Balıkesir Merhaba Gazetesi

AB Bakanı müzakere hakkında bilgi verdi

AB Bakanı müzakere hakkında bilgi verdi
03 Aralık 2014 - 0:03

Genel

AB Bakanı Volkan Bozkır, AB’ye katılım için Ulusal eylem Planını ile ilgili son durum hakkında yaptığı açıklamada gelinen aşamadan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. 

Avrupa Birliği(AB) Bakanı ve Başmüzakereci Büyükelçi Volkan Bozkır, AB’ye Katılım için Ulusal Eylem Planı’nın II. Aşamasını  kamuoyuyla paylaştı.

Türkiye’nin Yeni Avrupa Birliği Stratejisi kapsamında hazırlanan ve iki aşamadan oluşan Eylem Planı’nın II. Aşaması, müzakere fasıllarında Haziran 2015-Haziran 2019 döneminde uyumlaştırılması öngörülen birincil ve ikincil mevzuat ile kurumsal yapılanma ve diğer çalışmaları içeriyor.

Bozkır, Ulusal Eylem Planı’nın, Türkiye’deki siyasi reformların ve mevcut sosyo-ekonomik dönüşümün sürdürülmesi ve güçlendirilmesine yönelik öncelikleri ortaya koyan bir yol haritası olduğunu belirtti. Ayrıca, müzakere sürecinde zaman kaybı yaşanmaması ve siyasi blokajlar kalktığı takdirde fasılların açılacak/kapatılacak noktaya gelmiş olması açısından Ulusal Eylem Planlarının önemli birer araç olduğunu vurguladı. Bakan Bozkır, “Kısa zamanda önemli bir mesafe kat ettik ve yoğun bir çalışma içinde olduk. ‘Yeni Avrupa Birliği Stratejisi’ni açıkladığımız 18 Eylül tarihinden bu yana, Stratejide yer alan unsurları hayata geçirmek için hiç vakit kaybetmeden somut adımlar attık” diye konuştu. HABER: SEMRA AMAN AKYÜREK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.