EtkinlikGündemİlçe HaberleriSağlıkYaşam

5. Balıkesir Aromaterapi Festivali Başladı

Bu yıl 5. kez düzenlenen Balıkesir Aromaterapi Festivali, büyük bir katılımla başladı

5. Balıkesir Aromaterapi Festivali Başladı

Bu yıl 5. kez düzenlenen Balıkesir Aromaterapi Festivali, büyük bir katılımla başladı

5. Balıkesir Aromaterapi Festivali Başladı
4-7 Temmuz Tarihleri Arasında Burhaniye Ören’de Düzenleniyor

Festival Ortaklığı ve Teması

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin koordinasyonunda; Ayvalık, Burhaniye, Edremit ve Gömeç Belediyeleri’nin ortaklığında gerçekleştirilen festival, 4-7 Temmuz tarihleri arasında Burhaniye Ören’de düzenleniyor. Festival, “Tarih, Şifa, Kültür” temasıyla bu yıl kapılarını açtı. Türkiye’de alanında yapılan tek festival olma özelliğine sahip olan Balıkesir Aromaterapi Festivali’nin açılışı, Ören Meydanı’nda düzenlenen kortej yürüyüşüyle başladı. Renkli görüntülerin yaşandığı korteje Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Akın, Burhaniye Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler, Edremit Belediye Başkanı Mehmet Ertaş, Gömeç Belediye Başkanı Melih Bağcı, Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, İvrindi Belediye Başkanı Önder Lapanta ve vatandaşlar katıldı.

Açılış Konuşmaları

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Akın, açılış konuşmasında Balıkesir’in şifanın, kültürün ve tarihin başkenti olduğunu vurguladı. Akın, “Türkiye’nin parlayan yıldızı Balıkesir, şifanın, kültürün, tarihin başkentidir. Bunun için Balıkesir’e bütün Türkiye’yi davet ediyoruz” dedi.

Tarihin Başkenti
Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Akın, Açılış Konuşmasında Balıkesir’in Şifanın, Kültürün Ve Tarihin Başkenti Olduğunu Vurguladı

Ayvalık Belediyesi’nin İlk Ortaklığı

Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, ilk kez böylesi önemli bir festivale ortak olarak katıldıklarını ifade ederek, “Ayvalık Belediyesi olarak biz ilk defa böyle bir festivale ortak olduk. Bu festivalin içinde yer almaktan son derece mutluyuz. Bu festivalin gelişerek büyüyeceğine inanıyorum. Ayvalık Belediyesi olarak sahada yer alan stantlardan ikisi belediyemize ait. Bir tanesi Ayvalık Belediyesi Kooperatifi olarak sizlerin huzurundayız. Kooperatifimizde kadınlarımızın ürettiği ürünleri sergiliyoruz. Beş yıl önce bu kooperatifi kurduk ve epey yol aldık. İnşallah stantları ziyaret eder ve beğenirsiniz” dedi.

Ayvalık Belediyesi
Beş Yıl Önce Bu Kooperatifi Kurduk Ve Epey Yol Aldık

Kadınlara İstihdam ve Projeler

Başkan Ergin, Ayvalık Belediyesi’nin kadınlara yönelik projelerine de değindi. Mahalle evleri kurarak kadınlara çeşitli kurslar düzenlediklerini belirten Ergin, “Bu kurslar sonrasında ürettikleri ürünleri Ayvalık’ta belli bölgelerde satış noktaları oluşturarak yaklaşık bine yakın kadına iş imkanı, istihdam ve aile ekonomilerine katkı sağladık. Şu anda mahalle evi olarak da karşınızdayız” dedi.

Mesut Ergin Açıklama
Bu Kurslar Sonrasında Ürettikleri Ürünleri Ayvalık’Ta Belli Bölgelerde Satış Noktaları Oluşturarak Yaklaşık Bine Yakın Kadına Iş Imkanı, Istihdam Ve Aile Ekonomilerine Katkı Sağladık

Endemik Bitkiler Rotası Önerisi

Ayvalık Belediyesi’nin çok sayıda projeleri olduğunu hatırlatan Ergin, endemik bitkilerden oluşan bir rota oluşturma önerisinde bulundu. Ergin, “Ayvalık endemik bitkilerin çok olduğu bir ilçe. Bu sadece Ayvalık değil, Burhaniye, Gömeç, Edremit ve Havran’ın da kendine has endemik bitkileri vardır. Benim önerim; endemik bitkilerden oluşan bir rota oluşturabiliriz. Turizm için de fayda sağlar diye düşünüyorum. Bunu BAÇEM’le organize ederek gerçekleştirebiliriz” dedi.

Festival Programı ve Teşekkürler

Festival süresince çeşitli etkinlikler ve konserlerin düzenleneceğini belirten Ergin, katılımcılara eğlenceli vakit geçirmelerini diledi. Başkan Ergin, “Burada emeği geçen başta Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanımız Ahmet Akın olmak üzere tüm belediyelere teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Balıkesir Aromaterapi Festivali İkinci Gün Programı

Bülten

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu