Balıkesir Merhaba Gazetesi

160 bin liraya mucize proje

160 bin liraya mucize proje
12 Eylül 2014 - 0:03

Genel

160 bin liraya mucize proje

Bigadiç Işıklar Ortaokulu, uzakdoğu ülkelerindeki modeli örnek alarak başlattığı proje tamamlandı.

07

 

Güney Marmara Kalkınma Ajansı ve Bigadiç Belediyesi’nin finansal katkısı ile gerçekleşen “Işıklarda Yeteneklerimi Keşfediyorum” adlı projenin açılışı dün yapıldı. GMKA’nın 2014 Yılı Soslay Kalkınma ve Mali Destek Programı kapsamında da yer alan proje açılış töreninde konuşan  Işıklar Ortaokulu Müdürü Hakan Ünal, yaptığı konuşmada proje amacının ”Işıklarda Yeteneklerimi Keşfediyorum” projesi ile öğrencilerin zihinsel, görsel, müziksel, bedensel, sosyal ve sanatsal yeteneklerinin ortaya çıkarılması ve geliştirilmesinin amaçlandığını söyledi.

‘ÇOCUKLARIN İHTİYAÇLARI BİRBİRİNDEN FARKLI’

Ünal, hibe desteği almaya hak kazanan proje hakkında yaptığı konuşmada toplam bütçesi 160 bin lira TL olan proje bedelinin % 90’ı  GMKA tarafından, kalan % 10’luk kısmının eş finansman katkısı ile Bigadiç Belediyesi tarafından karşılandığını hatırlatarak “Projemiz ile bölgemizde eğitim kalitesinin artırılmasını ve beşeri sermayenin beceri ve yetkinliklerini geliştirilmesini hedeflemekteyiz, Son yıllarda, beşeri sermaye ekonomik büyümeyi belirleyen önemli bir faktör olarak karşımıza çıkmaktadır. Güney Kore, Tayvan ve Singapur gibi hızlı ekonomik gelişme göstererek Asya mucizesini yaratan ülkeler bu önemli noktayı gözden kaçırmayarak ilk ve orta öğretime önem vermiş ve eğitimin kalitesini arttırmışlardır. Bilgi çağını geride bıraktığımız şu günlerde; tüm öğrencilerin aynı yetenek ve ilgilere sahip olduğuna inanan eğitim anlayışı günümüz çağdaş insanın eğitiminde yetersiz kalmaktadır. Çünkü aynı yaştaki çocukların; yetenekleri, gelişme hızları, ilgi ve ihtiyaçları birbirinden farklıdır” dedi.

12

‘MODERN ÖĞRENME ORTAMLARI SAĞLANDI’

Etkili okulları öğrencilerin bireysel farklılıklarına büyük önem verdiğine değinen Okul Müdürü Hakan Ünal, bu okullarda öğrencilerin ilgi ve yetenekleri öğrenilip geliştirilebileceğini kaydetti. Ünal, eğitim ve öğretimin bireylerin kendi ihtiyaç ve özelliklerine uygun gelişme ve yetişme imkanlarının sağladığına dikkat çekerek, proje ile Işıklar Ortaokulu’ndaki eğitim kalitesinin artırılması için modern öğrenme ortamları ve eğitim materyallerinin sağlanmasının amaçlandığını söyledi. Öğrencilerin, zihinsel, görsel, müziksel, bedensel, sosyal ve sanatsal yeteneklerinin ortaya çıkarılması ve geliştirilmesinin amaçlandığını dile getiren Ünal, “Projemizin öncelikle okulumuza sonra ilçemize faydalı olmasını temenni eder. Değerli misafirlerimiz bu duygu ve düşüncelerle öncelikle projemize eş finansman katkısı sağlayan Bigadiç Belediyesine, proje ortağımız İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne, bu çalışma sürecinde beni yalnız bırakmayan çalışma arkadaşlarıma ve açılışımızda bizleri yalnız bırakmayan tüm misafirlerimize ayrı ayrı teşekkür ediyorum” dedi.

DAHA ÇOK PROJE AMAÇLANIYOR

10 yıldır Işıklar Ortaokuluna hizmet eden Okul Müdürü Hakan Ünal başta olmak üzere proje ekibine teşekkür eden Başkan Avcu, projenin yeteneklerin keşfedilmesine vesile olmasını diledi.

Son olarak kürsüye gelen Bigadiç Belediye Başkanı İsmail Avcu ise konuşmasında; Eğitime destek vermeye devam edeceğiz. 5000 öğrencimize kırtasiye yardımında bulunuyoruz. Millet olarak İnsan kaynağını ele almamız, geliştirmemiz lazım. Bunu da yapacak olan eğitim yuvalarımızdır. Bugüne kadar keşfedilmeyen yetenekleri keşfedersek, geleceğimiz daha iyi olur. ”Yaşam kalitesi yüksek bir Bigadiç” hedeflerinin olduğunu, bunun için de Bigadiç’ten daha çok proje beklentilerinin olduğuna vurgu yaptı.

 

17

 

Konuşmaların ardından davetliler sınıfları gezdi. Açılışın ardından misafirlere keşkek nohut ikramında bulunuldu.

Işıklar Ortaokulu’nda saat 12.30 da saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla gerçekleştirilen açılışa Bigadiç Belediye Başkanı İsmail Avcu, Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclis Üyeleri Yusuf Demirbaş, Resül Bintepe, Bigadiç Belediye Meclis Üyeleri Mehmet Özer, Nazım Özyiğit, Bigadiç İlçe Milli Eğitim Müdürü Erdal Efe, Balıkesir İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları Turhan Demirtaş, Hüseyin Aşık, Balıkesir İl Milli Eğitim Şube Müdürleri Ferhan Şahin, Mustafa Güleç, Fahri Acar, Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ARGE Grubu, Bigadiç Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Beyhan Çömezoğlu, Bigadiç Ziraat Odası Başkanı Kamber Salur, Bigadiç İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Bala, Işıklar Mahallesi Muhtarı Ramazan Doğru, Özgören Mahallesi Muhtarı Rifat Durmuş, banka müdürleri, dairea, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı. HABER MERKEZİ

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.