Balıkesir Merhaba Gazetesi

81 KIRSAL MAHALLEYE BELEDİYEDEN ÜCRETSİZ KONUT PLANI

81 KIRSAL MAHALLEYE BELEDİYEDEN ÜCRETSİZ KONUT PLANI
15 Ekim 2014 - 0:09

Genel

Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, planlı ve projesi olan konutlar için yola çıkıldığını belirterek bu kapsamda oluşturulan 5 ayrı proje ile vatandaşlara olanak sunacaklarını söyledi. Artık düzenli mahallelere ihtiyaç var diyen Başkan Kafaoğlu’ plansız ve projesiz konut İstemiyoruz.’dedi. Kafaoğlu, imar planlarının belediye tarafından ücretsiz olarak hazırlandığını söyledi. Çevre düzenlemesi, imar ve yapı uygulamaları şehir için önemli. Belediyenin kaideleri belli. Çöplerimizin alınmasından tutun mahallelerdeki yaşayan insanlarımızın konutlarına kadar yapılabilecek çalışmalar var. Konut ihtiyaçları ile ilgili olarak alışılmış alışkanlıklardan vazgeçilecek köy imar planlarına göre hazırlanan konutlara hem kalite hem de düzen gelecek’ dedi.

Gelecekte kaçak yapılar yapıp da elektrik ve su bağlanırken sıkıntılar yaşanmasın diyen Başkan Kafaoğlu kırsal mahallelerdeki vatandaşlarımız bu konuda belediyeye gelerek bilgi alabilirler.’şeklinde konuştu.

PROJEMİZ EKSİKTİ ŞİMDİ ODA TAMAM

Gelecekte kaçak yapılar yapıp da elektrik ve su bağlanırken sıkıntılar yaşanmasın diyen Başkan Kafaoğlu seçim döneminde 5 yıl boyunca, harçlardan muafsınız ruhsat harcı alınmayacak dedik. Ama inşaat yapmadan önce bize mutlaka müracaat edin diye de ekledik. Eksik olan ayak, proje ayağıydı ve bu konuda vaadimiz vardı. Projelerimizi yaptık şimdi vatandaşlarımızın ellerine veriyoruz’ dedi.

5 AYRI PROJE HAZIR

Kırsal  mahalle projeleri ile ilgili olarak hazırlanan 5 çeşit proje bulunuyor. Birincisi 60 metrekare, ikincisi 66 metrekare üçüncüsü 90metrekare,dördüncüsü 100 metrekare ve beşincisi de 117 metrekare. Bir katı bodrum kat ve zemin artı kat olarak iki farklı şekilde bu projeler hazırlandı.

KAFAOĞLU’KIRSAL MAHALLEDE YAŞAYANLARA SESLENİYORUM’

Mimari, statik ve tesisat, elektrik projesi hazır. Belediye sınırları içerisinde inşaat yapmak isteyen kırsal mahallelerdeki, vatandaşlarımıza diyoruz ki; Projelerinizi ücretsiz olarak veriyoruz. Biz projeyi yapmamış olsaydık piyasadaki mühendis, mimarlara çizdirip bize getirecektiniz ve cebinizden para çıkacaktı. Kırsal mahallelerde özellikle kaçak yapıya engel olmak için, gelin ücretsiz olarak projenizi de biz yapalım’

Beş yıl boyunca tapu ve Aplikasyon Krokilerini getiren her vatandaşımız 5 proje içerisinden beğendiğini seçecek ve ruhsat harcı almadan projesine kavuşacak. Bununla da kalmıyor ruhsatını verdiğimiz inşaatlarında fenni mesullüğünü belediye olarak biz yapıyoruz. Yaklaşık olarak belediye tarafından vatandaşımıza 5milyar ve 10 milyar arasında katkı sağlamış oluyor. Vatandaşın parası cebine kalıyor.

TOPLU FOTO ÜZERİNDEKİ YAZI

Ruhsatı olmayan binalara elektrik, su bağlanamaz. Mimari, statik, elektrik projesini Gökköy’de ki vatandaşımıza teslim ettik. Atköy’deki vatandaşlarımızda düşünüyor. Bunun içinde proje örneklerini Onlara da sunduk. Devlet vatandaş el ele vererek kaçak yapıların önüne geçeceğiz.

Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu tarafından sahiplerine verilen planlar,  Gökköy’den Erdoğan( Mehmet) Çalık, Atköy’den Şerif Malçok, Hayri Urgut, Fatih Sidat ‘a teslim edildi. Gökköy’den gelerek projesini alan Erdoğan Çalık’ın babası Mehmet Çalık ise oğlu adına aldığı proje için teşekkür etti. Çalık’ben 35 yıldır eczacı kalfalığı yapıyorum. Belediyenin verdiği bu projeden destek alamasaydık, cebimizden bizi etkileyecek bir para çıkacaktı. Çocuklarım için mutluyum. Belediye başkanım Zekai Kafaoğluna teşekkür ederim.’ ifadelerini kullandı.

HABER: KAMİL AKYÜREK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.