Balıkesir Merhaba Gazetesi

ADAYLIK SAVAŞLARI KIZIŞTI

ADAYLIK SAVAŞLARI KIZIŞTI
12 Şubat 2015 - 0:02

Genel

Balıkesir’de aday adayı olan Mesut Akbıyık’ın Süleyman Soylu ile Mustafa Canbey’in Numan Kurtulmuş’la yakınlığı adaylık için genel merkez kaynaklı mücadelenin Balıkesir’de sertleşeceğini gösteriyor.

2015 genel seçimleri için Adalet ve Kalkınma Partisi’nde (AK Parti) milletvekili adaylık mücadelesinin bugüne kadar yaşanan genel seçimlerden çok daha sert geçeceği gözlemleniyor. Bunun ip uçları ise şimdiden Balıkesir’de de bazı isimlerin aday adaylığı için istifa etmesiyle birlikte belirginleşmeye başladı. Parti’de ilk ilginç gelişme ise MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın istifa ederek aday adayı olması ile ilk olarak kendini gösterdi. Bu konuda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ve Başbakan Erdoğan’ın ‘çatışıyor’ görünen açıklamaları tabloyu daha da ilginçleştirdi.

‘SOYLU-AKBIYIK FAKRÖTÜ’

Erdoğan’ın üzerinde çok durduğu illerden biri olan Balıkesir’de de ilginç gelişmeler yaşanıyor. Balıkesir’den milletvekili aday adayı olan iki ismin genel merkezle yakınlığı biliniyor. Bu aday adaylarından Demokrat Parti kökenli Mesut Akbıyık, hatırlanacağı gibi o dönemde Demokrat Parti Genel Başkanı olan Süleyman Soylu ile birlikte çalıştı. Akbıyık, Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakanlığı döneminde Soylu ile Birlikte partiye geçmişti. Soylu, şu anda Parti’nin Teşkilattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve MYK üyesi…

‘KURTULMUŞ VE CANBEY’

Bir Başka ilginç isim de Basın İlan Kurumu’ndan (BİK) istifa ederek Balıkesir’den milletvekili aday adayı olduğunu açıklayan Mustafa Canbey… Halkın Sesi Partisi (Has Parti) Kurucular Kurulu üyesi olarak bu partide aktif çalışan, Has Parti Genel Başkanı iken Numan Kurtulmuş’un baş danışmanlığını yapan Mustafa Canbey de, Erdoğan’ın çağrısı üzerine Kurtulmuş’la birlikte Partiye geçmişti.

Bu tabloya bakıldığında ise Balıkesir’de ki adaylık mücadelesinde çekişmenin zorlu olacağını görünüyor. Kurtulmuş ve Soylu, faktörlerinin Balıkesir’deki adaylık mücadelesini nasıl etkileyeceği de şimdiden merak konusu oldu.

CEMİL YURTMAN

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.