Balıkesir Merhaba Gazetesi

2015 YETKİ YILIMIZ OLACAK

2015 YETKİ YILIMIZ OLACAK
05 Ocak 2015 - 0:16

Genel

Eğitim-Bir-Sen Balıkesir şubesi yeni dönem ilk İl Divan Kurulu toplantısını yaptı. Öğretmenevinde yapılan toplantıya ilçe yöneticileri de katıldı.

Eğitim-Bir-Sen Balıkesir Şubesinin divan kurulu Şube Başkanı Mehmet Çabuk’un konuşması ile sürdü. Şube Başkanı Çabuk ’dönemin yol haritasını birlikte belirleyeceğiz’ dedi. Çözüm sürecine değinen Başkan Çabuk Türkiye’nin en çılgın projesi olarak gördüğümüz bu projeyi kardeşlik projesi olarak değerlendiriyor ve destekliyoruz’ dedi.

Ülkenin değişim ve dönüşüm sürecinden geçtiğini belirten Başkan Çabuk, ekonomik ferahlama ile büyüme gösterilirken diğer yanda toplumsal değerlerimizde büyük erozyon yaşanmakta. Eğitim Bir Sen olarak ülke değerlerini önemseyen kuruluşların önemini daha iyi anlıyoruz.’ dedi. Çabuk konuşmasının devamında inancından dolayı başını örtmek isteyen kadınlarımıza ve kızlarımıza reva görülenleri öte yandan ibadetlerini yapacak küçük mekân taleplerinde bulunulduğunda gösterilen uzaydan gelmiş gibi şaşkın bakışlara şahit olduklarını ve İmam Hatip mezunlarına vebalı muamelesi gösterilirken Eğitim Bir Sen olarak gösterilen güçlü duruşun bugünde dimdik duruşla gösterildiğini ifade etti.

MANEVİ DEĞERLER ÖNEMLİ

Milli Eğitim Müfredatı ile otelcilik turizm meslek Liselerine genç yaştaki çocuklara eğitim adı altında içki servisi yaptırılmasına Eğitim Bir Sen olarak karşı çıktık ve müfredattan çıkarılmasını sağladık diyen Şube Başkanı Çabuk,’ alkol ve sigara kullanım yaşının 12’ye düştüğü günümüzde bize ne diyemeyiz. Çare olmalı ve çare aramalıyız.   Milli ve Manevi değerlerimizin eğitimini vermektir. Gençlerimizin karnını doyurmak kadar ruhunu da doyurmak gerekir. Bunun yolu da din ve ahlaktır’ dedi.

KARMA EĞİTİME KARŞIYIZ

28 Şubat’ın ürünü olan karma eğitim dayatmasına karşıyız diyen Eğitim Birliği Sendikası Balıkesir Şubesi Başkanı Mehmet Çabuk isteyen ailelerin çocuklarını istedikleri şekilde kızların okuduğu yada erkeklerin okuduğu okulda okutmasının en doğal hakları olduğunu söyledi. İnsanlara bu imkanı sağlamak devletin görevidir diyen Başkan Çabuk, 2biçki nakış kursunu bile erkek kaydı olmadan açtırmayan zihniyetlerle mücadelemiz devam edecek ve 19’ncu Milli Eğitim Şurasında önerimiz engellendi fakat vazgeçmeyeceğiz’ ifadelerini kullandı.

 VESAYETÇİ ANLAYIŞ

Bu ülke bu millet için en büyük tehlike vesayetçi anlayış diyen Başkan Çabuk bu konuda askeri vesayet, Basın vesayeti, yargı vesayeti, sermaye ve paralel yapı vesayetini gördük. Biz sanıyorduk ki Cumhuriyet ile kendi yöneticilerimizi biz seçeceğiz. Oysa hiç gerçek öyle olmadı. Seçilenlerin tepesinde hep bir vesayetçi oldu. Menderesin idamına ses çıkaracak bir Memur sen yoktu 28 Şubat darbesi ile alaşağı edilen Erbakan’ın mücadelesinde onu koruyamadık. Sendikacılığın bu yönünü keşfetmemiştik. Bugün seçtiği iktidarı vesayete karşı darbelere karşı kumpaslara karşı koruyan demokrasi teminatı bir Eğitim Bir Sen var ‘şeklinde konuştu.

SİYASET SÖZLEŞME MASALARINDA OLMAMALI

Başkan Çabuk,  siyasetin toplu sözleşme masalarında olmamasını istiyoruz diyerek yaptığı açıklamasında ‘Malum rakipler toplu sözleşmede çalışanların haklarını korumamakla bizleri itham ediyor. Şunu sormak istiyorum;5 sene yetkili sendika olarak masaya oturan Eğitim Sen çalışanlara hangi kazançları elde ettirdi? Bütün pazarlıklardan kaçıldı.5 Sene boyunca aldığınız koca bir hiç oldu. Sonrasında Türk Eğitim Sen 4 sene masada oturdu çalışanları temsil etti. Onlar ne yaptı? Fark yok. Sonuç memurlar ve öğretmenler için hep hüsran. Biz son sözleşmede ne yaptık. Bugüne kadar yapılmış sözleşmelerin en iyisini yaparak öğretmene net 125 TL(75 +75)150=275 TL Zam aldık. Yeterlimi buna da yeterli değil diyerek hak mücadelesini sürdürüyoruz’ dedi.

YETİMLERE SESSİZ KALAMAYIZ

Çabuk yaptığı koşmada İHH ile yapılan ortak çalışmaların sonucunda ‘her sınıfın bir yetimi olsun’ diyerek yapılan çalışmaların hız kazandığını belirtti. Başkan Çabuk aynı zamanda konuyla ilgili olarak dünyada 400 milyon yetimin olduğunu ve bunları alarak Hristiyanlaştıran misyonerlerin bulunduğunu söyledi. Hedeflerinde 50bin yetimi korumak olduğunu belirten Başkan Çabuk, ‘ İslam coğrafyası son yüzyıldır ateş topuna dönmüş yüzbinlerce muhacir ülkemize sığınmış onlar soğukta ve aç susuz yaşam mücadelesi verirken bizler sıcak yatağımızda karnı tok sırtı pek uyuyamayız diyerek Eğitim           Bir Sen’in her konuda duyarlılık gösterdiğini ve göstereceğini açıkladı. HABER: KAMİL AKYÜREK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.