Balıkesir Merhaba Gazetesi

AKUPUNKTUR

AKUPUNKTUR
Dr. İbrahim Tutak( ibrahimtutak@gazetemerhaba.com )
17 Ekim 2017 - 9:23

Özelliği olan bazı noktalara iğne,laser ve moxa adı verilen ısıtma tekniklerinin kullanılarak hastalıkların tedavisi yapılan  yönteme Akupunktur denilir.Bazı kaynaklarda 3000, bazılarında 5000 yıl geçmişi olduğu söylenen bu teknikle ilgili ilk yazılı kaynaklar Hz.İsa nın doğumundan 200 yıl öncesine dek uzanır.Akupunkturun nasıl etkili olduğu mekanizmalarının neler olduğu halen daha tartışılır. Bu yöntem, organizmanın tüm iç enerjisini düzene sokan bir yöntem sayılabilir. Bu tedavi yönteminin anlayışına göre vücudun bütün yüzeyini saran bir enerji ağı vardır. Buda yaşam enerjisine benzetilmiştir. Bu enerjiyi azaltan, arttıran, saptıran, yönelten hatta belirli bir noktaya doğru yönelten kumanda noktaları vardır.Özellikle ağrılı hastalıklar ve felç olmak üzere batı tıbbının bir çok alanında kullanılmaktadır.En az 3000 yıldır kullanılan bu yöntem etkinliğini en gerçekçi düzeyde kanıtlamıştır.Belkide en önemli ve etkileyici tarafı yan etkisinin olmayışıdır.

Akupunktur; öncelikle  organ fonksiyon bozukluğuyla ortaya çıkan hastalıkların tedavisinde kullanılır.

Akupunktur kişinin  strese karşı dayanıklılığını arttırır, hastalıklara karşı direnç mekanizmalarını güçlendirir.

Akupunktur; iç organlarımızın fonksiyonlarını ve hormonal sistemin çalışmasını denetler ve düzenler.

Akupunktur; sedatif etki oluşturur, hastanın kendini daha sakin ve huzurlu hissetmesini sağlar.

Akupunktur; endorfin denen ve insan beyninin belli bölgelerinde salgılanan morfin benzeri ağrı kesicilerin salgılanmasını sağlar. Bu etkisi nedeni ile akut ve kronik ağrılarda etkili bir tedavi yöntemidir.

Akupunktur; kas gevşetici etkisi ile özellikle boyun, sırt ve bel kaslarında künt travma, terliyken hava akımına (klima vb.) maruz kalma sonucu veya stresle ortaya çıkan kas gerginliği ve kas tutulmalarının kronikleşmeden rahatlamasını sağlar.

Akupunktur; alerji mekanizmalarını düzenler ve alerjik reaksiyonların (alerjik burun akıntısı, burun tıkanıklığı, ürtiker vb. gibi)  kısa sürede iyileşmesine katkıda bulunur.

Akupunktur; açlık duygusunu regüle eder ve biyolojik saati dengelemede yardımcı olur. Bu etkisi obezite(zayıflama) tedavisinde ki yerini öne çıkarır.

Akupunktur;  abstinans (yoksunluk) sendromunu tedavi ederek hastaların sigara, alkol, ilaç, yeme bağımlılığından kurtulmalarını sağlar.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) resmi yayınının 1979 aralık sayısında “akupunkturun endikasyon alanına giren hastalıkları” bildirmiştir.

Akupunktur; 1991 yılında Sağlik Bakanlığı’nca Resmi Gazete’de yayınlanan Akupunktur Yönetmeliği ile uygulama alanı ve uygulama kuralları belirlenen bilimsel bir tedavi yöntemi olarak kabul edilmiştir.

Ülkemizde akupunktur eğitimi Sağlık Bakanlığı talebi ve denetiminde çeşitli tıp fakültelerinde verilmektedir. 480 saat süren kursların sonunda başarılı olanlar “Akupunktur Uygunluk Belgesi” almaya hak kazanırlar.

İbrahimtutak.com.tr

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.