GündemTürkiye Gündemi

6 Mayıs’ta Toplanacak Kabinenin Ana Gündemi Belli Oldu

Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı 2 haftalık aranın ardından toplanacak.

6 Mayıs’ta Toplanacak Kabinenin Ana Gündemi Belli Oldu

Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı 2 haftalık aranın ardından toplanacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında 6 Mayıs’ta toplanacak kabinenin gündeminde önemli konular var. Ekonomi, Terörle mücadele gibi konular masaya yatırılacak. Ayrıca toplantının ana gündeminde öğretmen atamaları olacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kabine toplantısı sonrasında atanacak öğretmen sayısı ve branş dağılımını açıklaması bekleniyor.

Son kabine 16 Nisan’da toplanmıştı. Kabine toplantısı 2 haftalık aranın ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında yarın bir kez daha toplanacak.

Öğretmen Atamaları Ana Gündem

Kabine toplantısının saat 15.00’da yapılması bekleniyor. Kabine toplantısında ekonomiden terörle mücadeleye pek çok konu başlığı masaya yatacak. Toplantının ana gündemi ise Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in paylaşımıyla ortaya çıkmış oldu. Öğretmen atamaları ana gündem olacak. Bakan Tekin, atanacak öğretmen sayısı ve branş dağılımının Kabine sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanacağını belirtmişti.

6 Mayıs'Ta Toplanacak Kabinenin Ana Gündemi Belli Oldu
Kabine Toplantısı

Ekonomi Konuşulacak

Kabine üyelerinin masasındaki bir diğer önemli başlık ekonomi . Yapılan açıklamalara göre Nisan ayında yıllık enflasyon yüzde 69,80 olmuş ve düşüşün yılın 2. yarısında gerçekleşmesi beklentisi doğmuştu. Yeni yol haritasının çizgilerini netleştirecek olan toplantıda Orta vadeli program çerçevesinde reform adımları görüşülecek.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s, Türkiye’nin kredi notunu “B”den “B+”ya yükseltti. Kredi notu görünümünü “pozitif” olarak korudu. Karar, 11 yıl sonra gelen ilk not artırımı olarak kayıtlara geçti. Bu konuda Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bu beklentilere yönelik kabineyi bilgilendirecek.

Son olarak 16 Nisan’da yapılan Kabine toplantısı 2 haftalık aranın ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında yarın bir kez daha toplanacak.

HABERİ İLK OLARAK BAKAN TEKİN DUYURMUŞTU

Yarın saat 15.00’da yapılması beklenen Kabine toplantısında terörle mücadeleden ekonomiye kadar birçok önemli başlık yer alacak. Toplantının ana gündemi ise Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in de belirttiği üzere öğretmen atamaları olacak. Bakan Tekin, atanacak öğretmen sayısı ve branş dağılımının Kabine sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanacağını belirtmişti.

MEHMET ŞİMŞEK KABİNE’YE BİLGİ VERECEK

Kabine üyelerinin masasındaki bir diğer başlık ekonomi olacak. Nisan ayında yıllık enflasyon yüzde 69,80 olurken, düşüşün yılın 2. yarısında gerçekleşmesi bekleniyor. Son veriler ışığında, ekonomideki yol haritası masaya yatırılacak. Orta vadeli program çerçevesinde reform adımları görüşülecek. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s, Türkiye’nin kredi notunu “B”den “B+”ya yükseltti. Kredi notu görünümünü “pozitif” olarak korudu. Karar, 11 yıl sonra gelen ilk not artırımı olarak kayıtlara geçti. Not artışının devamı beklenirken, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bu beklentilere yönelik kabineye bilgi verecek.

6 Mayıs'Ta Toplanacak Kabinenin Ana Gündemi Belli Oldu
Toplantı Gündeminde Neler Var?

İSRAİL İLE TİCARETİN DURDURULMASI DA MASADA

İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze’de devam eden saldırıları da gündemde olacak. Ankara, bir yandan diplomasi trafiğini sürdürürken, diğer yandan da Tel Aviv yönetimine karşı yaptırım uyguluyor. Daha önce, 54 ürün grubuna ihracat yasağı getirilmesinin ardından, İsrail’le ilgili ihracat ve ithalat işlemleri tüm ürünleri kapsayacak şekilde durduruldu. Kararın ekonomiye etkisi ve bundan sonra atılabilecek adımlar ele alınacak. İsrail’in Gazze saldırılarının durdurulması, ateşkesin sağlanması, bölgedeki insani durumun iyileştirilmesi için atılabilecek adımlar ele alınacak.

CHP Genel Başkanı İle Yapılan Görüşmenin İstişare Edilmesi Bekleniyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın CHP Genel Başkanı Özgür Özel ile yaptığı görüşme ile birlikte pek çok konuyu masaya yatıracak.6 Mayıs günü saat 15:00’te gerçekleşmesi beklenen kabine için geri sayım başlıyor. Kabinede; öğretmen atamaları, belediyelerin borçları ve yargı kararlarının gündeme gelmesi de bekleniyor.

İsrail ve Ticaretin Durdurulması

İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze’de devam eden saldırıları sürüyor. Ülkemiz bu konuda, bir yandan diplomasi trafiğini sürdürüyor diğer yandan Tel Aviv yönetimine karşı bazı yaptırımları uyguluyor. Daha önce, 54 ürün grubuna ihracat yasağı getirilmesinin ardından, İsrail’le ilgili ihracat ve ithalat işlemleri tüm ürünleri kapsayacak şekilde durduruldu.

Ekonomiye Etkisi ve Atılacak Adımlar Konuşulacak

Kararın ekonomiye etkisi ve bundan sonra atılabilecek adımlar ele alınacak. İsrail’in Gazze saldırılarının durdurulması, ateşkesin sağlanması, bölgedeki insani durumun iyileştirilmesi için atılabilecek adımlar ele alınacak.

 

 

Haber: Bülten

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek: “Türkiye Doğru Yolda”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu