Notice: Trying to get property 'display_name' of non-object in /home/merhaba/public_html/wp-content/plugins/wordpress-seo/src/generators/schema/article.php on line 52

Balıkesir Merhaba Gazetesi

ACABA, SİZCE TİLKİ KİM..!

ACABA, SİZCE TİLKİ KİM..!
06 Ekim 2015 - 0:08

Genel

Vatandaş olarak ben de gündemi takip ederim. Basın ve yayın kurumlarını takip ediyorum.

Televizyonlarda “uzman” adı altında farklı farklı şeyler anlatan, birbirleri ile taban tabana zıt fikirleri inanarak savunan, ulemayı dinliyorum… Bazen çok şaşırıyorum.

Olan bitenler, herkesin gözü önünde cereyan ettiği halde, ne hikmetse, yorumlar çok farklı oluyor.

Bu ülkede doğmuş, yetişmiş, memleket evlatları, olayların yorumunda hiç bu kadar taban taban zıt, uç değerlendirmelerde bulundular mı, bilmiyorum.

İŞİN UZMANI DEĞİLİM. Ben de kafanızı karıştırmayayım…

ABD’de bir askeri okulda ders olarak anlatıldığı söylenen “Horoz ve Tilki Hikâyesi! “vardır. Son günlerde olan bitenler bana bu hikâyeyi hatırlattı. Sizinle paylaşıyorum.

Horoz ve Tilki Hikâyesi

Dershanede hocayı beklerken ışıklar kapanmış ve bir çizgi film gösterilmeye başlanmış. Filmin adı ” Küçük Tavuk “.

Bir kümes var. Kümeste birçok tavuk ile genç ve küçük horozlar, bir de kümesin yaşlı ve büyük horozu bulunuyor. Kümesin etrafında da bir tilki dolaşıyor. Yaşlı ve büyük horoz, tilki içeri girmesin diye kümesin kapısını sıkı sıkıya kapatmış, tavukları dışarı bırakmıyor.

Tabii dışarı çıkamadıkları için doğru dürüst yemlenemeyen tavuklar da zayıf ve küçük tavuklar. Yaşlı ve büyük horoz ise dışarı bırakmadığı tavuklara ölmeyecek kadar mısır tanesi dağıtarak yaşamalarını sağlıyor.

Kümese giremeyen tilki bunun üzerine kümesin tellerinde küçük bir delik açarak küçük ve genç bir horoza sesleniyor ve ona biraz mısır veriyor. Mısırı yiyen küçük ve genç horoz her gün gelip tilkiden mısır alıyor.

Bir süre sonra tilki küçük ve genç horoza tek başına yiyebileceğinden fazla mısır verince genç horoz hem kendisi yiyor hem de diğer tavuklara mısır dağıtıyor. Böylece yavaş yavaş yaşlı ve büyük horozun kümesteki gücü kırılıyor.

Horozun etrafındaki tavuklar azalmaya başlıyorlar. Artık popüler olan genç ve artık irileşen horozun etrafında ise tavuklar toplanıyor.

Bu aşamada tilki kümesin kapısının önüne mısır bırakıyor. Kümeste bir tartışma çıkıyor. Kapıyı açalım mı açmayalım mı diye. Sonunda korkarak kapıyı açıyorlar ve kafalarını dışarı uzatıp yemlenip hemen geri çekiyorlar. Bir süre böyle devam ediyor.

Hiçbir şey olmuyor. Kümesteki tavuklar rahatlıyor. Korkuları azalıyor. Nihayet bir gece tilki kümesin önündeki avluya mısır döküyor. Artık korkusuz olan tavuklar genç ve artık güçlü horozun öncülüğünde dışarı çıkıyor ve rahat rahat yemleniyorlar.

Kümesteki her tavuk semiriyor. Tilki bir süre sonra gece kümesin kapısından kendi mağarasına kadar mısır tanelerini döküyor. Sabah kümesten çıkan ve korkusuzca yemlenen tavuklar yemlene yemlene mağaraya kadar gidiyorlar. Sonra mağaraya giriyorlar.

Onları içeride bekleyen tilki bütün kümes mağaraya girince mağaranın kapısını kapatıyor.

Çizgi film burada bitmiş. Işıklar yanmış. Ve dersin hocası kürsüye çıkarak,

İŞTE ÜÇÜNCÜ DÜNYA ÜLKELERİ BÖYLE YÖNETİLİR” diyerek derse başlamış.

Sorular:

1-Kümes NERESİ?,

2-Yaşlı horozlar KİMLER?

3-Genç horoz KİM?

4-En önemlisi tilki KİM?

Buna göre içinde bulunduğumuz durumu sorgular isek, binlerce yorum ortaya çıkar.

Eski zamanlarda ulaşımın en zor olduğu dönemlerde dahi ticaret merkezi, kültür merkezi olma özelliği taşıyan bu coğrafya, bugün ulaşım ve teknoloji sayesinde dünyanın öteki ucundaki devletlerin de ilgi odağıdır.

Ortadoğu ülkelerinin sahip olduğu zenginlikler başka devletlerin o kadar çok iştahını açmakta ki, bu coğrafyada siyasi kumpasların, terörün ve savaşların durdurulması neredeyse imkânsız hale gelmiştir.

Ortadoğu’da, dünyada söz sahibi olabilecek güçlü bir devletin ortaya çıkma ihtimalini ortadan kaldırmak için yedi düvel bir araya geldi.

Ateşin içine çekilmek isteniyoruz. Memleket evlatları böyle günlerde el ele vermelidir. Sükûnetle, suhuletle hadiseleri değerlendirebilirsek aynı noktada buluşacağımızdan eminim…

UNUTMAYALIM ULUSLARIN DOSTLARI YOK SADECE ÇIKARLARI VARDIR.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.