Balıkesir Merhaba Gazetesi

90 bin şehit unutulmadı

90 bin şehit unutulmadı
05 Ocak 2015 - 0:09

Genel

1915 yılı Ocak ayında Sarıkamış’ta 90 bin Şehidin verildiği olayın 100. yıldönümünde Balıkesir’de ve ülke genelinde hüzünle gururun bir arada yaşandığı yürüyüş ve törenler yapıldı.

Sarıkamış’ta Şehit olan 90 bin vatan evladını anmak için, Şehit oluşlarının 100. yıldönümünde Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın öncülüğünde Sarıkamış’ta; tarihi olayın yaşandığı bölgede düzenlenen yürüyüşle aynı anda Balıkesir’de de bir yürüyüş yapıldı. Valilik tarafından düzenlenen “Asın Yürüyüşü” adı verilen bir etkinlikte 90 bin şehit saygı, minnet ve rahmetle anıldı. Bu büyük günün anısına şehirde bir yürüyüş yapıldı. “100. Yılda Sarıkamış. Asımın Nesli Asrın Yürüyüşünde… Gök Allahu Ekber Yer Allahu Ekber” yazılı pankartın açıldığı yürüyüşte Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan atkı ve eldiven ile Bayraklar dağıtıldı

Zağnospaşa camisi önünde toplanan kalabalığın dev bir Türk Bayrağı açarak başlattığı yürüyüş, Salih Tozan Kültür Merkezi’ne kadar devam etti. Yürüyüşün ardından Salih Tozan Kültür Merkezinde düzenlenen programda Şehitler için Kuran’ı Kerim okundu, dualar edildi, saygı duruşunda bulunuldu.

GURUR VE HÜZÜN BİR ARADAYDI

Yürüyüş ve anma programı Balıkesir Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Altıeylül Belediyesi, Karesi Belediyesi ile Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü katkılarıyla gerçekleştirildi.

Sarıkamış Şehitlerini Anma Yürüyüşü’ne; Vali Mustafa Yaman, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Garnizon ve Okullar Komutanı Tuğgeneral Lokman Ali Yılmaz, 9. Ana Jet Üs Komutanı Tuğgeneral İshak Dayıoğlu, BAÜ Rektörü Prof. Dr. Kerim Özdemir, Baro Başkanı Yaşar Meyvacı, İl Emniyet Müdürü Feridun Boz, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü İlhan Aslan, Altıeylül Kaymakamı Bayram Gale, Karesi Kaymakamı Ahmet Erdoğdu, AK Parti İl Başkanı Dinçer Orkan, Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, Karesi Belediye Başkan Yardımcıları Yusuf Hocaoğlu, Yasin Sağay, Mürsel Sabancı, Altıeylül Belediye Başkan Yardımcısı Mesut Eray, diğer daire müdürleri, birçok Oda ve STK temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı. HABER MERKEZİ

 SARIKAMIŞ OLAYI:

22 Aralık 1914 – 15 Ocak 1915 tarihleri arasında Enver Paşa komutasındaki birlikler, Sarıkamış’taki Allahuekber Dağları’nda Rus kuvvetlerini püskürtmek isterken kara kışa yenik düştü. İslam âleminin ümidi olduklarının bilinciyle cepheye giden, tarihe her daim kahramanlıklarıyla nam salmış Türk askeri için şehitlik mertebesinden başka varacak yer yoktu. Bazı kaynaklara göre 90 bin, bazı kaynaklara göre de 60 bin asker düşmana değil şiddetli soğuk, yetersiz kıyafet ve açlığa yenilmişti.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.