Balıkesir Merhaba Gazetesi

FİBROMİYALJİ

FİBROMİYALJİ
Uzm. Dr. İlyas Yıldıran( ilyasyildiran@gazetemerhaba.com )
06 Eylül 2017 - 15:31

Fibromiyalji (eski tan›mla fibrozit): 1. Yaygın a¤rı ve sızı, sabah sertli¤i
ve yorgunluk,. 2. Vücutta yaygın hassas noktalar, 3. Dıştan ve içten gelen
uyarılara karşı duyarlılık ve 4. Uyku bozukluğu ile karakterlenen bir sendromdur.

Fibromiyalji son senelerde bilimsel olarak tanımlanmıştır.Toplumda sık görülmesine rağmen sebebi bilinmemektedir.Romatoloji polikliniklerine başvuran hastaların %10-20 sini bu hastalar oluşturur.Hastaların çoğunluğu kadındır(%90).

Vücudun bazı bölgelerinde genellikle iki taraflı ve bir tarafta daha belirgin ağrı sızı ile karakterizedir.Daha çok boyun ,omuzlar,sırt bölgesi,bel kalça ve dizlerde yaygın bir şekilde hissedilir.Ağrı genelde derinde hissedilir kaslara kemik uçlarına doğru yayılır.Sızı şişkinlik uyuşma karıncalanma olarak tanımlanır.Muayenede herhengi bir romatizmal veya nörolojik bulgu saptanmaz.Ağrının yanında istirahat halinde yaygın sertlik mevcuttur.Sertlik sabahları daha belirgin olup bir iki saat sürer ve vücudun heryerinde olur.Halk arasında iltihaplı romatizma olarak bilinen Romatoid artritte sabah sertliği hastalığa tutulmuş eklemlerde olur.

Halsizlik ve yorgunluk hastanın günlük aktivitelerini etkiler ve gün boyu sürer.Uyku düzensizdir ve genellikle yorgun uyanırlar.Şikayetler yorgunluk,sıkıntı,soğuk ,aşırı çalışma ve hareketsizlikle artar.Masaj sıcak uygulaması hafif aktivite ile azalır.

Vücutta yaygın hassas noktalar vardır.Üzerine basmakla ağrı ortaya çıkar,bu noktaların sayısı ve ağrı derecesi fibromiyalji hastalarını normal kişilerden ayırır.Hastaların bir kısmında beraberinde iritabl barsak sendromu,gerilim başağrısı,dismenore gibi yakınmalar da bulunur.

Fibromiyalji de eşlik eden bir hastalık yoksa laboratuvar bulguları kan testleri ve fizyolojik testler normal sınırlardadır.Gerçek romatizmal hastalıkların bir kısmında %10 ile %50 oranında  bu hastalıklara fibromiyalji de eşlik etmektedir.O zaman laboratuvar bulguları da bozuk çıkmaktadır.

Tanı için en az 3 ay süren ağrı ve hassas onsekiz noktadan en az onbir noktada ağrı bulunması gereklidir.

*yaygın ağrı ve sızı

*sabah sertliği

*yorgunluk ve bitkinlik

*iç ve dış uyarılara duyarlılık

*uyku bozukluğu

olduğunda fibromiyaljiden şüphelenmeliyiz.

Tedavi yaklaşımında hastaya öncelikle hastalığın organik kökenli olmadığını ve iç organlara zarar vermeyeceğini anlatmak gerekir.Ağrı kesici ve antiinflamatuar ilaçlar pek faydalı değildir.Düşük doz bazı antidepresan ilaçlar masaj ve egzersiz programları fayda sağlamaktadır.

Sağlıklı olmak için sağlıklı beslenme ,düzenli spor yapmak,kötü alışkanlıklardan uzak durmak ve hayata pozitif bakmak çok önemlidir.Sağlıkla kalın…

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.