Balıkesir Merhaba Gazetesi

21 bin 575 üye sandık başına gidecek

21 bin 575 üye sandık başına gidecek
19 Mart 2015 - 23:27

Genel

İlk heyecan ön seçimde

Milletvekili aday adaylarını belirlemek için hakim güvencesinde yapacağı ön seçim, Cumhuriyet Halk Partisi’ne hareketlilik kazandırdı. Balıkesir’de ön

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) 2015 genel seçimlerine giderken ilk heyecanı ön seçimde yaşayacak. 34 aday adayı, 29 Mat 2015 Pazar günü yapılacak ön seçimde üyelerin değerlendirmesine tabi tutularak bir sınavdan geçirilecek.

Ön seçime katılımın yüksek olacağı beklentisi artarken, bu gelişmenin parti örgütlerine de dinamizm kazandırdığı belirtiliyor. CHP’nin il gelinde 22 bine yakın üyesinin, yüzde 70’nin ön seçime katılacağı tahminleri yapılıyor. Bu konuyla ilgili olarak parti yöneticileri ve milletvekili aday adaylarının görüşleri ise şöyle:

Mete Erol (İl Başkanı)

‘BİRİNCİ PARTİ OLACAĞIZ’

Ön seçim partimizin önünü açtı. Partimizde bir demokrasi şöleni yaşanıyor. Bütün aday adalarımız ilçeleri, köyleri dolaşıyor ve bütün üyelerimize ulaşmaya çalışıyor. Üyelerimiz de, ön seçimde doğru adayları seçerse bu durum seçmeni de harekete geçirecek ve 7 Haziran’da yapılacak genel seçimlerde, en az 4 milletvekili kazanacağız, 5. milletvekilini zorlayacağız ve Balıkesir’de birinci parti olacağız. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın son kayıtlarına göre, 31 Aralık 2014 tarihi itibariyle 21 bin 575 üyemiz var. 31 Aralık 2014 tarihinden sonra partimize üye olanlar ön seçimde oy kullanamayacak. 16-17 bin üyemizin ön seçime katılmasını bekliyorum, katılım yüksek olacak.

 Yaşar Evci (Karesi ilçesi eski başkanı, milletvekili aday adayı)

‘EN YAŞLI ÜYELERİMİZ BİLE

ÖN SEÇİME KATILACAK’

Ön seçime 15 bine yakın üyenin katılacağını tahmin ediyorum. 80-90 yaşında olan üyelerimiz bile ön seçimi duydular ve katılacaklarını söylüyorlar. Çok eski üyelerimize ulaşmakta belki sorun yaşanabilir, onun dışında katılımın çok yüksek olacağını düşünüyorum.

İrfan Barış (İl eski başkanı, milletvekili aday adayı)

‘PARTİMİZİN DİNAMİKLERİ

HAREKETE GEÇTİ’

Ön seçime katılımın yüksek olacağını tahmin ediyorum. Tabii o günkü şartlar da, hava durumu da çok önemli. Hava şartları olumlu ya da olumsuz etkileyebilir. Ön seçim partimiz dinamiklerini harekete geçirdi çok güzel oldu. Bu durum CHP’nin seçim başarısını artıracak.

 Ergün Aydoğan (Eski milletvekili, milletvekili aday adayı)

‘ÜYELERİMİZ SAHİP ÇIKMALI’

Ön seçim; en demokratik yöntem. Tabanın kendisini temsil edecek milletvekillerini seçebilmesi için önemli bir fırsat ortaya çıktı. Parti genel merkezimiz, ön seçim taleplerine olumlu bir cevap verdi. Bugüne kadar ‘milletvekilleri ile tabanın, halkın iletişimi kurulamıyor’ şikayetleri vardı ön seçimle bu şikayetler de ortadan kalkacak. Partililerimiz de ön seçime bu yüzden sahip çıkmalı ve sahip çıkılacağını, katılımın çok yüksek olacağını tahmin ediyorum.

cemil yurtman

 

 

 

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.