Balıkesir Merhaba Gazetesi

Açık Unutulan Klozet Kapağı

Açık Unutulan Klozet Kapağı
Demet Tok( demettok@gazetemerhaba.com )
08 Kasım 2021 - 8:14

Açık Unutulan Klozet Kapağı

Şimdi diyeceksiniz ki klozet kapağı da yazma konusu olur mu? Olur olur. Hem de uzun zamandır yazmak isteyip de ertelediğim bir konuydu bu. Genelde evime misafir olan ve klozet kapağını açık bırakan arkadaşlarımdan alınmayacağını bildiklerime “klozet kapağını neden kapatmıyorsunuz” diye soruyorum. Bu güne kadar en çok “ aaa farkında değilim” cevabını aldım. Sadece bir arkadaşım “biz klozet kapaklı bir evde büyümedik ki, bu nedenle alışkanlık oluşmadı sanırım” demişti. Haklılık payı yok değildi aslında kendi çağına göre. Ancak bu cevabın, günümüz şartlarında yaygın olarak kullanılan kapaklı klozet kullanımının aile içi eğitimle alakalı olduğunu işaret etmesi çok daha önemliydi benim için. O zaman gelin bir bakalım, o farkında olmadan açık unutulan klozet kapaklarının nelere sebep olduğuna.

Kimyevi madde üreticisi Harpic, klozetlerde sifon çekildiği zaman meydana gelenleri tespit etmek için yüksek hızda özel kameralar kullanmış. Havai fişek gibi görüntülerin elde edildiği çarpıcı fotoğraflarda, dört bir tarafa su parçacıklarının yayıldığı görülmüş. Klozetteki suyun, birkaç kere sifon çekilmesinde bile zararlı patojenler ihtiva ettiği göz önüne alınınca, sudaki mikropların yayılmasının ciddi sağlık problemi teşkil ettiği tespit edilmiş. Hatta uzmanlar günümüz salgın hastalığı olan korona virüs parçacıklarının da sifon çekilince yayılabileceği konusunda uyarıda bulunuyorlar. Bu durumda klozet kapağının kapalı durmasından daha da önemli olan, sifonun kapak kapalıyken çekilecek olması. Yapılan araştırmalarda, insanların %55’inin tuvaleti kullandıktan sonra klozet kapağını açık bırakması ise riskin ne kadar yüksek olduğunu gösteriyor.

Klozetler banyoda bakterilerin en çok ürediği yerler ve sifonu due her zaman tam fayda sağlayan bir yöntem değilmiş. Eğer klozet kapağımız açık halde duşa girmişsek, sıcak ve nemli hava banyonun her yanına yayıldığı gibi klozetimizin içine ve çevresine de yayılıyormuş. Bu nedenle de nemli ve sıcak havayı seven bakteriler hızla çoğalıyormuş. Banyoda açıkta bulunan diş fırçalarımız gibi kullandığımız diğer ürünler de durumdan nasibini alıyormuş.    

Konu ile alakalı bir sürü araştırma var merak edenleriniz daha detaylı araştırma yapabilirler. Benim asıl üzerinde durmak istediğim, sağlık için önem arz eden bu konu aracılığıyla, aile içi eğitimle kazandıklarımızın yaşamımız boyunca bize olumlu ya da olumsuz eşlik ediyor olması. Ne yazık ki öğrenme çağında öğrenilmesi gerekenleri öğrenmemiş olmak kadar yanlış öğrenmek de sorun yaratabiliyor sosyal yaşamlarımızda. Düşünsenize aynı evin içinde sürekli “klozet kapağını kapat” diye uyaran birisinin olduğunu. Her iki taraf için de çekilmez bir durum olur değil mi?

Elbette kapağı kapalı değil diye klozet kahretmiyor lakin sebep olduğu hastalıkları düşününce ve her ne kadar gözle göremediğimiz bakterilerin etrafta dolaştığını bilince, kapalı tutulması gereken en önemli kapak olarak hafızalarda yer edip her an alışkanlığa dönüştürülebilir olduğunu düşünüyorum.

Aile içinde çocuk eğitiminin önemini gerek yazılarımda gerek radyo programlarımda defalarca vurgulamıştım. Tüm bunların özeti olarak diyebilirim ki; heykeltıraş olduğunuzu düşünün ve ortaya bir eser çıkarmak istiyorsunuz. Bunun nasıl bir eser olmasını isterdiniz?  O halde her çocuk öğretimden önce iyi bir eğitimi hak ediyor…

Demet TOK

Şair/Yazar

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.