Balıkesir Merhaba Gazetesi

28 yıl sonra buluştular

28 yıl sonra buluştular
20 Ekim 2014 - 0:05

Genel

Balıkesir’ün ünlü fotoğrafçısı Akın Varol, 28 yıl önce İzmir Bornova 57. Topçu Tugayı Emin Arı Kışlası’ndan terhis olan askerler ile her yıl 2 kez buluşuyor. Bu yılın son buluşması Fethiye’de 40 kişilik bir ekiple gerçekleşti.

Vatani görevlerini 1986 yılında bitirmelerine rağmen sosyal paylaşım sitesi aracılığıyla her yıl bir araya gelen İzmir Bornova 57. Topçu Tugayı Emin Arı Kışlası’nın terhis olan askerleri, Fethiye’de buluştu. Bu yılki buluşmalarını ilçedeki bir otelde gerçekleştiren asker arkadaşları, her yıl bir farklı bir şehirde bulaşarak anılarını tazeliyor. Aynı bölükten 1986 yılında terhis olan askerler 5 yıl önce sosyal paylaşım sitesinden birbirlerine bularak buluşma noktası belirledi. Her yıl iki kez buluşan gruba, yurtdışında yaşayan dönem arkadaşları da katılıyor. Renkli görüntülere sahne olan buluşmada 40 arkadaş, buluştukların otelin bahçesinde askerlik günlerindeki gibi emekli başçavuş Kadir Erikçi’ye temsili içtima verdi. Özel logolu t-shirtleri ile içtima alanına çıkan askerler, şınav ve mekik çekerek o günleri yaşıyor.
Kadir Erikçi, 28 yıl önce birçok askerin terhisten sonra birbirleri ile kopmadığını her zaman zaman birbirlerine destek olduklarını söyleyerek “Birinin dişi ağrıdığında hepsinin ağrırdı. Böyle değerli askerlere komutanlık yaptığım için kendimi şanslı sayıyorum. 77 yaşındayım ömrümün son günlerini yaşıyorum. Son nefesime kadar bu yavrularımın tertipleyeceği günlere katılacağım” dedi.
Sosyal paylaşım sitesinden arkadaşlarına ulaşan Nizamettin Doğanay ise 5 yıl önce oğlunun sosyal paylaşım sitesinden askerde tuttuğu hatıra defterinin yardımıyla birlikte silah tuttuğu arkadaşlarına ulaştığını belirtti. Sosyal paylaşım sitesinin terhis olduğu tugaydaki arkadaşlarıyla yıllar sonra buluşmalarına öncülük ettiğini dile getiren Doğanay, arkadaşlarıyla 5 yılda 10 kez buluştuklarını, bundan sonra da farklı mekanlarda buluşmalarını sürdüreceklerini belirtti.
“Bölük komutanlarını da buldular”
Santral görevlisi olarak askerliğini yapan Nazım Aygın, toplantıların ilkini Nizamettin Doğanay’ın girişimiyle yapıldığını, komutanlarına da ulaşarak buluşmaya davet ettiklerini söyledi. Aygın, “Komutanımız da bizi kırmayarak buluşmalarımıza katılıyor ve bizlerle hoş vakit geçiriyor. Anılarımızı anlatıyor, tekmil verip, içtima alıyoruz. Bunu devam ettirmek istiyoruz. Her geçen gün yeni arkadaşlarımıza ulaşıyoruz” diye konuştu. Askerlik arkadaşlarıyla bir araya gelen Akın Varol ise askerlik anılarının erkekler için önemli olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu: “Hepimiz çok mutluyuz. Ülkenin her yerinden gelen arkadaşlarımız var. Bu kadar insanı toplamak çok zor. Biz bu mutlulukla bu dostlukla besleniyoruz. Askerlikte birlikte olduğumuz her şeyimizi paylaştığımız arkadaşlarımızı yıllar geçmesine rağmen yeniden bulmak çok güzel bir duygu. Ümit ediyorum bu birliktelik uzun yıllar sürer.” (AA)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.