Balıkesir Merhaba Gazetesi

18 MART ÇANAKKALAE ZAFERİ

18 MART ÇANAKKALAE ZAFERİ
18 Mart 2015 - 0:07

Genel

FATMA SENA ÖZERDEM: Çanakkale Zaferinde binlerce askerimiz şehit düşmüştür. Küçük büyük yaşlı genç dinlemeden hepsi savaşa koşmuş kendini siper etmiştir. Tüm yabancılar böyle bir maneviyatımızın geçmişini bazı Türklerden daha iyi biliyorlar. Vatan için canını verenlerin tarihini neden yabancılardan iyi bilmiyor? Hep aynı yerde saymamızın nedeni de budur. Daha bilinçli bir Türk Milleti olmalıyız. Ve şehitlerimizin mekanını cennete döndürmek için adım atmalıyız. Onlarla gurur duyup şanlarını şöhretlerini vatanı için yaptıklarını her yere herkese duyurmalıyız. Onlar olmasa biz olurduk ama haklarımız ve özgür irademiz olur muydu bilemiyorum. Hepsinin mekanı cennet olsun. Allah gani gani rahmet eylesin.

NİHAN ARS: Ben Çanakkale Şehitlerine büyük sevgi ve saygı besliyorum. Büyük dedelerimiz olmasaydı bizler olmazdık. Çanakkale bizlerin en önemli zaferidir. Çanakkale geçilmez. Çanakkale bizimdir!

ELİF TOPAL: Şu an rahat yaşıyorsak Çanakkale’de bizim için canlarını veren şehitlerimiz sayesinde. Her Mart’ta içimi buruk bir şey kaplıyor ve gurur duyuyorum. Kendimi çok şanslı hissediyorum. Uğuruna kanlar dökülmüş bir ülkede yaşadığım için. Vatan sizden sağolsun!

ZEYNEP TURAN: Çanakkale diyince akan sular duruyor. Aklımda, zihnimde memleketleri, vatanları için canını veren Mehmetçiklerimiz geliyor. Düşünüyorum ne kadar şanlıyız diye. Unutmak ihanettir onları. Akan kanları bayrağımıza rengini verirken canlarını hiçe sayan o güzel insanlar… Ne kadar yazsam, ne kadar söylesem az. Mutlu oluyorum onların yanımızda olduklarını düşünerek. Ruhunuz şâd olsun. Çanakkale geçilmez!

TUĞBA KETHÜDA: Ey şanlı Şehitlerim! 18 Mart 1915 yılında bu vatanı kazanabilmek için şehit oldunuz. Ölümü göze alıp cepheye savaşa gittiniz. Vatanımızı kazanabilmek için mücadele ettiniz. Geride bıraktığınız anneniz, babanız, eşiniz belki de çocuklarınız vardı. Gözü yaşlı ailenizi bırakıp Çanakkale yolunu tuttunuz. Siz asla unutulmayacaksınız…

KUTAY TAŞIK: Ben Çanakkale Savaşında ölen dedelerimiz ninelerimiz ve tüm şehitlerimize bu vatanı bize verdikleri için hepsine teşekkür ediyor ve minnetlerimi sunuyorum. Türk olmaktan gurur duyuyorum. Çanakkale Zaferinin 100.Yılında şehitlerimizi sevgi ve saygıyla anıyorum.

EFE EMRE TAŞKIN: Çanakkale Şehitlerimiz bu vatan için, bu yurt için kan döktü. Onlara çok çok minnettarız. Tüm kalbimizle Çanakkale Şehitlerimizin yüzünü kara çıkarmayacağız. Ey Çanakkale Şehitleri gözünüz arkada kalmasın, BU VATAN TÜRK GENCİNE EMANET.

