Balıkesir Merhaba Gazetesi

1956 model Marka Araba Pontiac Kaportacı Ustanın Elinde

1956 model Marka Araba Pontiac Kaportacı Ustanın Elinde
04 Mayıs 2022 - 18:15

1956 model Marka Araba Pontiac Kaportacı Ustanın Elinde

 

Nedim Eyigören, 1965 yılından bu yana küçük sanayi sitesinde kaportacı. Kendisine ustası tarafından emanet edilen 1956 model Pontiac marka arabanın bakım, onarım ve sürücülüğünü yapıyor.

 

“Bu Aracı Kiralamanın Tek Şartı Var”

Ustası Mustafa Tenliler’den kendisine yadigar kalan 66 yıllık aracın iç ve dış aksamlarının tamamıyla orijinal olduğuna değindi. Aracın kendisinden başka kimse tarafından kullanılmadığını ifade etti. Çok yakın tanıdıklarının düğünlerinde gelin veya sünnet arabası olarak gittiğini de söyleyen Nedim Eyigören tek şartının aracı kendisinin kullanması olduğunu belirtti. Aracın tüm bakımlarını kendisinin yaptığını da kaydeden Eyigören, sanayideki dükkanda bulunan aracın gelen müşteriler tarafından büyük ilgisini çektiğini de dile getirdi.

 

 

Eyigören: “Delikanlılığın Arabaları”

57 yıllık tamircilik geçmişi olan Kaportacı Nedim Eyigören İha’ya konuştu: “Küçük sanayide 50 yılı aşkın süredir ustalık yaptım. Zaman geldi işimizi bıraktık ama bu arabalardan vazgeçemeyiz. Bu arabalar benim çocukluğumun, gençliğimin, delikanlılığımın arabası. Çocukluğumdan beri bu tür arabalarla yoğurulan, onların dilinden anlayan son nesil olarak bizler kaldık. Bu arabalardan anlayan başka da kimse kalmadı. Bu yüzden de bu arabanın bakımını yaparak her zaman yola devam ederiz” diye konuştu.

“1956 model”

66 yıllık klasik arabanın tüm bakımlarını periyodik olarak kendisinin yaptığını kaydeden Eyigören, “Bu araba 1956 model Pontiac’dır. Eşi benzeri olmayan bir arabadır. Bu arabanın ilk sahibi doktordur. Ondan sonra benim rahmetli olan ustam Mustafa Tenliler’e geçti ve yıllardan beri de bu araç bizdedir. Bu arabanın devamlı bakımıyla, revizyonuyla, her şeyiyle ben kalfası olarak kendim ilgilenirim. Bu araç ustamızdan da bize yadigardır. Çünkü esnaflığım boşunca hep bu tür klasik arabaları tamir ettim, bunlarla yoğuruldum. Bu arabanın bakımını sürekli olarak ben yaparım. Araba sürekli kapalı yerde de dursa amortisörlerini değiştiririm, yağına, suyuna bakarım, tekerleklerini açarım, kendim bildiğim için frenlerinin bakımıyla ilgilenirim. Araba da her zaman dışarıya çıkmaz, dükkanın içinde durur ama ben devamlı bunun her zaman bakımını yapıyorum” ifadelerini kullandı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.