Balıkesir Merhaba Gazetesi

6. Dönem Toplu Sözleşme Mutabakatı Memurları Memnun Etti Mi?

6. Dönem Toplu Sözleşme Mutabakatı Memurları Memnun Etti Mi?
Prof. Dr. İbrahim Aydın( ibrahimaydin@gazetemerhaba.com )
02 Eylül 2021 - 8:16

6. Dönem Toplu Sözleşme Mutabakatı Memurları Memnun Etti Mi?

Sevgili dostlar 2016 yılından beri Eğitim Bir Sen Balıkesir 2 Nolu Şube başkanlığı görevini yürütmekteyim. Türlü türlü durumlarla karşılaşıyoruz. Kurum idarecileri genelde bizi sevmez. Çünkü sürekli sorunları onlara taşıyor, yanlışlarını yüzlerine vuruyoruz. Hükümet ve siyaset desen ihtiyatlı yaklaşır bize. Üyeleri memnun etmekse baya zor.

Sendikasızlar gülerler bize, “Siz koşun, bir kazanım alırsanız zaten bize de aynısı gelir” derler. Bazıları bizlerin mevki, makam, vekillik peşinde koştuklarımızı iddia ederler. Bazıları da okkalı maaş aldıklarımızı savunurlar. Koltuklarından veya tatilde ayakları suda ellerinde milyonluk telefonlarla bize laf sokarlar. Rakip sendika liderleri ve üyeleri ise dertleri “Memura ne kazandırırız?” değil de, “MEMURSEN’e nasıl zarar veririz?” olunca sürekli zihin okur ve iftira atarlar.

Onlar evlerinde sıcacık yataklarında yatarken bizler yollara düşer; mitinglere, toplantılara, çalıştaylara katılırız. Haydi mitinge deyince hiçbiri gelmez. Yollarda tehlikeler atlatır, kazalar yaparız. Yolculukta yediğimiz yemekler midelerimizi bozar, onların umurunda mı? Mesela 2020 Şubat’ında Antalya’daki sendika toplantısı dönüşü yönetimimle trafik kazası geçirdik. Aylarca tedavi gördüm. Belimde 6 platin 14 dikiş, karnımda 32 dikiş, kaburgamda 9 kırık var. Dalağım alındı. Hangi bedel, hangi makam öder bunları?

Dostlar özelde Eğitim Bir Sen, genelde MEMURSEN, kurucumuz Mehmet Akif İnan tarafından “Hilfü’l-fudûl” yani “iyilik hareketi” olarak temeli atılan sendikadır. KURUŞ değil, DURUŞ sendikacılığı yapan sendika ötesi bir harekettir. Milli ve manevi değerleri önceleyen, insan merkezli bir yapıdır. Hangi para sivil itaatsizlikle kılık kıyafet serbestliği kazanımını, mesai saatlerinin Cuma namazı saatine uygun haline getirilmesini, ilkokuldan itibaren seçmeli Kur’an-ı Kerim ve Siyer-i Nebi desleri kazanımlarını öder? Türkiye ve insanlık ile ilgili bütün yardımlarda hep en önde bu teşkilat vardır. Sadece son orman yangınları için 2 milyon TL bağış yapmış örgüttür MEMURSEN.

Geçmişte kazanılan seyyanen zamlar, nöbet ücretleri, promasyonların memura ödenmesi, taşeronların kadroya geçirilmesi gibi yüzlerce kazanım ne çabuk unutuldu!

Bürokrasi 2021, 2022 ve 2023 yılında uygulanacak ekonomi politikalarının referans metni Orta Vadeli Mali Plan’da personel giderleri için  2021’den 2023 yılına %16,2’lik bir artış öngörüyordu. 6. Dönem Toplu Sözleşmesinde,  hizmet kolları sözleşmelerindeki artışlar hariç %28,6 artış sağlandı. Öngürülen  %16,2’lik artış, kamudaki memur sayısının sabit kalacağı şekilde hesaplanmıştı. Memur sayısının artacağı ve sendikalı memurlara ödenen yıllık 1600 TL’lik Toplu Sözleşme İkramiyesi dikkate alındığında, Orta Vadeli Mali Plan’da öngörülene ilave olarak fazladan en az 40 milyar TL’yi çalışanlar alacaklar. Toplu sözleşmedeki 258 kazanımımız 350 çıkmış, 87 kazanımımızın miktarı artarken, 92 tane de yeni kazanım elde edilmiştir.

MEMURSEN toplu sözleşme tecrübesi ile pandemi, yangın, sel gibi afet zincirinde dahi sosyal desteği yüksek tutarak masada psikolojik üstünlüğü karşı tarafa kaptırmadı. 3600 ek gösterge tüm çalışanları kapsayacak bir şekilde ve üniversite idare personelinin merkezi sistemle yer değiştirmesi ile ilgili MEMURSEN ve hükümetin ortak çalışması ile çözülecek. Ayrıca sözleşmeli memurların kadroya aktarılması da önemli bir kazanımdır. Üniversiteler ve tüm kurumlarda Görevde Yükselme Sınavı’nın bir takvime bağlanıp, liyakatın temel alınacak olması da değerli bir kazanım. Toplu sözleşme ikramiyesinin 400 liraya çıkarılması, sendika üyesi memurların ayda en az 100 TL zam alması demektir.

Seyyanen zam ve refah payını da alabilseydik çok çok daha iyi olacaktı, olmadı. İstekler ve ihtiyaçlar sonsuz, imkanlar ise sınırlı. Mevcut, memur sendikacığı yasası ile bu kadar. Ancak mücadeleye ilk günkü şevkle devam. Sendikacılık sel önünden kütük kapma yarışıdır. Derdimiz çalışanlarımıza daha fazla kütük kapmak. Memnun olmayanlar mı, onlar zaten memnun olmayacak olanlar….

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.