SARE BAYGÜL: 18 Mart Çanakkale Zaferi bir milletin varoluş mücadelesinin destansı öyküsüdür. Bu destanın biricik kahramanları şahadet şerbetini içmiş şehitlerimizdir. Çanakkale Zaferi tarihimizde çok acı kayıplar verdiğimiz inançlı bir mücadeledir. Milli birlik ve beraberliğimiz bu savaşta ön plana çıkmıştır. Cephede Mehmetçik cephe gerisinde kadın, çocuk, yaşlı herkes canla başla bu cennet vatanı savunmuşlardır. Türk Milleti bu zaferi kazanmaya giderken arkasında bıraktıklarını hiç bir zaman düşünmemiş vatanın tek bir karış toprağını bile düşman askerine vermeyeceğine yemin etmiştir. Çanakkale Savaşında güçlü devletlerin silah ve top seslerine karşı Türk Askerinin “Allah Allah” nidaları imanımızla bu toprakları aldığımızın bir göstergesidir. Türklerin onur ve haysiyeti işte bu savaşla birlikte tüm dünyaya gösterilmiştir. Bizler Türk Milleti olarak atalarımızın bu emanetine sahip çıkmalı ve korumalıyız.

BERRA TÜRK: İstikbalimiz uğruna yaşa bakmadan herkes annesini, eşini, çocuklarını, anılarını her şeyini arkasında bırakıp hiç düşünmeden cepheye gitti söz konusu vatandı. Zor şartlarda imkansızdı bu savaş ama askerlerimiz belki de imkansızı başardılar. Bizler için yaptıkları bu savaşlarda korkmadan savaştılar. Askerlerimiz bizler için kazandıkları bu yüce vatanı yüceltme sırası bizde.

İBRAHİM ÖZKAN: Çanakkale şehitlerimiz bizler için canlarını defa etmişlerdir. Eğer onlar olmasaydı bizde olmazdık. Kendi canlarını değil, topraklarını düşünmüşlerdir. Kadın, erkek, yaşlı genç herkes savaşı kazanmak için bir çaba göstermişlerdir. Onların hakkını biz hiç ödeyemeyiz. Kalbimiz ve sevgimiz her zaman sizinle.

ERDEM BAHÇAVAN: Türkler için karanlık bir gün başlangıcı. Çünkü 1915 itilaf gemileri Seddülbahir ve Arıburnu bölgelerini asker çıkarmaya başlamışlar. Bunun üzerine Mustafa Kemal düşman güçlerini durdurmuş ancak çatışmalar devam etmiştir. Çanakkale Savaşları denizde ve karada yapılan savaşlar olarak adlandırabiliriz. Çanakkale zaferi bir kaç yıl sonra Anadolu’da başlayacak olan Milli Mücadele ruhunun temellerini atmış ve Kurtuluş Savaşının başlangıcıdır. Çanakkale’nin fedakar ve vefakar şehitleri! Sizi hem tarih hem de Türk Milleti sonsuza kadar unutmayacaktır.

BATUHAN ŞEVİK: E y bizi yaşatmak için kendi ömrünü feda edip bizlerin ömrünü uzatanlar. Sizsiz bu vatan yaşayamazdı. Yaşasa bile bu şekilde olamazdı. Yani siz ölüme koşarak gittiniz. Siz olmasaydınız ben burada bu sınıfta bu şekilde böyle rahatça yaşıyamazdım. Siz savaşta yırtık pabuçlarla yırtık kıyafetlerle günlerce bu milleti korudunuz. Sizin hakkınızı hiçbir şekilde ödeyemeyiz. Yani size söyleyecek söz kelime bulamıyorum. Kelimeler boğazımda düğümleniyor. Kanlarınızla bu al bayrağı yarattınız. Çanakkale Şehitleri ben Çanakkale’yi gezerken gülemedim. O mezar taşlarını görünce o yaşları görünce bir insan gülebiliyorsa emin olun ki o size değer vermiyordur. Ama ben sizin değerinizi büyüdükçe daha iyi anlıyorum. Bizim gibi herkes böyle olursa kıyamete kadar, ÇANAKKALE GEÇİLMEZ.

