GündemTürkiye Gündemi

7 Milyon Sürücü İçin Son Şans!

Yeni Tip Ehliyete Geçişte Süre Doluyor: 7 Milyon Sürücü Başvuruda Bulunmadı

7 Milyon Sürücü İçin Son Şans!

Yeni tip ehliyete geçiş süresi yıl sonunda doluyor, ancak hala 7 milyonun üzerinde sürücü ehliyet yenileme başvurusunda bulunmadı. Şu ana kadar yeni tip sürücü belgesine sahip olan kişi sayısı 25 milyon 894 bine ulaşırken, 7 milyon 159 bin 176 kişi eski sürücü belgesini kullanmaya devam ediyor.

Karayolları Trafik Yönetmeliği’nin 1 Ocak 2016’da yürürlüğe giren geçici 10. maddesi uyarınca, sürücü belgelerinin değiştirilme işlemlerinin 5 yıl içerisinde tamamlanması gerekiyordu. Ancak, COVID-19 salgını nedeniyle bu süre İçişleri Bakanlığı tarafından 31 Aralık 2022’den itibaren 31 Aralık 2024’e kadar uzatıldı.

Bugüne kadar nüfus müdürlüklerine 25 milyon 894 bin 321 kişi sürücü belgesini yenilemek için başvurdu. Ancak 7 milyon 159 bin 176 kişi eski tip sürücü belgesini kullanmayı sürdürüyor.

7 Milyon Sürücü İçin Son Şans!
Ehliyet Yenileme

Yenilemeyenler 5 Bin Liranın Üzerinde Ek Ücret Ödeyecek

Eski tip sürücü belgeleri, 31 Aralık 2024’e kadar 13 lira değerli kağıt bedeli ve 2 lira vakıf payı ile indirimli olarak toplam 15 lira karşılığında yenisiyle değiştirilecek. 1 Ocak 2025’ten sonra eski tip sürücü belgelerini yenilemek isteyenlerin ise sürücü belgesi harç ücreti, değerli kağıt bedeli ve vakıf payı bedelini tam olarak ödemeleri gerekecek.

B sınıfı sürücü belgesi için bu tutar 2024’te toplam 5 bin 165 lira olarak belirlenmişti. 2025 yılı için yatırılması gereken tutar ise Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yeniden belirlenecek. Dolayısıyla, yıl sonuna kadar başvuruda bulunmayan sürücüler, ehliyetlerini yenilemek için fazladan 5 bin liranın üzerinde ek ödeme yapmak zorunda kalacak.

Kanuni süre içerisinde yenilenmeyen eski tip sürücü belgeleri geçersiz hale gelecek ve ehliyetini yenilemeyenler araç kullanırken yaptırımla karşılaşacak.

7 Milyon Sürücü İçin Son Şans!
Son Şans!

Başvuru Yoğunluğu Uyarısı

Yetkililer, yılın son aylarında yaşanabilecek başvuru yoğunluğu nedeniyle vatandaşların mağdur olmaması için başvurularını erken yapmalarını tavsiye ediyor. Sürücü belgesini yenilemek isteyenler, Alo 199 Çağrı Merkezi, mobil uygulama veya “nvi.gov.tr” üzerinden randevu alarak gerekli evrakları tamamlayıp nüfus müdürlüklerine başvurabiliyor.

Başvuruda bulunanların yeni sürücü belgeleri, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından basılarak PTT aracılığıyla adreslerine teslim ediliyor. Bu süreçte, nüfus müdürlüklerinden veya e-Devlet üzerinden alınan geçici sürücü belgesi ile araç kullanımı mümkün.

Başvuru İçin Gerekli Belgeler

Ehliyetini yenilemek isteyenlerin, eski sürücü belgesini ibraz etmeleri, 15 liralık başvuru ücretini ödemeleri, yetkili sağlık kuruluşlarından alınmış sürücü sağlık raporunu sunmaları, son 6 ay içinde çekilmiş bir biyometrik fotoğraf ve Merkezi Nüfus İdaresi Sistemi’nde (MERNİS) kayıtlı açık adreslerini bildirmeleri gerekiyor. Adres bilgileri sistemde kayıtlı olanlar, sürücü belgelerinin yurt içindeki istedikleri adrese teslim edilmesini talep edebiliyor.

7 Milyon Sürücü İçin Son Şans!
Ehliyet Yenileme

 

Haber: Bülten

Korkutan Yangın! Yolcular Büyük Tehlike Atlattı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu