EtkinlikGündemİlçe Haberleri

7. Teferic Şenlikleri Her Yaştan Katılımcıyı Buluşturdu

Üç gün süren Teferic Şenlikleri’nde Balkan müziği, halk oyunları ve yöresel atölyeler büyük ilgi gördü.

7. Teferic Şenlikleri Her Yaştan Katılımcıyı Buluşturdu

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde “Baharda Şenlik Bir Başka, 7. Teferic Şenlikleri bu yıl da bambaşka” mottosuyla düzenlenen etkinlik, Küçükköy’de coşkulu bir şekilde başladı. Üç gün süren şenlik, 7’den 77’ye her yaştan insanın ilgi odağı oldu.

Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, gelenek ve kültürleri yaşatan şenliğin gelecek yıl yine görkemli bir şekilde kutlanacağını belirterek, ülkenin tüm renklerinin burada buluştuğunu söyledi. Ergin, “Yine hep birlikte, omuz omuza Teferic’in gelişini karşıladık, 7. Küçükköy Teferic Şenlikleri’ni bu yıl da coşkuyla gerçekleştirmenin gururunu yaşıyoruz” dedi.

7. Teferic Şenlikleri Her Yaştan Katılımcıyı Buluşturdu
Ayvalık Teferic Şenlikleri

Şenlikler, 17 Mayıs Cuma günü kortej yürüyüşü ve Cami Avlusu’ndaki açılış töreni ile başladı. Üç gün boyunca süren etkinlikler kapsamında yöresel halk oyunları ve gezici konserler kente renk kattı.

Teferic Şenliği’nin ikinci akşamı da dopdolu ve coşkulu geçti. Küçükköy Halk Müziği Derneği, birbirinden güzel Balkan ezgilerini dinleyicilere sunarak güzel bir akşam yaşattı. Konserde konuşan Başkan Ergin, “7. Küçükköy Teferic Şenlikleri Balkan kültürünün tüm yansımalarını sunuyor” dedi.

19 Mayıs akşamına kadar devam eden şenliğe katılan konuklar, üç gün boyunca Küçükköy’ün ve Balkan kültürünün tadını çıkardı. Balkan bandosunun stantlar arasında verdiği konserlerde konuklar şarkılara eşlik etti.

7. Teferic Şenlikleri Her Yaştan Katılımcıyı Buluşturdu
Ayvalık/Balıkesir

Küçükköy Üretim Mutfağı’nın düzenlediği özel mantı ve sabun yapımı atölyesinin yanı sıra, Boşnak böreği yapımı da büyük ilgi gördü. Arzu Yanardağ, Çisil Oral ve Erbil Göktaş’ın “Yerelde Sanat” üzerine gerçekleştirdiği söyleşi de katılımcılar tarafından ilgiyle dinlendi.

Balkan ülkeleri halk oyunları gösterileri ve Ljiljan konserinde sanatçı, sevenlerine dillerden düşmeyen Boşnak şarkılarını seslendirdi. Sabancı Teknolojiler Atölyesi’nde düzenlenen drama ve arkeoloji eğitici etkinlikleri ise çocukların ilgi odağı oldu. Şudabap çocuk konserinde çocuklar keyifli saatler geçirdi. 7. Küçükköy Teferic Şenlikleri, Sabancı Teknolojiler Atölyesi bahçesindeki mübadele konseriyle sona erdi.

 

 

Haber: Bülten

Ayvalık’ta Balkan Esintisi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu