Balıkesir Merhaba Gazetesi

2014 İş kazalarında felaket yılı oldu

2014 İş kazalarında felaket yılı oldu
25 Eylül 2014 - 0:07

Genel

 

harbiş

 

Türk Harb-İş başkanı Ahmet Demirer çalışma hayatının sorunlarını gazetemize değerlendirdi:

Çalışma dünyasının sorunları, çalışanların örgütlenmesi, sendikalaşmada durumun hiç de iç açıcı olmadığını vurgulayan Harb-İş Başkanı Ahmet Demirer, iş kazalarının boyutunu ise “felaket!” diye nitelendirdi.

Türk Harb-İş Sendikası Balıkesir Şube Başkanı Ahmet Demirer, sendikalaşma, örgütlenme sorunları, çalışma hayatında yaşanan olumsuzlukları, yönetenlerin sendikaya bakışını, çalışanların ücretleri ile ilgili sorunları gazetemiz Büyükşehir Merhaba için değerlendirdi. Demirer, Büyükşehir Merhaba’ya verdiği özel röportajında; durumun hiç de iç açıcı olmadığını vurguladı. Yönetenlerin sendikalaşmaya hiç de sıcak bakmadığını, asgari ücretin ve diğer ücretlerin insanca yaşama seviyesinin çok altında olduğunu belirtti. Demirer, iş kazaları ile ilgili olarak

Örgütlenme sorunları, ücret ve maaşların seviyesi, yöneticilerin sendikaya bakışı üzerine çarpıcı açıklamalarda bulundu.  Demirer,  iş kazalarının geldiği boyutu “felaket!” diye nitelendirdi.

SENDİKALAŞMA ORANI ÇOK DÜŞÜK

Türk Harb-İş Başkanı Ahmet Demirer, ülkemizde sendikalaşmada son durumu özetledi:

Demirer, “Türkiye’de sendikalaşma çok zor şartlar altında faaliyet göstermektedir. Sonradan örgütlenen memurlar, devlette çalışan memurların yüzde 70’i sendikalıyken, çalışma hayatında  milyonlarca insan işçi sınıfında ter dökmektedir maalesef bu emekçilerin yüzde 10’u sendikalı olarak faaliyet göstermektedir. Örgütsüz bir çalışan kitlesi var, hak ve menfaatlerini korumayan bir kitle var. Çalışanların örgütlü olmasında çok büyük bir fayda var. Onların haklarını alabilmeleri, sonradan  yaşayacakları mağduriyetlerinin giderilmesi anlamında başvurabilecekleri  yer örgütleri ve sendikalarıdır” dedi.

ASGARİ ÜCRET AÇLIK

SINIRININ ALTINDA

Başkan Demirer ülkemizde ki asgari ücret politikasının ise çalışanların insanca yaşamasına uygun olmadığını vurguladı.

Demirer, “ Ülkemizde gelir-gider dengesine bakılarak asgari ücret belirlenir. Bu asgari ücrete baktığımız zaman 846 lira net bir paradır. Ne yazık ki bu 846 lira para bekar bir kişinin, günlük ihtiyaçlarının 18 günlük kısmını karşılar. Geriye kalan 12 günde ise o insan parasız kalır. Mutfak olarak baktığımız zaman da; 4 kişilik bir aile boyutunda değerlendiririz.  4 kişilik bir ailenin mutfak harcamalarına baktığımız zaman da son 2 ayda yüzde 15’lik bir artış söz konusu. Türk-İş her ay  bir istatistik çalışması yapar, bu istatistik sonucuna göre de mutfaktaki enflasyon yüzde 15 olmuştur. Tabi 4 kişilik bir ailenin Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK)  yaptığı çalışma bunu net bir şekilde göstermektedir. 4 kişilik bir aileni açlık sınırı bin 175 liradır.  Bu ücretin altında bir ücret geliyorsa 4 kişilik bir aileye, bu aile açlık sınırının altında yaşıyor demektir. Tabi bir de bu açlık sınırının yoksulluk boyutu var. Baktığımız zaman da yine aynı veriler: 3 bin 826 liranın altında bir kazanç varsa,  bu aile yoksul kategorisinde değerlendiriliyor ve bu asgari çok komik bir rakam olarak kalıyor.” Diyerek durumun vehametini dile getirdi.

HABER: KAMİL AKYÜREK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.