Balıkesir Merhaba Gazetesi

ADIMLAR BİYOGAZ TESİSLERİNE DOĞRU

ADIMLAR BİYOGAZ TESİSLERİNE DOĞRU
04 Kasım 2014 - 0:20

Genel

 Karesi Belediyesi  Almanya’nın  Schwabisch Hall Belediyesi’yle yenilenebilir enerji alanında ortak proje yapacak. Önceki gün  Balıkesir Sanayi Odası’nda yapılan toplantı ile  Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve Schwabisch Hall Belediyesi’nin ortaklığında Balıkesir’e biogaz tesisi kurulması için girişimin adımını attı. İyi niyet protokolü imzalandı.

Karesi Belediyesi’nin daveti üzerine, Schwabisch Hall Belediye Başkanı Hermann-Josef Pelgrim, Schwabisch Hall Belediyesi Enerji İştiraki CEO’su Johnnes Van Berger ve şirketin Türkiye Temsilcisi Haluk Sayar Balıkesir’de Vali Mustafa Yaman ve Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’la bir araya geldi. Toplantıda Schwabisch Hall Belediye Başkanı Hermann-Josef Pelgrim, Schwabisch Hall Belediyesi Enerji İştiraki CEO’su Johnnes Van Berger ve şirketin Türkiye Temsilcisi Haluk Sayar’a Balıkesir hakkında bilgi veren Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, iki belediyenin birlikte ortak projelerin altına imza atabileceğini belirtti. Schwabisch Hall Belediyesi’nin şirketleri var, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin de şirketleri var. İnşallah ortak yatırımlar yaparız. Ortak işletmeler yaparız. Sizlerin de tecrübesinden istifade ederiz diye düşünüyoruz” dedi. Balıkesir’le olan ilişkileri daha da geliştirmekten yana olduklarını ifade eden Schwabisch Hall Belediye Başkanı Hermann- Josef Pelgrim ise, “ Başka şehir ve bölgelerle bağlantıları güçlendirmemiz lazım. Ayrıca yanımda Heilbornn şehrinin büyükşehir belediye başkanının yazısını getirdim sizin için.

Yenilenebilir enerji konusunda ön plana çıkmaktayız.  Sayın Van Berger 2012 yılında Almanya enerji yöneticisi seçildi. Schwabisch Hall bu sene Almanya’nın ilk enerji verisini oluşturdu.  Şehrin ve sanayinin de faydalanabileceği yenilenebilir ve başka enerji kaynakları konusunda örnek teşkil ediyor Schwabisch Hall” dedi. Karşılıklı görüş alışverişi şeklinde geçen toplantının sonunda; Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’un önerisi üzerine Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve Schwabisch Hall Belediyelerinin ortaklığında Balıkesir’e kurulması planlanan biogaz tesisinin iyi niyet protokolü imzalandı. Toplantıya; Balıkesir Vali Mustafa Yaman, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, Balıkesir Sanayi Odası Başkanı İsmail Uğur, Balıkesir Ticaret Odası Başkanı Fahri Ermişler, Balıkesir Üniversitesi’nden akademisyenler, Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) yöneticileri, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün temsilcileri ve işadamları katıldı.

HABER MERKEZİ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.