Balıkesir Merhaba Gazetesi

76 yıllık ilginç dernek

76 yıllık ilginç dernek
16 Aralık 2014 - 0:06

Genel

Son Yardım Derneği 1938 yılında Balıkesir’de kurulmuş. Türkiye’de benzer bir faaliyet gösteren dernek yok. Ölen dernek üyelerinin ailelerine 650 lira ödüyor.

 

Ata Ayyıldız 20 yıldır başkanlık görevini sürdürüyor. 1938 yılında Ölüm Sandığı ismi ile kurulmuş. 1965 de ise ismi değiştirilerek Son Yardım Derneği olarak faaliyete devam etmekte.

Derneğin amacı: Ölen üyelerin geride kalan ailesine yardım etmek. Yardım almak için üye olmak ve ölmek gerekiyor. 650 TL civarında bir para ödeniyor. Önceden bu ücret ödünç olarak yapılıyormuş ve % 15 faizle geri alınıyormuş. Yönetim kurulu kararıyla kaldırılmış.

Ayyıldız; “278 üyemiz vardı, 260 civarımızda üyemiz kaldı. Önceden üyelerimiz vefat ettiklerinde yakınlarına verdiğimiz yardım ödünç olarak veriliyordu. Geri ödemesini de alıyorduk. Yalnız üyelerimizin yakınları ödemelerde zorlanınca bu uygulamayı dernek kararıyla kaldırdık. Şimdi ise geri ödemesiz veriyoruz. 5 kişilik yönetim kurulumuz, 3 kişilik denetim kurulumuz var. Yıllık üye aidatımız 30 TL. Derneğimize üye olmanın şartı öğretmen olmak ve Milli Eğitime bağlı bir kurumda çalışmak. En genç üyemiz 20’li yaşlarda. Genelde üyelerimiz 60 yaş üzeri. Öğretmen çocukları genelde anne ve babalarının isteği ile üye oluyorlar. 3-4 sene öncesine kadar teşkilatımızın ilçelerde de şubeleri vardı. Üye sayısı düşünce ve irtibat zorlaşınca şubelerimizi yönetim kurulu kararımızla kapattık. Bütün işlemlerimizi buradan yürütüyoruz.”

HABER: HAYATİ KARAKURT

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.