Balıkesir Merhaba Gazetesi

ADD’DEN YENİ ATILIM

ADD’DEN YENİ ATILIM
05 Mart 2015 - 0:12

Genel

Atatürkçü Düşünce Derneği, BİKEV’le birlikte bir kız öğrenci yurdu yapacak. Dernek, şu sıralarda 18 Mart Kutlamaları kapsamında Çanakkale’ye de bir çıkarma yapma hazırlığında.

 KURUCULARI KATLEDİLDİ

Atatürkçü Düşünce’yi yaşatmak amacıyla kurulanADD ile ilgili çok çarpıcı bir gerçek var. ADD’nin kurucuları, Türkiye’nin en gözde bilim insanları; Muammer Aksoy, Ahmet Taner Kışlalı ve Bahriye Üçok katledildi. Derneğin eski genel Başkanı Emekli Jandarma Genel Komutanı Şener Eruygur da, Ergenekon davası sürecinde tutukluyken düşerek beyin kanaması geçirdi. Eruygur, halen hafızasını kaybetmiş durumda.

 Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Tam Bağımsızlık’ düşüncesini yaşatmak ve yeni kuşaklara aşılamak amacıyla 19 Mayıs 1989 tarihinde kurulan Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) yoluna devam ediyor. ADD Balıkesir Şubesi de, bu amaçla çalışmalarını sürdürüyor.

Şu günlerde yoğun bir hazırlık içinde olan Balıkesir ADD, Bigadiç Kültür ve Eğitim Vakfı (BİKEV) ile birlikte apart bir kız öğrenci yurdu yapmaya hazırlanıyor. Yurdun temeli bir aya kadar atılacak.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan ADD Balıkesir Şubesi Başkanı Necati Bilgetürk, 5 katlı, 12 daireli, 44 öğrenci kapasiteli bir kız öğrenci yurdu yapacaklarını açıkladı.

Bilgetürk, yurdun yapımı için prosedürün tamamlanmak üzere olduğunu, ruhsat işlemleri de tamamlandığında bir ay içinde temelin atılacağını, yurt tamamlandığında gelir seviyesi düşük, fakat başarılı öğrencilere hizmet verileceğini belirtti. Bina için 360 metre karelik arsa hayırsever bir doktor tarafından bağışlandı.

 ADD TAM BİR OKUL GİBİ

Atatürkçü Düşünce Derneği’nin, sosyal, kültürel çalışmaları ili adeta bir okul gibi. Orta öğrenim öğrencileri için bire bir Matematik, Fen Bilimleri, Tarih, Türkçe dersleri veriliyor. Talep olursa bu kurslara yenileri de ekleniyor ve çok cüzi ücretler alınıyor.

Dernekte her hafta Ülke, toplum ve gençlik sorunları ile ilgili tartışma toplantıları düzenliyorlar ve gençler bu konula üzerinde düşüncelerini dile getiriyor. Toplantılarda Osmanlı’nın yıkılış süreci, Cumhuriyet’in kuruluşu ve bir çok tarihi konu hakkında bilgilendirmeler yapılıyor.

Dernek bünyesinde her hafta Toktay Üstündağ yönetiminde, ADD üyelerinden oluşan Türk Sanat Müziği Korosu ve Yılmaz Arabul yönetiminde Türk Halk Müziği Korosu ile müzik çalışmaları yapılıyor. Resim kursları veriliyor. Bu müzik çalışmaları kapsamında Keman, Ud, Gitar dersleri de veriliyor.

 ‘ÇANAKKALE’YE ÇIKARMA YAPILACAK’

Çanakkale Zaferi’nin 100. yıldönümü kutlamaları ile ilgili bir hazırlık içinde olan Balıkesir ADD, üyeleriyle birlikte Çanakkale’ye çıkarma yapacak.

Dernek, 23 Nisan Ulusal Egemenlik Bayramı kutlamaları kapsamında ise Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni Okuma Yarışması yapacak ve Hitabeyi en güzel okuyan öğrenciler ödüllendirilecek.

Bir başka etkilik ise; ADD Resim Grubu üyelerinin eserlerinden oluşan bir resim sergisi olacak. Sergide Ressam Özdemir Yemenicioğlu’nun öğrencileri; Gönül Karaca, Mualla Can, Nagehan Vidinlisan, Nahide Keskin’in resimleri yer alacak. 11 mart 2015 tarihinde açılacak sergi sırasında Toktay Üstündağ yönetiminde Türk Sanat Müziği konseri verilecek.

cemil yurtman

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.