Balıkesir Merhaba Gazetesi

2014’ te 200 şiddet vakası yaşandı

2014’ te 200 şiddet vakası yaşandı
29 Nisan 2015 - 0:23

Genel

Sağlık Personeline Şiddet Vakaları Artıyor

Sağlık Bakanlığınca ilan edilen ve 2010 yılından bu yana sağlık personeline yönelik uygulanan şiddetin son bulması ve bu konu hakkında farkındalık oluşturabilmek için düzenlenen “Sağlıkçılara Şiddete Hayır” günü nedeniyle İl Sağlık müdürü yardımcısı Dr. Nil Solmaz Köse, B. Merhaba’ ya konuştu.

2014’ te 200 şiddet vakası

Sağlık personeline yönelik şiddetin son bulmasını istediğini belirten Dr. Nil Solmaz Köse “Gün geçtikçe şiddet vakalarının arttığını biliyoruz ve Yaşanılan Şiddet olaylarına bu sene daha fazla dikkat çekmek istiyoruz. 2014 senesini yaklaşık 200 şiddet vakasıyla kapattık. Bunlar bir daha olmasını istemediğimizden dolayı ve kendi ilimizde farkındalık oluşturmak adına daha detaylı bir program oluşturmaya çalıştık. Bu durumu herkes bilsin diye Müdürlüğümüz basın açıklaması yapmayı uygun gördü.

Sabır ve Empatiye ihtiyaç var

Bizler hastalarımızın doğumundan ölümüne kadar her şekilde yanında olmaya çalışıyoruz. Artık sağlık hizmetlerinden yararlanmak çok daha kolay ve yararlanan birey sayısı da bir o kadar artış göstermekte. Aile Sağlığı Merkezlerimiz, Devlet Hastanelerimiz, Üçüncü basamak sağlık hizmetleri kapıları halkımıza açık. Karşılıklı iletişimimizde bir problem var. Hoşgörüyü yitirdik biraz. Elektronik çağ ile birlikte daha hızlı olmaya gayret ediyoruz ve bu zamanı kayıp gibi görüyoruz. Herkesin sabır ve empatiye ihtiyacı var.

Sorumluluk ve hakların yerine getirilmesi şiddeti önleyecek

Bizler bu şiddeti herkesin bilmesini istiyoruz, Sağlık Bakanlığımız da bu konuda özverili bir şekilde çalışma yapıyor ve personelin güvenli ortamlarda yüksek motivasyonla çalışmasını istiyor. Bu yüzden şiddete karşı farkındalığı oluşturmak için böyle bir gün ilan edildi. Halkımızın da bunu bilmesini istiyoruz. Hem vatandaş hem de sağlık çalışanları üzerine düşen sorumluluğu ve haklarını bilir yerine getirirlerse, bu şiddet vakalarıyla gelecek de karşılaşmayacağımızı düşünüyoruz.

 Şiddetin Durdurulması için Hukuki Yaptırımlar artırılıyor

Sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin son bulması için hukuki yardımlar kararnamelerle düzenlendi. Bu konuda mahkûmiyete ve ciddi para cezalarına kadar varan yaptırımlar var. Sağlık çalışanlarımızın hukuki meselelerinde her zaman yanındayız ve yanlarında olmaya devam edeceğiz. Müdürlüğümüz de bulunan hukuk bürosu her zaman hizmetlerinde. Hukuki bildirimleri İl Sağlık Müdürlüğü olarak hâlihazırda takip ediyoruz. Mutlaka geri dönüş yapıp geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Her zaman yanlarındayız ve yaşadıkları sıkıntılar sonucu başlatılan hukuki süreçlerde müdürlüğümüzün desteğiyle her sağlık çalışanı ücretsiz yararlanabiliyor. Psikolojik destek istiyorlarsa mutlaka veriyoruz, görevden çekilme haklarını kullanmalarında personelimizi sonuna kadar destekliyoruz ve birçok durumda her zaman kendilerinin yanında olduğumuzu bu vesileyle belirtiyoruz. SAMET AYDIN

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.