ŞEVVAL YASEMİN DEMİR: Ben Çanakkale şehitlerimizi ilk başta saygı ve sevgiyle anıyorum. Onlara çok şey borçluyum onlar olmasaydı biz olmazdık. Onlar kendi evlatlarını bırakp savaşan dedelerimize su cephane taşıyan insanlar. Nasıl anlatacağımı bilmiyorum. Tek söz onlar olmasaydı biz olmazdık. Onlara minnettarız. Şehitlerimizin bize verdiği bu toprağı sonuna kadar sahip çıkacağız. Ruhunuz şad olsun. Çanakkale geçilmez vatan bölünmez.

ÖYKÜ ARAR: Atalarımızın bizler üzerindeki emekleri çok büyüktür. Onlara bin teşekkürden fazlası gerekir. Bizler yaşında bir çok insan vardı orada, yeri geldi savaştılar yeri eldi tophanede çalıştılar. Ama hep yardım ettiler. Aç ve susuz ellerinden geleni yaptılar. Biz onları saygı ve sevgi ile anıyoruz. Onlar bizim yaşama hakkımızı avuçlarımıza verdiler. Onlar yoksa biz yokuz.

ALPEREN DEMİR: Çanakkale şehitleri bildiğimiz gibi vatanı için şehit olmuşlardır. Onların yerini çoğu kişi tutamaz tabiki şehit olmadan savaşı kazansalardı tabiki çok iyi olurdu ama öyle olmuş. O şehitlerin anaları babaları tabi ki üzülmüşlerdir ama oğulları cesurca savaşa gidip şehit oldukları için gurur duymalılardır. Tabiki zamanı geri sarıp o zamana gidemeyeceğiz ama bana bir tane hak verseler o savaşın olduğu zamana gitmek ister ve şartlarda o savaşı kazandıklarını anlamak isterdim. Oğullarının kocalarının şehit olduğunu duyan anne babaların tepkisini öğrenmek isterdim.

CEREN KURT: .Çanakkale şehitlerimizi çok seviyorum. Onlar bizim için hayatlarını feda etti. Bu dünya onların bize emaneti. Onlardan bize kaldı. Ve bize de bu emaneti yaşatmamız gerekiyor. Çünkü onlar bizim Atamız ve bu milleti bize bırakan KAHRAMANLAR..

YAĞMUR TANIŞ: Çanakkale’deki şehitlerimiz siz ailenizi çocuklarınızı tüm sevdiklerinizi arkanızda bırakarak hiç düşünmeden cepheye gittiniz. Çünkü söz konusu Vatandı. Vatanını bu ülkeyi kurtarmak için tüm şehitlerimiz canlarını feda ettiler. Şehitlerimiz bizim için ne kadar zor olsa bile savaştınız, savaştınız ve kazandınız.

CEREN ÖZYİĞİT: Çanakkale’de bizim için şahadet şerbetini yudumlayan yetişkin genç tüm vatan aşkıyla yaşayan insanlar duyduğum gururun değeri biçilemez. Ayrıca onlar hakkında duyulan gurur ve özlem ve bütün duyulan duygulardır. Aşkları sevgileri yüreklerinde o vatan evlatları bizim için şehit düşerken biz bu hallerdeyiz. Şimdi ihanet kötü kalplilik yüreklerimize dolmuş. Onların arınmış kalpleri ve nur dolu yüzlerini görmek hepimizin hayali. Yine onlar hakkında duyulan gurur ve özlem hepimizin ortak noktasıdır. Tüm vatan evlatlarımızı özlem ve hasretle anar ruhlarını şad ederiz.

NİSA DİLAY ATABAY: Vatanımız için canından daha da fazlasını veren şehitler büyük bir sevgi ve saygıyı hak ediyorlar. onlara ne kadar minnet duysak azdır. Ama onlar biz onlara minnet duyalım diye savaşa gitmediler. Onların tek amacı vatanı kurtarmaktı. Biz de onların bize bıraktığı bu emaneti göz bebeğimiz gibi korumalıyız.

KEREM DEĞER: Çanakkale’de şehitlerimiz bizim için canını verdiler. Şehitlerimiz için vatanımızı ve Türk Bayrağımızı ilelebet koruyacağız. Ey vatanı uğruna canını veren şehitler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.