Balıkesir Merhaba Gazetesi

40 yaş üzeri kişilerde Alışkanlıklar Değişiyor

40 yaş üzeri kişilerde Alışkanlıklar Değişiyor
Bedia Uçak( bediaucak@gazetemerhaba.com )
11 Ağustos 2021 - 8:24

40 yaş üzeri kişilerde Alışkanlıklar Değişiyor

Özellikle pandemi dönemi sonrasında  dijital alışkanlıkların değiştiği görülüyor.Yapılan bir araştırmanın sonucu olan bu değişimle ilgili çarpıcı tespitler var.Dünyayı etkisi altına alan pandemi çok sayıda sektörü etkilerken, beraberinde alışkanlıkları da değiştirmiş durumda. Özellikle dijital dünyanın ve e-ticaretin hayatımızdaki önemini bir kez daha hatırlatan pandemi süreci, online dünyanın seyrini değiştirdi. Şimdilerde iş toplantılarından eğitime, alışverişten hobilere kadar, her şey online platformlar üzerinden halledilebiliyor.

Pandemi döneminde artan e ticaretle alışveriş hızıda oldukça büyük.Ticaret kısmı ile ilgili özellikle 45 yaş üzeri dijital platform kullanıcısı sayısının pandemi döneminde büyük bir artış gösterdiği saptanmış.Genç nüfusun e-ticarette ana hedef kitle olduğu bilinse de, yatırımcılar şimdiden geleceğe yönelik planlar yapmaya başlamış durumda. Bugünün genç ve orta yaşlı hedef kitlesinin bir süre sonra yaşlı tüketiciye dönüşeceğini hesaba katan e-ticaret platformları, yatırımlarını bu yönde yapmaya ve web sitelerini yaşlı insanların kullanımına uygun bir yapıya dönüştürmeye çabalıyor.

Mobil cihazlardan ziyaret 3,3 kat arttı

e ticaret platformları 45 yaş ve üzeri kitlenin teknoloji ve e-ticaret kullanımı oranında artış olduğunu söylüyor.2021 yılının ilk 6 ayına ilşkin yapılan değerlendirmelerse şöyle; “45 yaş ve üzeri kullanıcı kitlesi, toplam kullanıcı kitlesi içindeki oranı %8’den fazla. Bu oran, 2020 yılının ilk 6 ayında %4 seviyesindeydi. 45 yaş ve ayrıca üzeri kitlenin %30’u kadın kullanıcıydı. Geçen yılın aynı dönemiyle kıyaslandığında 45 yaş ve üzeri kadın kullanıcıların sayısı, 3,1 kat arttı. Aynı dönemde, 45 yaş ve üzeri kullanıcı kitlemizin %64’ü, mobil cihazlarını kullanarak internet sitemizi ziyaret etti. Geçen yılın aynı dönemiyle kıyaslandığında, 45 yaş ve üzeri kullanıcı kitlesinin mobil cihazlardan bazı internet sitelerini ziyaret etme oranı 3,3 kat arttı.”

45 yaş ve üzeri kitlenin alışveriş sayısı %78 arttı

E ticaret platformlarının yöneticileri 2021 yılının ilk 6 ayının, geçtiğimiz yılın aynı dönemiyle kıyaslandığında büyük bir oranda artış gösterdiğinide belirtiyor.“45 yaş ve üzeri kitlenin internet siteleri üzerinde  gerçekleştirdiği tekil alışveriş sayısı %78 arttı. 45 yaş ve üzeri kitlenin en çok tercih ettiği ürün kategorileri sırasıyla; Hazır Sistemler, bilgisayar bileşenleri, bilgisayar aksesuarları, cep telefonları, LED ekran televizyonlar ve notebook bilgisayar.45 yaş ve üzeri kitlenin illere göre dağılımına bakıldığında İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Konya ve ayrıca Balıkesir takip ediyor.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.