Balıkesir Merhaba Gazetesi

75 yıl sonra anıldı

75 yıl sonra anıldı
03 Aralık 2014 - 0:14

Genel

Çanakkale’den 11 öğrenci, Seyit Onbaşı’nın görev yaptığı Mecidiye Tabyası ile 57’nci Alay Şehitliği’nden aldığı toprağı, Havran ilçesindeki mezarına bıraktı

Çanakkale’den 11 öğrenci, Çanakkale Savaşları’nda taşıdığı 275 kilogramlık top mermisiyle İngiliz Ocean zırhlısının batırılmasında büyük payı bulunan Seyit Onbaşı’nın görev yaptığı Mecidiye Tabyası ile 57’nci Alay Şehitliği’nden aldığı toprağı Balıkesir’in Havran ilçesindeki mezarına bıraktı.

Çanakkale Valiliğince düzenlenen organizasyon kapsamında Havran’a gelen Eceabat Mehmet Akif Ersoy Anadolu Lisesi ile Opet Tarihe Saygı Ortaokulundan bir öğretmen ve 11 öğrenci, ilk olarak Çanakkale kahramanı Seyit Onbaşı’nın Kocaseyit köyündeki mezarını ziyaret etti.

Öğrenciler, Seyit Onbaşı’nın vefatının 75. yılı dolayısıyla görev yaptığı Mecidiye Bataryası ve 57. Alay Şehitliği’nden aldıkları toprakları, mezarına bıraktı. Öğrenciler, kırmızı karanfillerle de Seyit Onbaşı’nın mezarını süsleyip, dua etti.

Öğretmen Orhan Işıldak, anma organizasyonu kapsamında getirdikleri toprağı mezara bıraktıklarını belirterek, “Rabbim inşallah Kocaseyit gibi inançlı, imanlı gençler yetiştirmeyi, ülkemizi, vatanını seven gençler yetiştirmeyi nasip etsin. Toprağı bol olsun inşallah” dedi.

Öğrencilerden Ahmet Karadağ ise “Bizim kurtarıcımız dediğimiz Kocaseyit’in anıtını, mezarını ziyaret etmeye geldik. Dualar okuduk, okulda hatimler yaptık. İnşallah Allah kabul eder” ifadelerini kullandı. (AA)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.