Dünyadan HaberlerGündem

3 Yıl Aradan Sonra Afganistan’a İlk Uçuş

Türk Hava Yolları (THY), Afganistan'a olan uçuşlarını 3 yıl aradan sonra yeniden başlattı. İlk uçuş, Kabil Uluslararası Havalimanı'na gerçekleştirildi ve törene yoğun katılım oldu. 

3 Yıl Aradan Sonra Afganistan’a İlk Uçuş

3 Yil Aradan Sonra Afganistana Ilk Ucus 1

4 Sefer Yapacak

THY, Ağustos 2021’de Afganistan’da yaşanan yönetim değişimiyle ara verdiği Afganistan uçuşlarına yeniden başladı. Yaklaşık 3 yıl aranın ardından ilk THY uçağı, Kabil Uluslararası Havalimanı’na iniş yaptı. Uçağı, Türkiye’nin Kabil Büyükelçiliği yetkilileri, Türkiye’nin Afganistan’daki kurumlarının temsilcileri ve Afganistan geçici hükümetinden yetkililer karşıladı. THY’nin İstanbul-Kabil uçuşlarında salı, çarşamba, cuma ve pazar günleri olmak üzere karşılıklı olarak haftada 4 sefer yapılacak.

Karşılama Törenine Yoğun Katılım

İlk uçuş dolayısıyla Kabil Uluslararası Havalimanı’nda düzenlenen törene, Türkiye’nin Kabil Büyükelçiliği Maslahatgüzarı ve Misyon Şefi Cenk Ünal, THY Pazarlama Satış İkinci Bölge Başkanı Mahmut Yayla, THY Asya-Uzak Doğu Başkan Yardımcısı Ümit Develi, THY Afganistan Müdürü Raif Asana ve diğer yetkililer katıldı. Ayrıca Afganistan’daki yerel ve yabancı basın mensupları da törene yoğun ilgi gösterdi.

3 Yil Aradan Sonra Afganistana Ilk Ucus 2

“İlk Seferin Gururunu Yaşıyoruz”

Türkiye’nin Kabil Büyükelçiliği Maslahatgüzarı ve Misyon Şefi Ünal, konuşmasında, yaklaşık 3 yıl aradan sonra Kabil Uluslararası Havalimanı’nda THY’nin ilk yolcu uçağını karşılamanın heyecanını ve gururunu yaşadıklarını dile getirdi.

Ünal, iki ülke arasındaki dostane ilişkilerin karşılıklı güven ve işbirliği temelinde her gün daha da güçlendiğini belirtti. Türk Hava Yolları’nın uçuşlarının yeniden başlamasının bu güvenin en açık ve net simgesi olduğunu vurguladı.

“Afgan Halkının Dünyaya Açılan Kapısı Olacağız”

THY Pazarlama Satış İkinci Bölge Başkanı Yayla da konuşmasında, THY’nin dünyadaki başarılarını ve Afganistan ile Türkiye arasındaki ticari ilişkilerin gelişmesine katkı sağlayacaklarını ifade etti.

Yayla, Türk Hava Yolları olarak, Afganistan’ı dünyanın en fazla ülkesine uçan bir hava yolu şirketi olarak dünyaya bağlama hedeflerini dile getirdi. Ayrıca, Afgan vatandaşlarının dünyaya açılan kapısı olacaklarını belirtti.

3 Yil Aradan Sonra Afganistana Ilk Ucus 3

Afgan Yetkililer Memnuniyetlerini Dile Getirdi

Törende konuşan Afgan yetkililer de THY’nin Afganistan uçuşlarını başlatmasından memnuniyet duyduklarını belirterek THY’ye ve Türkiye’ye teşekkür etti.

Afganistan Sivil Havacılık ve Ulaştırma Bakanlığı Müşaviri Vefa, her iki ülke yetkilisinin THY’nin Afganistan seferlerini başlatması için gösterdiği çabayı vurguladı. Ayrıca, THY gibi küresel bir hava yolu şirketinin Afganistan seferlerinin rekabetçi bir ortam yaratacağını ve bunun Afgan halkı için kolaylık sağlayacağını ifade etti.

Kabil Uluslararası Havalimanı Başkanı Muhammedi ise THY’nin Afganistan seferlerini başlatmasının ülkede güvenliğin temin edildiğine dair bir gösterge olduğunu belirterek diğer küresel hava yolu şirketlerine örnek olacağını dile getirdi.

Afganistan’daki yönetim değişimi sürecinde yaşanan olaylar nedeniyle birçok hava yolu gibi THY de bu ülkeye uçuşlarını 15 Ağustos 2021’de durdurmuştu.

Haber: AA

Dışişleri Bakanı Fidan: “Gazze’deki Suça Ortak Olanları Kınıyoruz”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu