Balıkesir Merhaba Gazetesi

İŞTE YENİ AVM ‘ 10 BURADA’

İŞTE YENİ AVM ‘ 10 BURADA’
21 Mart 2016 - 0:30

Genel

İŞTE YENİ AVM ‘ 10 BURADA’

Balıkesir’de yapılacak yatırım ağında yer alan yeni hastane binasının ön tarafında Esas Holding’in yapacağı AVM  ‘10 Burada’ adıyla, Dünyaca ünlü gayrimenkul fuarı (MİPİM) deki stantta, en ön sırada yer aldı.

Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, ‘ESAS HOLDİNG olarak alınan araziye inşa edilecek AVM planlandı. Burası 42 bin metrekare kiralanabilir bir alana sahip. Artı şeklinde ve ortaya doğru sosyal alan olarak düşünülüyor. Diğer kısımlarda normal dükkânlar ve iki tane çarşı geçişi var. Açık bir AVM konsepti var belli kesimleri kapalı. Yeme alanları mevcut. Orta alanda konser alanları var ve dükkanlar 120 tane’ Dedi.

PARLAYAN YILDIZ BALIKESİR

Uluslararası Gayrimenkul Fuarı, Fransa’nın Cannes şehrinde gerçekleşti. Dünyaca ünlü fuarda Türkiye odak noktası oldu.

Bu yıl 27.’si düzenlenen dünyanın en büyük gayrimenkul fuarı MIPIM’ de Türkiye’nin gücünü uluslararası platformda sergileyen şehirler Belediye başkanları ve projeleri ile dikkat çekti.

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur berberinde bazı ilçe belediye başkanları ile Mipimdeydi. Geçen yıl yapılan bağlantılarla birlikte Balıkesir’e gelen yatırım ağının güçlendiğini gösteren yatırım odaklı vizyon projeler dikkat çekti.

İŞTE YATIRIMIN İLK GÖZ BEBEKLERİNDEN BİRİ

Esas Holding’in yatırımları arasında Balıkesir’e öncelik göstererek Uluslararası gayrimenkul fuarındaki Türkiye stantlarında ön alması gözlerden kaçmazken yatırımcıların ilgisi ve soruları da dikkat çekti.

 

 

BAŞKAN KAFAOĞLU ‘ İŞARET FİŞEĞİ ATILDI’

Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu,  ‘Balıkesir’in odak şehir olduğuna inanıyorum. Geçen sene başlangıç yapıldı ve uluslararası çapta bir Hilton geldi. Sabancı geldi bunlar kırılma noktaları bir İşaret fişeği gibi’dedi.

Büyükşehir Belediyesinin vizyon projelerinin yer aldığı MİPİM fuarında Esas Holdingin Balıkesir’de yapacağı yeni AVM de vardı. ‘On Burada’ adıyla stantta en ön sırada yer alan AVM ile ilgili olarak Altıelül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu şöyle konuştu: ‘Balıkesir parlayan yıldız ve vizyon projeleri ile anılacak’ dedi. Başkan Kafaoğlu burası gayrimenkul yatırım ortakları ile sermayenin buluştuğu yer. Fuara katılmaktan bizlerde son derece mutluyuz. Büyükşehir belediye ve ilçe belediyeleri ile bir bütün olarak buradayız. Burada projesi yapılan işler sergileniyor. Gayrimenkul yatırım sahipleri bu projelerini gördükleri yerlerde yatırım yapabiliyorlar. Balıkesir’de büyük yatırımlardan tutun yat limanlarına kadar yapılacak tip projeler var. Yerel yönetimler bunların önünü açıp özel sektör eli ile bunlar yapılabilmeli. Geçen sene ile kıyaslayacak olursak geçen sene Balıkesir ilk olarak katılmıştı. Tabi ki o zaman yerimiz dar ve maketlerimiz yoktu. Bu sene modern bir şekilde geniş bir alanda ve her projenin ışıklı maketleri yapılmış ve maket üzerinde anlatımın öncelik tanıdığını düşünüyorum ben. Bu sene Türkiye’den katılan il sayısı da artmış 8 il burada. Balıkesir’in de bu illerin arasında olması vizyonunun geniş olduğunu gösteriyor ve buda gurur verici. Bu tip fuarlarla ufkumuz gelişiyor ve bu işlerin nasıl yapıldığını yaşamış, görmüş oluyoruz.

