Balıkesir Merhaba Gazetesi

9 OKUL YAPTIRAN HAYIRSEVER, O OKULLARLA YAKINDAN İLGİLENİYOR.

9 OKUL YAPTIRAN HAYIRSEVER, O OKULLARLA YAKINDAN İLGİLENİYOR.
33
10 Ekim 2019 - 16:24

İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Koç, Hayırsever Fernur Sözen tarafından yaptırılan Edremit Fernur Sözen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesini ziyaret etti.

İlçe Milli Eğitim Müdürü ve yaptırdığı okullarla bizzat ilgilenen Hayırsever Fernur Sözen, 9.sınıf öğrencileriyle bir süre sohbet etti. Edremit’in örnek şahsiyetlerinden Fernur Sözen, öğrencilerimize ders niteliğinde şu sözleri söyledi: “Dünyanın birçok yerini gezdim. Dünyayı gezdikçe ülkemizin her anlamda ne kadar özel bir ülke olduğunu daha iyi anladım. Bu ülke bağımsızlığı uğruna seve seve canını ortaya koyabilecek insanların ülkesi. Çanakkale’de 250 bin şehidimiz vatan borçlarını canlarıyla ödediler, ben ise bu vatana borcumu servetimle ödüyorum. Biyolojik olarak çocuk sahibi olmasam da şuan yaptırdığım okullarda okuyan binlerce çocuğum var. Dilerim hepiniz ülkemiz için faydalı evlatlar olarak yetişirsiniz.”
Çanakkale ve Edremit’te 9 okul yaptıran Hayırseverimiz Fernur Sözen’e öğrencilerimizin huzurunda teşekkür eden Yusuf Koç: “Eğitime yapılan yatırım geleceğe yapılan en büyük yatırımdır. 9 okul yaptıran Hayırseverimiz Fernur Sözen Hanımefendi ilçemiz, ilimiz, ülkemiz adına bir şanstır. Eğitime destek vermeyi bir vatan borcu olarak gören ve bu anlayışla hareket eden değerli Hayırseverimiz Fernur Sözen Hanımefendi nezdinde bütün hayırseverlerimize şükranlarımızı sunarız.” dedi.

Hayırsever Fernur Sözen Kimdir?

1966 yılında Edremit’te ailesinin tek çocuğu olarak dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini, Küçükkuyu İlköğretim Okulunda yaptı. Lise öğrenimini Özel Türk Lisesinde tamamladıktan sonra, Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesinin İktisat Bölümünde yüksek Öğrenimini tamamladı. 1987-1988 yılında İngiltere’de İngilizce, 1988-1989 yılında Fransa’da Fransızca, 1990-1991 yılında ise İtalya’da İtalyanca lisans eğitimi aldı. Değişik kültürleri ve coğrafyaları tanımak amacıyla dünyanın pek çok ülkesinde bulundu. 1990 yılında “Altıncı Kuşak Zeytinci” olarak Ferudun Sözen Zeytinyağı Fabrikasında iş hayatına atıldı. 2006 yılında arazisini tahsis edip binaların inşaatını tamamladıktan sonra, iç mekânların teşrifini yaparak, 147 korunmaya muhtaç çocuğun yaşadığı Hamiyet Ferudun Sözen Sevgi Evleri Çocuk Yuvasını Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumuna bağışladı. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “İsterdim ki daima ideallerimi gençlere aşılayınız ve daima korumak hususunda çalışınız.” sözünü hep yüreğinde hisseden Fernur Sözen 2007 yılında 18 derslikli Fernur Sözen İlköğretim Okulunu yaptırarak Milli Eğitim Bakanlığına bağışladı. 2007 yılında “Hamiyet Ferudun Sözen Sevgi Evleri” korunmaya muhtaç çocuklara Yardım Derneğini kurdu. Halen Derneğin başkanı olarak aktif bir biçimde çalışmaktadır. 2008 yılında ülkesine yaptığı hizmetlerden dolayı “TBMM Üstün Hizmet Ödülü” ile ödüllendirildi. 2008 yılında Fernur Sözen Lisesini yaptırarak Milli Eğitim Bakanlığına bağışladı. 2008 yılında arazisini verip, binasını ve iç mekân teşrifatını yaparak Hamiyyet Ferudun Sözen Huzurevini Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumuna bağışladı. 2009 yılında 6 derslikli Fernur Sözen Anaokulunu yaptırarak Milli Eğitim Bakanlığına bağışladı. 2011 yılında 18 derslikli Altınoluk Fernur Sözen Turizm Ve Otelcilik Meslek Lisesini yaparak Milli Eğitim Bakanlığına bağışladı. 2012 yılında 12 derslikli Altınoluk Hamiyet Ferudun Sözen İlkokulunu yaptırarak Milli Eğitim Bakanlığına bağışladı. 2014 yılında 16 derslikli Edremit Fernur Sözen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesini (Sağlık Meslek Lisesi) yaptırarak Milli Eğitim Bakanlığına bağışladı. 2014 yılında 12 Derslikli Hamiyyet Ferudun Sözen Özel Eğitim Uygulama Merkezi Ve Özel Eğitim İş Uygulama Merkezini Milli Eğitim Bakanlığına bağışladı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.