Balıkesir Merhaba Gazetesi

3 LİRAYA CEFA YOLU

3 LİRAYA CEFA YOLU
NİHAN MERVE KUŞDOĞAN
NİHAN MERVE KUŞDOĞAN( nihanmerve@gmail.com )
367
06 Temmuz 2019 - 8:58

 

Toplu taşımaya zam geldi. Fiyatlar arttırıldı. Bu en çok öğrencileri etkiledi. Bigadiç’te bulunan Kampüse gitmek isteyen öğrenciler her gün 6 lira verip kampüse ulaşacaklar. Gün içerisinde şehir merkezine gelip tekrar okula gitme olanakları zaten yok. Hem para hem zaman buna müsait değil.

**

Ailelerinden uzakta bu şehirde okuyup meslek edinmeye çalışan pırıl pırıl gençler, o 6 lirayı denkleştiremeyip belki okula gidemeyecekler. Ailelerinin pek çok zorlukla okuttuğu gençlerin cebine yüklenen her kuruş onların hayatlarından çalıyor.

**

“3 lira yani ne olacak” seslerini duyar gibiyim. Bir düşünelim o halde (!) Balıkesir’de yaşayan bir öğrencinin kirası ya da yurt ücreti enflasyon ölçüsünde zamlanacak. Cebinde 20 lirası varsa bunun 10 lirasına kiraz alsa zaten  parasının yarısı tükeniyor. Ee elektriğe de zam geldi. Doğalgaz zaten korkulu rüyası. Artık kafelere verecek parası yok öğrencinin. Ailesinden gelen ve burslarıyla yaşamaya çalışan milyonlarca genç var. Onları en çok zorlayan ise ulaşım ücretleri. Şehrin dışında olan ve okumayı çile haline getiren kampüse bir de ulaşım için bu kadar para mı verecekler? İnsaf !

**

Kaldı ki Kampüs minibüslerine siz hiç bindiniz mi? Balık istifi gibi giden öğrenciler derse girene kadar o yolda mahvoluyorlar. Klimaların açılmadığı otobüslerde ter kokusundan durulmuyor. Belki 30 kişilik otobüslere 70 kişi biniyor. Tıp Fakültesi’nden binen yaşlılara yer veren gençler zaten oturarak gitmiyor. Ayakta güçlükle durmaya çalışarak yolculuk ediyorlar. Şoförlerin sinirli yüzlerine maruz kalıyorlar. Verdikleri parayla o yolculuğu hak etmiyorlar.

**

Şoförlerde haklı artan benzine çözüm bulmak istiyorlar ama bu sorun devlet kanalıyla çözülmek zorunda. Bir vatandaştan alıp diğerine verince elinden alınana haksızlık olmuyor mu? Yetkililerin bu sorunun işinin ehli uzmanlarla birlikte çözmesi lazım. Belediyelerin yaptığı boşa giden paraların faturası ne vatandaşa ne de öğrencilere kesilemez. İktidarıyla muhalefetiyle herkes aynı kanıda. Bu particilik, siyaset meselesi değil. Bu geçim, yaşam hakkı, ulaşım hakkı meselesi. Bu hepimizin meselesi. O öğrenciler bu şehre emanet…

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.