Balıkesir Merhaba Gazetesi

6. Toplu Görüşmelerde Memurların Talepleri

6. Toplu Görüşmelerde Memurların Talepleri
Prof. Dr. İbrahim Aydın( ibrahimaydin@gazetemerhaba.com )
03 Ağustos 2021 - 9:30

6. Toplu Görüşmelerde Memurların Talepleri

Türkiye’de yaklaşık 3.5 milyon memur ve kamudaki 700 bin işçi ile birlikte 4.2 milyon çalışanı ve 2 milyona yakın memur emeklisini ilgilendiren 6. toplu görüşmeleri Ağustos ayında yapılacak. Ortalama her bir birey 4 kişilik bir aileyi temsil etse yaklaşık 25 milyon insan demek. Yani ülke nüfusunun %30’u bu görüşmeleri takip ediyor olacak.

İçinde kışladaki askerimiz, karakoldaki polisimiz, okuldaki öğretmenimiz, hastanedeki hemşiremiz, doktorumuz, camideki imamımız, mahkemedeki hakim ve savcımız, üniversitedeki idari ve akademik personelimizin bulunduğu tüm memurlarımız toplumumuzun adeta motoru. Toplumun her kesimi tabi ki önemli ancak bu kesim; devletin aklı, beyni, eli, ayağı, toplumdaki devletin yüzü. Ayrıca devlet terbiyesi almış önemli kesim. Devletle halk arasındaki temas noktası.

Toplumun bazı kesimleri memurlara önyargı olsa da, bu grubun oldukça azınlıkta kaldığını düşünüyorum. Memur; giyimi, kuşamı, oturması, kalkması, konuşması ile toplumda saygı duyulan, devleti temsil eden bireylerden oluşur ve oluşmalıdır da. Devlet ciddiyeti deyimi halkımızda bu nedenle yaygın.

Memurların durumu 2000 yılı öncesi kadar kötü değil, ancak 2015’li yıllar gibi de iyi değil. 2016 yılında yaşanan işgal ve darbe girişimi, terörle ülkemize diz çöktürme çabaları, Suriye’ye ve Kuzey Irak’a yapılan askeri harekatlar, ülkemize yapılan ekonomik saldırı ve yaptırımlar, doğal afetler derken pandemi süreci, para birimimizde yaşanan değer kaybı, yüksek enflasyon toplumun tüm çevreleri gibi memurların da alım gücünü çok düşürmüştür. Fiyatların aşırı artması, masrafların katlanılamayacak dereceye varması, ihtiyaç kalemlerinin daha da çeşitlenmesi memurları zor durumda bırakmıştır.

Tüm bunların bilincinde olan memurlar dişlerini sıkmış, devletine ve demokrasisine sahip çıkmıştır. Artık bu korku tünelinden çıkmak üzereyiz. Devletimiz esnafından, işçisine, iş dünyasına destekleme paketleri açıklamış, ekonomik çarkların daha şevkli dönmesi için çaba göstermektedir. Bu çabaların anlamlı ve başarılı olması için toplumun %30’unu ilgilendiren 6. toplu görüşmelerinde devletimiz, memura cömert yüzünü göstermelidir. Kaldı ki Memursen’in talepleri de son doğalgaz, elektrik ve diğer kalemlerdeki fiyat artışlarına rağmen oldukça makuldur. Bunlardan bazıları; maaşlara 2022’de %21, 2023’de %17, 2022’de %3, 2023’de %3 refah payı; 600 TL seyyanen zam, vaat edilen 3600 ek göstergenin genişletilerek adil bir şekilde verilmesi, dini bayramlarda emekliye verilen ikramiyenin memurlara da verilmesi, gelir vergisinin %15’e sabitlenmesi ve diğerleri.

Şunu özellikler vurgulamak istiyorum. Hükümet, reel olmayan enflasyonuna karşı memuru koruma politikasından vazgeçmeli. Türkiye’nin kalkınma, yani refah payından memura da hakkı verilmeli. Geçmişteki kayıpları giderilmeli. Memur en son 1996 yılında rahmetli Erbakan hoca döneminde dişe dokunur bir zam almıştı. Artık fedakarlık yapma sırası hükümette. Memura verilecek tatmin edici maaş artışı, toplumun tüm kesimlerini olumlu etkileyecek, açılan ekonomik paketler karşılığını bulacaktır. Memurun alım gücü artarsa ekonominin çarkları daha şevkle döner. Kaldı ki şu andaki Türkiye’nin bütçesi, 1996 yılındaki bütçesinden daha kötü değildir diye düşünüyorum. Bu toplu sözleşmedeki maaş artışının 2023 seçimlerini de fazlaca etkiyeceğini düşünüyorum.

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.