Balıkesir Merhaba Gazetesi

16 yıldır terzi yetişmiyor

16 yıldır terzi yetişmiyor
23 Ocak 2015 - 0:07

Genel

Terziler Odası Başkanı Kazım Avcı, yürürlüğe giren kaybolmaya yüz tutmuş mesleklerin desteklenmesi uygulamasına terzilik mesleğinin de girmesi gerektiğini savundu. Avcı, “16 yıldır usta yetişmiyor” dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıklanan esnaf ve sanatkarın desteklenmesine yönelik uygulamaları içeren paket, faizsiz kredilere ilişkin yeni uygulamalar, esnafı sevindirdi. Kaybolmaya yüz tutmuş mesleklerin korunması, yeniden canlandırması amacıyla; öngörülen mesleklere göre yüzde 50 ve yüzde 100 seviyesinde faiz indirimi düzenlemelerinin olumlu olduğunu belirten Balıkesir Terziler Odası Başkanı Kazım Avcı, bu kapsama Terzilik mesleğinin de alınması gerektiğini savundu.

 YENİ USTA YETİŞMİYOR

Kazım Avcı, “Terzilik mesleği de yok olmaya yüz tutmuş sanatlardan sayılır. Bu kapsama terzilik mesleği de alınmalı. Bizim mesleğimiz de maalesef yok oluyor. Son 16 yıldır terzi kalfası, ustası yetişmedi. Emekli olanlar da mesleğini maaş kesintileri yüzünden devam ettirmek istemiyor. Terziler ve Konfeksiyoncular Odası olarak il merkezinde 540 üyemiz var, üye sayımız düşmedi, fakat bu, terzilerin sayısının azalmadığı anlamına gelmiyor. Üyelerimizin çoğunluğu konfeksiyoncu, yani hazır giysi satıyorlar, imalat yok” diyerek terzilik mesleğinin içinde bulunduğu duruma dikkat çekti.

SİCİL AFFI MUTLAKA ÇIKMALI

Eğitim sisteminde yapılan değişiklikler de kalfa yetişmesini önlediğini söyleyen Terziler Odası Başkanı Kazım Avcı, “Çünkü 18 yaşından sonra çıraklık yapıp, usta olmak mümkün değil. Meslek liselerinde kaybolmaya yüz tutmuş mesleklerle ilgili bölümler açılmalı. Yeni faiz indirimi kararı çok olumlu, kredi almak isteyen esnaf için iyi olacak, fakat daha önce aldığı kredileri öderken içine düştüğü ödeme zorluğu sebebiyle esnafın sicili kötü. Bu yüzden mutlaka esnafa sicil affı çıkması gerekir. Bu çok önemli.

Ustalarımız emekli olduktan sora yeniden işini devam ettirmek istese de 15’lik kesintiler yüzünden bunu yapamıyor. Bu kesintiler de bizim mesleğimizi yürütmemizde önemli bir engel” diye konuştu. HABER CEMİL YURTMAN

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.