‘ODAK ŞEHİR BALIKESİR’

Başkan Zekai Kafaoğlu, ‘Uluslararası yatırımların gelebilmesi için bu tip çalışmaların olması lazım. Bu sene fuara geldik hemen bir şey olacak diye beklememek, sürdürülebilir kılmak lazım. Zaman isteyen işler bunlar ve projelerde büyük projeler. Balıkesir’in odak şehir olduğuna inanıyorum. Geçen sene başlangıç yapıldı ve uluslararası çapta bir Hilton geldi. Sabancı geldi bunlar kırılma noktaları bir İşaret fişeği gibi’.

TÜRKİYENİN PARLAYAN YILDIZI BALIKESİR

**Türkiye’nin Parlayan yıldızı Balıkesir dünyanın en büyük uluslararası gayrimenkul fuarı MIPIM’de boy gösterdi.

**Fransa’nın Cannes kentinde kapılarını açan gayrimenkul fuarı MIPIM’e 850 katılımcı ve bin 700 metrekarelik alan ile 89 ülke arasında ilk 5’e giren Türkiye fuara damga vurdu.

**8 Büyükşehir Belediyesinin projelerini tanıttığı stantlar arasında Balıkesir Büyükşehir Belediyesi fark yarattı. İlgi çeken standın yanında Balıkesir’i anlatan tanıtım filmi de görüntü ve efektleri ile ekranda yerini aldı.

**Yaşayan Balıkesir’in vizyon projelerinin maketlerle anlatımının yapıldığı stantlara ilk gün yerli son iki gün gün ise yabancı yatırımcılar  akın etti.

**Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Bandırma Organize Sanayi Bölgesi, Ayvalık Kruvaziyer Limanı, Sarmısaklı Kıyı Plajı Düzenlemesi, Port Gömeç, Tuzla Önü Projesi ve Ayvalık Köprüsü maketleri ile hareketli bir sunum gerçekleştirdi.

**MIPIM 2016’nın Türkiye çıkarmasına sahne oldu. Uluslararası yatırımcının ilgisini stant ziyaretleri ve ikili görüşmeler ortaya koydu. Bunda Türkiye’nin gayrimenkul firmaları kadar MIPIM’de belediye başkanlarınında öncülüğünde stantları ile yer alan şehirlerin etkisi büyük.

**Bu yıl 27.’si düzenlenen dünyanın en büyük gayrimenkul fuarı MIPIM’ de  Türkiye’nin gücünü uluslararası platformda sergileyen şehirler Belediye başkanları ve projeleri ile dikkat çekti.

YEREL YÖNETİMLERİN VİZYON PROJELERİ GÖRÜCÜDE

Fransa’nın Cannes kentinde düzenlenen MIPIM 2016’e Türkiye’den yerel yönetimlerde katıldı. Dünyanın en büyük gayrimenkul fuarları arasında yer alan Mipim fuarı için Türkiye’den kamu ve özel yatırımcıları 27’ncisi düzenlenen fuarda Türkiye ve projelerini tanıttılar. Kamunun ve özel sektör yatırımcılarının geçen yıl yaptıkları ‘Mipim Çıkarması’ndan sonra bu yıl Türkiye, daha geniş bir katılımla fuarda yerini aldı. Geçen yıl 500 olan katılımcı sayısı 850’ye çıktı.

