Balıkesir Merhaba Gazetesi

ADD “Çocuk Gelin Olmaz!”

ADD “Çocuk Gelin Olmaz!”
09 Mart 2022 - 13:49

ADD “Çocuk Gelin Olmaz!”

 

Atatürkçü Düşünce Derneği Balıkesir Şube Başkanı Turan Güneş  Dünya Kadınlar Günü ile ilgili açıklama yaptı. Açıklamasında  Kadınlar Günü’nün ‘EŞİTLİK BAYRAMI’ olarak da kutlandığını belirtti.

 

Geçmişte Yaşanan Olaylara Değinildi

 

Atatürkçü Düşünce Derneği, Eğitim-İş Sendikası,Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ,Tüm Yerel-Sen,Genel Sağlık-İş Sendikası olarak ortak bir açıklamada bulunduklarını belirten Güneş, “8 Mart 1857 tarihinde ABD’nin New York kentinde 15 bin dokuma işçisi, çalışma koşullarının, saatlerinin ve ücretlerinin insan onuruna yaraşır düzeyde olmasını isteyerek, çalıştıkları bir tekstil fabrikasında greve başladılar. Bunun üzerine polisler saldırarak işçileri fabrikaya kilitlediler. Çıkan yangında 120 kadın işçi yanarak öldü.”diyerek geçmişte yaşanan olaylara değindi.

 

“İş Gücü Sömürülüyor”

 

Turan Güneş ortak açıklamada şu ifadelere yer verdi; “ülkemizin bugün getirildiği noktada, yazık ki kadınlarımızın hakları bir yana, artık yaşamları da tehdit altındadır. Bir yandan kadın cinayetleri, diğer yandan tacize ve tecavüze uğrayan kız çocuklarının ve kadınların sayısı her geçen gün artmaktadır. Kadına yönelik şiddet sistematik bir hal almakta, adeta sıradanlaşmakta, çoğu kez de cezasız kalmaktadır.Ayrıca kadın istihdamının gerilediği, kayıt dışı kadın iş gücünün sömürüldüğü, karar mekanizmalarında eşitliğin sağlanamadığı ve kazanılmış hakların kaybedilmekte olduğu bir eksen kayması da yaşanmaktadır.

 

Çocuk Gelin Yoktur!

 

“İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılması, Medeni Yasa’da kadın aleyhine yeni düzenlemeler hazırlanması, kazanılmış hakların daha da kaybedileceği kaygısı yaratmıştır.Çağdaş ve Laik eğitimin ortadan kaldırılması için çalışılırken, kız çocukları eğitim haklarından uzaklaştırılarak küçük yaşta evlenmeye zorlanmakta, utanç verici ÇOCUK GELİN deyişi günlük yaşama sokulmakta, eksik hayatların suskun, çaresiz, kaderci ve kul kadınlarını yaratmak hedeflenmektedir.”

 

Başta güven içinde yaşama hakkı olmak üzere kadının ve erkeğin yaşamın her alanında eşitliğinin sağlandığı demokrasi ve hukuk mücadelemiz devam edecektir.

 

Atatürk’ün ışığı ve yol göstericiliğinde TÜRK KADINI asla Ortaçağ karanlığına teslim olmayacaktır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.