Balıkesir Merhaba Gazetesi

ADI BEREKETLİ AMA…

ADI BEREKETLİ AMA…
08 Ekim 2014 - 0:57

Genel

06

 

Bereketli’de Halkın yüzde 90’ı balıkçılıkla geçiniyor, fakat bu sezon halk perişan.IŞİD nedeni ile Irakta halk sokağa çıkamadığı için Bereketli Su ürünlerinin şahıslara satışını yaparak ihracata neden olduğu İsrail Sazanını, satamamanın endişesini taşıyor.Fiyatların en düşük seviyeye gelmesi nedeni ile kıtlığın senesini yaşıyor.MERHABA’ya konuşan kooperatif yetkilileri ve balıkçıların yorumları Bereket bekliyor.
Bereketli Su Ürünleri Kooperatif Başkanı Zeki Tek, IŞİD olayları nedeni ile balık sezonundaki satışların geçen seneye göre yarıdan da düştüğünü belirterek zayıf bir sezon geçiriyoruz dedi.
BEREKETSİZ YILIN BEREKETLİ HALKI
Satışların zayıf olması savaş nedeni diyebiliriz.Fiyatların bu sene yükselmesini beklerken geçen seneye oranla daha da düşmesi balıkçıları da zorda bıraktı.Irak’ta halk sokağa çıkmıyor dolayısı ile balık satılmıyor.Kotalı çalışıyoruz.Geçen sene bir kayık 300 kilo tutuyordu bu sene bir kayık 100 kilo tutuyor.3’te 1 fiyatlar düştür.Alıcı nazlanıyor.Balığı Türkiye içinden ihracat yapanlara biz satıyoruz.Onlarda Irak’a satıyor. Kooperatif olarak biz şahıslara onlarda ihracat olarak Irak’a satış yapıyor.
Yağmurların bu sene erken ve bol olması nedeni ile göle su geldi.Su geldiği zaman balıklar göl kenarlarındaki kamışlıklara gizlenir.Balık kendini gizliyor biryandan satış zaten olmuyor balıkçılar için beklenen düzey değil bu.Bizim halkımız İsrail Sazanı türlerini yemez. Bu sene numune olarak Mısıra gönderdik onlarda talep etmedi.İsrail Sazanını yiyen Irak vardı.Oradaki en ufak bir karışıklık bizi etkiliyor.İsrail Sazanı balığı 14 senedir bizim gölde (manyas gölü) çıkıyor.Yurt içi satışı yok .Halk yemez.Bandırma balık halinde bir ton İsrail çapağı satılırken bugün 100 kilo satamazsınız. Durum bu.Balıkçılık olmazsa halkun durumu perişan çünkü balıkçılıkla geçinen bir yer burası.Alıcılar bugün şu kadar balık istiyorum diyor kotalı balıkla çalışılıyor ve bu kota düşük fiyat düşük gerisini siz düşünün.
Balıklar ihale ile yada alıcı gelir öyle satılır bu sene 75 kuruştan verildi.Bu ayın sonunda 85 kuruş Aralık ayı başında da 1TL ile sezonu kapatacağız.Deniz balıklarında durum farklı bir kasa hamsi 25 TL yegiderken bir dalgalanma olur denizdeki bu dalgalanma ile fiyat 75 TL’ye çıkar anlamazsınız deniz bu.

DESTEK VAR UYGULAMA YOK

Ayvalık Su Ürünleri Kooperatif Başkanı İsmail Güran ise kooperatif olarak yapılan çalışmaları anlattığı MERHABA Sayfalarında balık tutma avlama konusunda düşüş olduğunu belirtti.Bilinçsizce yapılan avlanmalarında etkili olduğunu düşündüğü sezon için Edremit körfezindeki ışıklı avcılığın 15 senedir yasaklı olmasına rağmen Altınova’da ki bu durumun devam etmesinin balıkçılığı öldürdüğünü söyledi.
Midilliye bakan Altınova’da ki balıkçılığın ışıklı avcılığa yasaklanması gerekiyor.Biz bunu dile getirdik fakat uygulama olmadı.Dünya balıkçılığını bitiriyor ışıklı avcılık.Japonların yarattığı ışıklı avcılık bu.Kendi ülkelerinde yasaklıyor bize satıyor biz ışıklı avcılık yapıyor ve balıkların neslini tüketiyoruz.Ahtapot avcılığı konusunda da profesyonel ve amatör balıkçıları ayırt etmek gerekir.Yasak varsa bilsinler ki balık nesli çoğalsın,üresin diye var.Bilinçsiz olan amatör balıkçıların önüne geçmek gerekir.Amatör balıkçılara 12 ay serbest.Profesyonele yasak.Burada bir uyumsuzluk var.Yasak varsa amatöre de profesyonele de olmalı.Bizi bu konudaki söylemlerimizde destekliyorlar ama uygulamada bu desteği görmüyoruz.

EDİP UĞUR’DAN DESTEK BEKLİYORUZ

Bizler teşkilat olarak taze balık tüketimini sağlıyoruz.İstiyoruz ki sesimize kulak versinler, sorunları çözsünler.En önemlisi Bizi dinlesinler.Ali bey adasının kışlık nüfusu 3bin yazlık nüfusu 30bin.Bakanlığımız araştırsın traka olarak balığımız zararlımı zararsız mı araştırılsın ama zararlı değilse yasak olmasın ekmeğimizi buradan çıkaralım.Devletimizden yardım bekliyoruz.Edip Uğur başkanımız bu konuya vakıf.Beni bizzat bakanlığa kendisi gönderdi.Şimdi ben kendisine ulaşmak istiyorum.

HABER:SEMRA AMAN AKYÜREK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.