Balıkesir Merhaba Gazetesi

ÇOCUĞUN ÇIKARAMADIĞI SES OLALIM

ÇOCUĞUN ÇIKARAMADIĞI SES OLALIM
NİHAN MERVE YILMAZ
NİHAN MERVE YILMAZ( [email protected] )
979
01 Mart 2018 - 6:49

Minicik elleri, kendilerine ait dünyaları ve sevgiden başka bir hise yer olmayan yüreklerinden izleyelim onları. Samimiyetleriyle, içlerindeki mutlulukla arındıralım kalplerimizi. Çocuklara açtığımız yüreğimize, sevgiden başka bir duygu girmesin. Mutsuzlukları bir kenarda bırakıp onların mutluluklarına şahit olalım. İşte o zaman asıl mutluluğu yaşayacağız. Son dönemde kamuoyunda yer alan haberler öyle acıttı ki içimizi ne diyeceğimi bilmiyorum… Annesinin gözyaşına kıyamadığı yavrusuna yapılanlara nasıl dayanılır?

Çocuk İstismarı Mı Cinayet Mi?

Çocuk istismarı denilen ama aslında cinayet ile eş değer tutulacak bir suç var. Her geçen gün tablo içler acısı bir hal alıyor. Bunun nedeni çok yönlü olarak araştırılabilir. Kim yapar? Neden yapar? Küçücük çocuğa nasıl kıyar? Çocuğun ailesi neredeydi? Çocuklarıyla aile ilgilenmemiş mi? Bu sapık hangi cezayı alacak? Gibi daha pek çok soru var. Herkes mutlaka cevabını verecektir. Ama bunu sağlıklı bir şekilde tartışmak ve çözüm üretmek gerekiyor. Öncelikle herşey ailede bitiyor. Her ailenin çocuğu ile ilgilenmesi öylesine elzem ki. Bu sorunun temelini oluşturan en önemli konu. Çocuğumuzu korumamız lazım. Bunun için de sevgimizi, saygımızı ve zamanımızı çocuğumuzdan esirgeyemeyiz. Her çocuğun sevgiye ve ilgiye ihtiyacı var. Dünyadaki kötülüklerden şikayet ediyorsak çocuklarımızı bu kötülüklerden koruyabilecek güce de sahip olmalıyız.

Kim Neden Yapar?

Bu sorunun cevabı yok. Çünkü belli bir profili olmuyor bu insanlık dışı varlıkların. İlkokul terk kendini bilmez bir sapık modeli olabildiği gibi, son derece başarılı ve unvan sahibi bir işadamı da bu sapıklığı yapabiliyor. Yani bunu hastalık olarak varsayıp hafifletici cezalarla yargılamamak lazım. En ağır cezalar verilmeli. Bu suçu işleyen ve çocuğun ruhunda bu iğrenç izleri bırakan her kimse cezasını da en ağır şekilde çekmeli. O yüzden aileler herşey sizde gizli. Çocuğunuzun çıkmayan sesi olmak zorundasınız. Çocuğunuzu ‘yalan’ söylemiştir diye yargılamadan önce ona güvenebilin. Susmayın, haykırın. Tüm kötülüklerin üstünü örtmek yerine gün yüzüne çıkarın. Çıkarın ki yaptıkları yanlarına kar kalmasın… Çocuklara güzel bir dünya bırakırken, dünyaya da sevgi dolu ve umutlu çocuklar bırakabilelim…

GÜNLÜK HABER AKIŞI
YAPTIĞIN İŞİ ANLAMAK
GÜNLÜK HABER AKIŞI
HÜZÜNLÜ ZİYARET
GÜNLÜK HABER AKIŞI
BAYRAKLI PORTRELER
GÜNLÜK HABER AKIŞI
İFTARDA BULUŞTULAR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
MUHTARLARA ROZET
GÜNLÜK HABER AKIŞI
KURTULUŞ SAVAŞI’NIN KALESİ
GÜNLÜK HABER AKIŞI
TOSUN’A ZİYARET
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ŞEHRİN STRATEJİSİ

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.