EğitimTürkiye Gündemi

2024 Öğretmen Atamaları İçin Karar Verildi!

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalar, binlerce öğretmen adayının merakla beklediği atama takvimi hakkında netlik kazandırmaya başladı.

2024 Öğretmen Atamaları İçin Karar Verildi!

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalar, binlerce öğretmen adayının merakla beklediği atama takvimi hakkında netlik kazandırmaya başladı. Atama takvimi ve kontenjan dağılımıyla ilgili detaylar, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in açıklamalarıyla belirsizlikten kurtulacak.

Bakan Tekin, öğretmen atamalarıyla ilgili önemli bilgileri kamuoyuyla paylaştı. AK Parti iktidarları döneminde yapılan öğretmen atamalarını vurgulayan Tekin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da mümkün olan en fazla sayıda atama yapma arzusunu dile getirdi. Bununla birlikte, 2023 KPSS puanlarının da dikkate alınacağını belirtti ve bu puanların heba olmayacağını vurguladı.

2024 Öğretmen Atamaları İçin Karar Verildi!
Öğretmen Atamaları

Bakan Tekin, önceki açıklamalarında 68 bin öğretmen açığı olduğunu ifade etmişti. Ancak bu açıklamanın, 68 bin atama yapılacağı anlamına gelmediğini ve ihtiyaçlarla atama sayısının farklı olduğunu açıkladı. Şu an için öğretmen ihtiyaçlarına ilişkin çalışmaların tamamlandığını söyledi.

Önümüzdeki hafta yapılacak olan Kabine toplantısında atama sayısının netleşeceğini ve rakamın belirlendiğini ifade eden Tekin, Hazine ve Maliye Bakanı ile Cumhurbaşkanı ile yapılan görüşmeler sonucunda rakamda uzlaşıldığını aktardı. Bu gelişmelerle birlikte, öğretmen adaylarının gözü kulağı önümüzdeki hafta yapılacak açıklamalarda.

2023 Yılı Atamaları

Geçen yıl Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen 45 bin öğretmen atamasında, en fazla alım Sınıf Öğretmenliği branşında yapılmıştı. Sınıf Öğretmenliği’nde toplam 7 bin 878 kontenjan ayrılırken, Rehberlik alanına 3 bin 604, Okul Öncesi Öğretmenliği’ne 3 bin 269, İlköğretim Matematik Öğretmenliği’ne 2 bin 656 ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi’ne 2 bin 604 kontenjan ayrılmıştı.

2024 Öğretmen Atamaları İçin Karar Verildi!
2024 Öğretmen Atamaları Ne Zaman?

Haber: Bülten

Milli Eğitim Bakanlığı’nın Yeni Müfredat Taslağı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu