Balıkesir Merhaba Gazetesi

ADD BOŞ DURMUYOR

ADD BOŞ DURMUYOR
23 Aralık 2014 - 0:06

Genel

ADD Başkanı Necati Bilgetürk Atatürkçü Düşünce Derneğinin çalışmaları ve menemen olayının yıldönümüne karşı duyarlılıklarını belirtmek üzere MERHABA ya konuştu. Derneğin kuruluş amacının Atatürk’ü en güzel şekilde yaşatmak ve onun düşüncelerini gençliğe yansıtarak devam ettirmek olduğunu belirten Bilgetürk derneğin faaliyetlerinin de bu kapsamda devam ettiğini belirtti.

 Bilgetürk şöyle konuştu:1989 yılında 100 Aydın insan bir araya gelir çoğu profesör düzeyinde ve Atatürkçü Düşünce Derneği kurulur. Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet’e günümüz koşullarında sahip çıkılmadığı, yetersiz kaldığını, yavaş yavaş eritildiğinin farkına vararak Atatürkçü Düşünce Derneği’ni kuruyorlar. O günden bugüne devam etmekteyiz. Çeşitli gençlik faaliyetlerimiz var. Yazın yaz kampları yapıyoruz. Genel Merkezimizin Ahmet Taner Kışlalı binamızda çeşitli tiyatro salonlarında kültürel aktiviteler, piyano kursları, faaliyetler yapılmaktadır. Bizde bu anlamda Atatürkçü Düşünce Derneği Balıkesir Şubesi olarak bulunduğumuz binamızda kurumsallaştık, sabah 10’dan akşam 5-6’ya kadar buradayız. Binamızda haftanın 2 günü Türk Sanat Müziği kursumuz var. Alt katımızda ressam arkadaşlarımız çalışmakta. Çatı katımızda kafeteryamız bulunuyor. Gençlerimiz genelde hafta sonu kafeteryamızda çaylarını içip toplantılar yapabiliyorlar.

MENEMENDE OLACAĞIZ

 Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Bilgetürk, Menemen Olayı yıldönümü ile ilgili olarak “Şehit Kubilay’ı, Cumhuriyet savaşçısı bir kahraman olarak yaşatacağız” dedi. Bilgetürk, “23 Aralık 1930 yılında İzmir’in Menemen İlçesinde, şeriat isteyenler tarafından çıkarılan irtica olayı, laik, demokratik Cumhuriyetimizin,1925 yılındaki Şeyh Sait isyanından sonra tanık olduğu ikinci önemli irtica olayıdır. Cumhuriyet tarihimizde ‘Menemen Olayı-Kubilay Olayı’ olarak yerini almıştır. Cumhuriyet karşıtı bu olayda, şeriat isteyenler tarafından başı kesilerek öldürülen, yedek subaylığını yapmakta olan öğretmen Kubilay ‘Devrim Şehidi’ olarak temiz kanı ile genç cumhuriyete güç vermiştir. Menemen Olayı Türk Devrimine Karşı Yapılmış Gerici Bir Ayaklanmadır”dedi.

AYDINLARIMIZI KAYBETTİK

Bilgetürk ayrıca Sivas kalkışması, oruç tutmadığı için öldürülen öğrenciler, Muammer Aksoy, Uğur Mumcu, Ahmet Taner Kışlalı, Turan Dursun, Bahriye Üçok gibi aydınlarımızın öldürülmesinin de birer Menemen Olayı olduğunu vurguladı. HABER: DURMUŞ ALİ DOĞDU

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.