Balıkesir Merhaba Gazetesi

Adalet Sarayına CHP’den siyah çelenk

Adalet Sarayına CHP’den siyah çelenk
21 Ekim 2014 - 10:06

Genel

Bugün ‘adaletin kara günü’ diye tepki gösterdiler.

17 Aralık operasyonu ile; yolsuzluk, rüşvet, kaçakçılık gibi iddialarla gözaltına alınan, tutuklanan onlarca kişi hakkın takipsizlik kararı verilmesini CHP, Balıkesir’de ve ülke genelinde adliye binalarının önüne siyah çelenkler bırakarak protesto etti.

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Balıkesir il ve ilçe örgütleri, partilerinin 81 ildeki örgütleri ile eş zamanlı olarak adliye binaları önüne siyah çelenk bırakarak; 17 Aralık operasyonlarla ilgili takipsizlik kararı verilmesini protesto etliler. Yolsuzluk, rüşvet, kaçakçılık iddiaları ile gözaltına alınan veya tutuklanan Rıza Sarraf ile  olaya karışan Bakanlar ve çocuklarının da aralarında bulunduğu sanıklar hakkında verilen bu karar şaşkınlık yarattı. CHP İl Başkanı Muzaffer Mavuk, “İstanbul Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele ve Mali Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından gerçekleştirilen, aralarında iş adamları, bürokratlar, banka müdürü, çeşitli düzeyde kamu görevlileri ve 61. Türkiye Hükûmeti kabine üyesi 4 bakan ile 3 bakan çocuğunun olduğu kişiler hakkında ‘rüşvet, görevi kötüye kullanma, ihaleye fesat karıştırma ve kaçakçılık’ suçlarını işledikleri iddiasıyla yürütülen soruşturmadır. Soruşturma sırasında ayakkabı kutuları içindeki paralar, çelik kasalar bütün halkımız tarafından görülmüştür.” diyerek 17 Aralık operasyonunu özetledi. Mavuk, partisi adına yaptığı açıklamada, Bütün bu gelişmelere rağmen yapılan soruşturma sonunda savcılıkça kovuşturmaya yer olmadığına karar verilmiştir. Bu yargının, iktidarın denetimi altına girdiğini göstermektedir. 17 Aralık  ortaya çıkan olayların üstünü örtmek amacıyla verilmiş bir karardır. Bu kararın verildiği gün Adaletin Kara günüdür. Bu kararı protesto ediyoruz. Bu nedenle bu siyah çelengi adliyenin önüne bırakıyoruz”dedi.

SARSICI GELİŞMELER OLMUŞTU

17 Aralık sonrasında yaşanan gelişmelerle ilgili hatırlatmalarda bulunan CHP İl Başkanı Muzaffer Mavuk, “Ayrıca, şüpheliler arasında bulunan İçişleri Bakanı Muammer Güler, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ve Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış hakkında cezai kovuşturma yapılabilmesi için hazırlanan fezlekeler, TBMM‘ye gönderilmek üzere Adalet Bakanlığı‘na sunuldu.

Egemen Bağış Avrupa Birliği Bakanlığı görevinden alındı. İçişleri Bakanı Muammer Güler, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar bakanlık görevlerinden istifa ettiler. Bayraktar ayrıca yaptığı bir açıklamayla, Başbakan’ı eleştirerek milletvekilliğinden de istifa ettiğini duyurdu.

AKP milletvekilleri İdris Naim Şahin, Erdal Kalkan, Ertuğrul Günay, Hasan Hami Yıldırım ve Haluk Özdalga partisinden istifa etti. Yine AKP milletvekilleri Hakan Şükür ve İdris Bal da soruşturma öncesi yaşanan dershane tartışması sırasında istifa etmişti” diyerek olayları hatırlattı. Adalet Sarayı Önünde İl Başkanı Muzaffer Mavuk, Karesi İlçe Başkanı Yaşar Evci, il ve ilçe yönetim kurulu üyeleriyle, partililerin katıldığı protestoda  Adalet Sarayı önüne siyah çelenk bırakıldı. HABER: CEMİL YURTMAN

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.