MIPIM’de bu yıl Balıkesir,Antalya Bursa, Hatay, İstanbul, Kocaeli, Konya ve Ordu büyükşehir belediyeleri dev projelerini sergiledi. Projeler şöyle;-Antalya Büyükşehir Belediyesi Kruvaziyer Limanı, Kaleiçi Yat Limanı, Boğaçayı ve Konyaaltı Sahili*-Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Bandırma Organize Sanayi Bölgesi, Ayvalık Kruvaziyer Limanı, Sarmısaklı Kıyı Plajı Düzenlemesi, Port Gömeç, Tuzla Önü Projesi ve Ayvalık Köprüsü*Bursa Büyükşehir Belediyesi Sıcak Su Kentsel Dönüşüm, İpekiş Termal Turizm ile Uludağ Kirazlıyayla Sürekli Eğitim Merkezi*Konya Büyükşehir Belediyesi Mevlânâ Kültür Vadisi, Metro Konya, Meram Teleferik, Karapınar Güneş İhtisas Endüstrisi, Hüyük Rüzgâr Enerjisi Üretim Tesisi, Sebze ve Meyve Hali, Organize Tarım ve Hayvancılık Bölgesi*Ordu Büyükşehir Belediyesi Ordu-Giresun Havalimanı, Ünye Konteyner Limanı, Melet, Çambaşı Yaylası Kış Sporları kayak merkezi ve çambaşı ekolojik tatil köyü.

GÜÇLÜ TÜRKİYE ‘DEN BU YIL 8 İL MİPİMDEYDİ

Dünyanın en büyük gayrimenkul fuarı MIPIM 89 ülkeden yaklaşık 22 bin gayrimenkul profesyoneli ile 4 bin 800 yatırımcı ve finans kuruluşunu bir araya getirdi. Fuarda bin adet proje sergilendi. Türkiye 850 katılımcı ve kapladığı 1700 metrekarelik alanda 89 ülke arasında ilk 5’te yer aldı. Fuarda Türk kurum ve kuruluşlarına ait 50 stant kuruldu.20 bin metrekare alan üzerine kurulan fuarda Türkiye’den katılan kamu kurum ve kuruluşları ile inşaat şirketleri bin 700 metrekarelik yere sahip. Antalya, Balıkesir, Bursa, Hatay, İstanbul, Kocaeli, Konya ve Ordu büyükşehir belediyeleri de fuarda stant açarak projelerini anlattı. Türkiye ve illerini tanıttı. “Küresel İklim Değişikliğinin Gayrimenkul Sektöründeki Etkileri” MIPIM 2016’nın ana temasını oluştururken kentsel dönüşüm, sürdürülebilirlik, inovasyon ve iklim değişikliği gibi başlıklarda konuşmalar ve konferanslar gerçekleştirildi.

‘TAKİP VE BAĞLANTILAR ÖNEMLİ’

Fuara stantla katılan şirketlerin arasında İTO ve Emlak Konut GYO’nun yanı sıra Beyoğlu Investors Group (BIG), Efekta Mimarlık, Esas Gayrimenkul, Hill International, İzka İnşaat, Lal Gayrimenkul Değerleme, Özak – Yenigün – Ziylan Ortaklığı, Öncüoğlu+ACP Mimarlık, Özer+Tulgan Mimarlık, ProPlan, Real Estate, Sabri Paşayiğit Design Office, Tabanlıoğlu Mimarlık, Tahincioğlu Gayrimenkul ve TSKB Gayrimenkul Değerleme yer aldı. Fuarla İlgili Olarak  Firma temsilcileri Mipim 2016’nın önemi üzerinde durdu. Dünyada neler olup bitiyor, biz neler yapıyoruz, yatırımcılar, fonlar, bir tanışma ve bilgi alışverişi ortamı olduğu ve Proje ve tasarımların sergilendiği belirtildi. Takip ve bağlantıların kuvvetlendirilmesi açısından organizasyonun önemine vurgu yapıldı. Kamil Akyürek& Semra Aman Akyürek

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.