Balıkesir Merhaba Gazetesi

92. YIL COŞKUSU

92. YIL COŞKUSU
30 Ekim 2015 - 1:42

Genel

Kuvayi Milliye Meydanı’nı dolduran Balıkesirliler, Cumhuriyet’in 92. yaşını halk oyunları ve mehteran gösterileri ile kutladı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 92. yıldönümü bütün yurtta olduğu gibi Balıkesir’de de törenlerle kutlandı. Atatürk anıtına çelenlerin sunulması Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Atatürk’ün manevi huzurunda yapılan saygı duruşu ile başlayan kutlamalar dünkü Cumhuriyet Bayramı törenleri ile devam etti.

Dün sabah, Vali Mustafa Yaman’ın tebrikleri kabulünün ardından Kuvayi Milliye meydanında geçit törenleri yapıldı. Vali Mustafa Yaman, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Mehmet Akyürek’in halkın bayramını kutlamasının ardından başlayan törenlerde; Cumhurbaşkanı Recap Tayyip Erdoğan’ın mesajı okundu. 2023 hedeflerine vurgu yapan Erdoğan, “Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal başta olmak üzere, bu toprakları bizlere vatan kılan tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmetle, minnetle yâd ediyorum” dedi.

‘TÜRK MİLLETİNİN TABİTA VE ŞİARINA EN UYGUN İDARE CUMHURİYET’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mesajının okunmasının ardından Vali Mustafa Yaman bir konuşma yaptı. “Türk Milletinin tarih sahnesinde yeniden var oluşunun sembolü olan Cumhuriyetimizin 92. yıldönümünü kutlamanın sevinci ve coşkusunun yaşandığını” vurgulayan Vali Yaman, “19 Mayıs 1919’da başlayan Milli Mücadelenin, Büyük Zaferle noktalanmasını takiben, Büyük Önder Atatürk’ün, 29 Ekim 1923 tarihinde ‘Türk Milletinin tabiat ve şiarına en uygun idare, Cumhuriyet idaresidir.’ diyerek ilan ettiği Cumhuriyetimiz, bizim için en büyük miras ve vazgeçilmez bir ulusal değerdir” diye konuştu.

Vali Yaman, “Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere silah arkadaşlarını ve aziz şehitlerimizi rahmetle, kahraman gazilerimizi minnet ve şükranla anıyor; Balıkesirli hemşerilerimizin ve milletimizin Cumhuriyet Bayramını kutluyorum.” Dedi.

KATILIM SONRADAN ARTTI

Güneşli bir günde yapılan törenlerde, ilk dakikalarda düşük olan vatandaş katılımı daha sonra arttı. Askeri Bölge Bandosu’nun çaldığı İstiklal Marşı’nın hep birlikte okunmasının ardından; mehteran takımı bir gösteri yaptı. Halk oyunları ekibi, Balıkesir yöresinin halk oyunlarını sergiledi. Öğrenciler, ellerinde Cumhuriyeti anlatan, cümleler ve Atatürk’ün sözlerinin bulunduğu pankartlarla tören geçişi yaptılar. Türk Bayrağı ve Sancak geçişi, protokol üyeleri ve vatandaşlar tarafından ayakta selamlandı. Törenlere Siyasi partilerin temsilcileri, resmi kurum ve kuruluşların yöneticileri, sivil toplum kuruluşları, meslek odaları temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Önceki gün Atatürk anıtında yapılan törenlere katılan CHP’li yöneticiler ve milletvekillerinin, dün Valilik’te tebriklerin sunulmasına ve Cumhuriyet Bayramı törenlerine katılmamaları dikkat çekti.

Cemil Yurtman

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.