor. Bosna Hersek bize Osmanlı’nın mirası. Maglaj ile ortak özelliğimiz var. Maglaj’ın 25 bin nüfusu var. Tarım ve hayvancılık yapılıyor. Kastamonu Entegre Fabrikası’nın biri de Maglaj’da var ve 1000 kişi çalışıyor. Buralara belediye meclis üyelerimizi, muhtarlarımızı ve öğrencilerimizi götürmemiz lazım. Bosna Hersek’te halen mermilerin izleri duruyor. Oradaki kültürleri ve değerlerimizi herkesin görmesi lazım” diye konuştu.

“MAGLAJ İÇİN BU BİR BAYRAMDIR”
Maglaj Belediye Başkanı Mehmet Mustabasic de konuşmasında şunları kaydetti: “Burada bulunmaktan dolayı mutluyum. Maglaj Belediye Başkanı olmak kadar büyük mutluluk olamaz. Bize verilen değerden dolayı çok duyguluyum. Maglaj Belediyesi’nin Altıeylül Belediyesi ile kardeş şehir olması bizim için çok değerlidir ve Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne açılan bir penceresi ve kapısı olmak istiyoruz. Maglaj Belediyesi küçük bir belediye ve Bosna Hersek’in kalbindedir. Savaş sırasında düşmanlar Maglaj’ı ele geçiremediler ve büyük üzüntü duydular. Belediyemiz geleneğin, şarkının, yeşilliğin, ormanın belediyesidir. Maglaj Belediyesi kağıdın belediyesidir ve bu Kastamonu Entegrenin katkısıyladır ve onlar sayesinde 5 kıtaya kağıt, ihracatı yapıyoruz ve bu Bosna ile Maglaj için ciddi ekonomik destektir.

Savaş sırasında ekonominin %100’ü çöktü; savaştan sonra Kastamonu firması ile tekrar ayağa kalktık. Geçen yıl Mayıs ayında doğal afet geldi. 6000 hanenin 1500’ü kullanılamaz hale geldi. Toprak kayması ile evler, okullar, sağlık ocakları ve işyerleri büyük zarar gördü. Toprak kaymaları halen devam ediyor. Toprak kayması ile ev kaybımız 105’dir.

Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu sellerden sonra Maglaj’ı ziyaret etti ve felaketi yerinde görerek kardeş şehir olma kararını aldı. Altıeylül Belediyesi tarım alanında ve hayvancılıkta ileri seviyede. Maglaj Belediyesi ile bu konuda işbirliği yapılabilir. İşbirliği sağladığımız için son derece mutluyum. Bu Maglaj Belediyesi için bir bayramdır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve Altıeylül Belediyesi’ne şükranlarımı sunuyorum.”
Otel Basri’de düzenlenen protokol törenine Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, Maglaj Belediye Başkanı Mehmet Mustabasic, Başkan Yardımcısı Faruk Hidic ve Meclis Başkanı Marko Zevic ile Altıeylül Belediye Başkan Yardımcıları Mesut Eray, Zeki Çabuk ve Altıeylül Belediye Meclis Üyeleri katıldı. Protokolün imzalanmasından hemen sonra Başkanlar şehrin sembolü olan hediyeleri birbirlerine takdim ettiler.
GAMZE ATİLA

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.