Balıkesir Merhaba Gazetesi

“77’lik dedenin spor aşkı”

“77’lik dedenin spor aşkı”
24 Eylül 2014 - 0:02

Genel

07

 

5 yıldır Tekirdağ’da yaşayan ve Bandırmalı 77 yaşındaki İlhan Kart, yurt içinde ve yurt dışında çok sayıda yarışmaya katıldı. Kart “Nerede koşu olursa olsun oraya beni çeken bir şey oluyor. O yüzden 40 seneden beri koşuyorum” diyor.

Beş yıl önce Bandırma’dan Tekirdağ’daki kızının yanına taşınan İlhan dede, sahil şeridinde belirli günlerde 10 kilometre koşuyor. İlerlemiş yaşına rağmen koşmayı bırakmayan İlhan Kart, yurt dışı ve yurt içinde de birçok yarışmaya katıldı. Özellikle yeme ve yatma saatlerine özen gösteren İlhan Kart, koşuya başladıktan sonra 40 yıl içinde sadece bir kez göz kontrolü için hastaneye gitti. İlhan Kart, yaptığı açıklamada, bir gazetenin “Dedeler Yarışıyor” adlı koşusunun reklamını gördükten sonra Bandırma’dan İstanbul’a yarışmaya gittiğini ve koşmaya böyle başladığını söyledi. Katıldığı yarıştan sonra koşunun çok hoşuna gittiğini ve koşmayı yaşam biçimi olarak benimsediğin aktaran Kart, “O koşuya katıldıktan sonra koşmak çok hoşuma gitti. Nerede koşu olursa olsun artık oraya doğru beni çeken bir şey oluyor. O yüzden 40 seneden beri koşuyorum” dedi.

"77'lik dedenin spor aşkı"

Yarışmalara da katıldığını ve Türkiye’yi yurt dışında birçok defa temsil ettiğin dile getiren Kart, Yunanistan, Bulgaristan ve Romanya’da beşer kez yarıştığını ve çoğu yarışmada derece elde ettiğini vurguladı. Yurt içinde de birçok kez yarıştığını aktaran Kart, şöyle konuştu: “Türkiye’de 20 vilayette koşmuşumdur. Koşum olsun olmasın salı ve cuma günleri onar kilometre koşuyorum. Formumu korumak için özel bir şey yapmıyorum. Bir kere önüme ne konulsa yerim. Yatma saatlerinde de 22.00’yi geçirmem. Saat 07.00’de mutlaka uyanırım. Eğer o sabah antrenmanım varsa antrenmana giderim. Yoksa yine kendi işlerimle ilgilenirim.” Kart, koşuya başladıktan sonra hiç sağlık sorunu yaşamadığını, bunu da spora bağladığını söyledi. (AA)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.