Gündemİlçe Haberleri

955 Nüfuslu İlçede Gece Başka Gündüz Başka

955 Nüfuslu İlçede Gece Başka Gündüz Başka: Eski Kuyumcular Mahalle muhtarı Ali Birol Küçükoğlu mahallesinde nefes alabilecek alan olmadığını söyledi. Çarşı içinde olmanın avantajları kadar dezavantajlarının da olduğuna değindi.Mahallesinde yaşlı nüfusu yoğunluğuna dikkat çekti gece ve gündüz farklı bir mahalle kültürünün ortaya çıktığını belirtti.

Trafik Sorun Oluyor

Küçükoğlu, mahallenin çarşı merkezinde konumlanmasından kaynaklı otopark, park alanı ve trafik sorunlarının olduğunu belirtti. Özellikle akşam saatlerinde işlerini bitiren insanların çarşı merkezine geldiğini ancak otopark sorunuyla karşılaştığını söyledi. Ayrıca, TOKİ binalarının yapımının da bu sorunu daha da artırdığını düşündüğünü belirtti.

Küçükoğlu MERHABA Gazetesi Muhabiri M.Can Akyürek’e yaptığı konuşmasında, “Eski Kuyumcular mahallesinde, 955 kişi yaşıyor. Mahallemizde 2300 civarında iş yeri bulunuyor. Yani mahallemiz gece farklı gündüz farklı oluyor”dedi. Ayrıca şehir merkezinde yer almamız sebebiyle mahallemizin yoğunluğu çok oluyor. Mesela Dönerciler sokağımız var ve bu sokakta günde 5 Bin kişi yemek yiyor. İşlerinin çok fazla olması, yoğun olmasına sebep oluyor” ifadelerine yer verdi.

Son Günlerin En Büyük Sorunu

Küçükoğlu, “ Zağnos Paşa Camii bize çok yakın ve vatandaşlar merkeze indiklerinde direkt olarak Milli Kuvvetler Caddesi’ne çıkıyorlar. Dolayısıyla Ana Arterler biz de. Kızılay Caddesi, bizim mahallemizde yer alıyor. Bu sebeple Balıkesir’in en yoğun yeri burası” dedi. Ayrıca motosiklet sorunu, son günlerin en büyük sorunu olarak biliniyor. Motosiklet kullanımında bilinçsiz kullanım, insanların birbirine karşı saygısızca davranması çok büyük sıkıntı oluşturmaya başladı.

Çarşıda Görsel Güzellik Önemli

“Belediye binası yıkılıyor. Balıkesir çarşı merkezinin daha güzel olmasını istiyoruz. Bununla ilgili projelerimiz var. Bu projeleri, gerekli mercilere sunduk. Daha önceki zamanlarda Çevre Bakanlığı’nın yapmış olduğu Milli Kuvvetler Caddesi’nde tabela çalışması var, dış boya çalışması var. Bu çalışmaların daha fazla yayılmasını istiyoruz. Zaman içerisinde olacaktır ve zaman her şeyin ilacıdır”dedi.

Yaşlı Nüfusu Yoğun

“Eski Kuyumcular Mahallesi’nde 450 veya 500 civarında yaşlı nüfusumuz bulunuyor. Bu kişileri ben, fırsat buldukça arıyorum. Halini ve hatırını sorduktan sonra bir ihtiyacı olup, olmadığını soruyorum. Ayrıca daha önceki Belediye’nin hizmetleri kapsamında, yaşlılar için evlerde bakım servisi oluyordu. Bunu tekrar gündeme getirmeyi düşünüyoruz.”

Heryere Konan Mamalar Yağmurda Dağılıyor!

“Mahallede kedileri besliyorlar. Bundan dolayı bir sıkıntı yok ancak her tarafa mama bırakılıyor. Şehrimizde bir yağmur yağdığı zaman mamalar dağılıyor ve kullanılamaz hale geliyor. Ayrıca mama çeşitleri arasında bulunan etli mamaları insanlar alıyor ve çıkan ambalajlarını atıyor. Ambalajın kokusundan dolayı da sinek topluyor. ”dedi.

Koku Var!

Küçükoğlu, “ Mesela parkın alt tarafında kedi ve köpek bakım yeri var. Orası da bakım olmadığı için kokuyor. Yani güzel bir şeye vesile olacağım derken yapılan işi takip etmediğiniz de iş sıkıntıya biniyor. Bu konu için şöyle bir şey düşündüm; belirli merkeze toplayıp, orada tutmak daha mantıklı gibi duruyor. “

“Mama İhtiyaçlarını Karşılayanlarda Farkında”

Burada kedi ve köpeklerin mama ihtiyacını karşılayanları, takip ediyorum. Ben, sabah 6.00’da çıkıyorum ve mahalleyi dolaşıyorum. Sabahın erken saatlerinde denk geliyorlar. Onlara da söylüyorum. Aralarında bu durumun farkında olanlar da oluyor. Kedi ve köpeklerimiz için bu tarz aktiviteleri rahatça yapabilecekleri toplanma barınakları daha mantıklı duruyor.

“Toplanma Barınakları Çözüm Olur”

“Toplanma barınakları sayesinde mamalar, zarar görmeyecek. Mesela benim muhtarlık kapımın üstüne dökmüşler. Sabahın erken saatlerinde süpürmek zorunda kaldım. Çünkü üzerine basılıyor. Böyle bir sıkıntımız var. Bu sıkıntımızı çözmek için gerekli adımları atacağız” şeklinde konuştu.

Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu