Balıkesir Merhaba Gazetesi

ADLİ YIL DÜN AÇILDI

ADLİ YIL DÜN AÇILDI
02 Eylül 2014 - 9:14

Genel

ADLİ YIL DÜN AÇILDI

Adli ve idari yargıda 20 Temmuz’da ’da başlayan adli tatil dün sona erdi.

05

 

Her yıl olduğu gibi bu yıl da Adli Yıl açılış töreni Atatürk Anıtına çelenklerin konulması ile başladı. Yapılan konuşmalarla sürdü. Atatürk Anıtında düzenlenen törenin sunuculuğunu Adliye’de Bakanlık Muhabere Bürosu Yazı İşleri Müdür Vekili  Canan Onkar yaptı. Törene Baro Başkanı Yaşar Meyvacı,Başkan vekili Levent Sökal, komisyon başkanı Kemal Yılmaz,avukat ve stajyer avukatlar katıldı.

Komisyon Başkanı Kemal Yılmazın açış konuşmasıyla başlayan törende Baro Başkanı Yaşar Meyvacı “yeni yargı yılının ilk gününde, Sevgili Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’e olan bağlılığımızı,saygımızı ve onun gerçekleştirmeye çalıştığı idealleri, hedefleri doğrultusunda, onun bıraktığı yerden çalışmayı sürdürme azim ve kararlılığımızı vurgulamak üzere burada, birlikteyiz” dedi. Meyvacı konuşmasını şöyle sürdürdü:    “Yargıyı oluşturan  3 unsurun temsilcileri olarak, yeni adli yıla başlamak üzere yan yanayız. Hepimiz biliyoruz ki, Yargının bütününü oluşturan bu üç unsurdan birisinin dışlandığı, etkisiz hale getirildiği durumlarda Yargıdan, dolayısıyla adaletten söz edilemez. Yargının 3 unsurunu oluşturan Yargıç, Savcı ve Avukatların işlevlerini tam olarak, her türlü etkiden, her türlü baskıdan ve her türlü engelden uzak, bağımsız bir biçimde gerçekleştirmeleri toplumsal güven ve huzuru, iç barışı sağlamanın gereğidir. Bu nedenle de, Yargının tüm bileşenlerinin en sağlıklı biçimde işlevlerini yerine getirebilmeleri için, yapılan ve yapılacak olan düzenlemeler, her türlü siyasi ve idari tasarrufun en objektif halini içermelidir. Aksi durumda Adaletten söz edilemez. Yargının, bileşenlerinden birinin ya da birden fazlasının bir takım siyasi güçlerin birbirleriyle hesaplaşma aracı olarak kullanılmaması gerektiğini, Balıkesir Barosu olarak, çeşitli vesilelerle, altını çizerek defalarca vurguladık. Bugün tekrar dile getirme ihtiyacı duyuyoruz. Çünkü, bunun aksine olabilecek gelişmeler, yargıyı yıpratarak, toplumda adalete güven duygusunu zayıflatıp ortadan kaldırır. Adalete olan güvenin yok olduğu toplumlarda kargaşa ve kaosun yolu açılır.  Her bireyin, her topluluğun, her siyasal oluşumun, kendi hak ettiğine inandığını, yargı dışı yollarla elde etmeye çalışmasının yaratacağı kargaşa ve kaosu düşünmek bile istemiyoruz. Yaşadığımız coğrafyada tanık olduğumuz gelişmeler, yaşanan vahşet, adalet duygusunun gelişmediği, çağdaş yargının hayata geçirilemediği toplumların ne tür acılara katlanmak zorunda olduğunun göstergesidir.Her adli yıl açılışında, genelde yargının, özelde de yargının bir parçası olarak savunmanın sorun ve kaygılarını anlatmaktan biz usandık; ne yazık ki ilgili ve yetkililer usanmadılar.

DUYARLILIĞIMIZ ADALETİN TECELLİSİ İÇİN

Baro Başkanı Yaşar Meyvacı düzenlenen adli yıl açılışında yaptığı konuşmada duyarlılıklarının adaletin tecellisi için olduğunu belirtti. Kaynağında savunma hakkını ve halkın hak arama özgürlüğünü barındırdığını, Adaletsizlikler karşısında teslim olunduğunda adaleti teslim etmiş olunacağının bilindiğini söyledi. Meyvacı “Romalıların kölelerinden bile esirgemedikleri savunma hakkının kutsallığına yüklediğimiz anlam ‘Herkes için adalet, adalet için avukat’ anlayışımızın temelidir. Toplumsal adaleti temsil ederken, ırk, din, dil ve siyasi görüş  ayrımı bizim meşguliyet alanımız değildir. Hak ihlalleriyle karşılaşanların kimlik ve düşüncesine bakmaksızın onun yanında yer alırız. Bu nedenle de, savunmanın ihmal edildiği, görmezden gelindiği ve şekli bir unsura dönüştürüldüğü bir yargılamayı ‘adil’ saymayız. Biz adaletin en ayrımsız biçimde herkes için gerekli olduğuna inanırız.Savunmamızın “hiçbir kısıtlamaya tabi olmaksızın” yapılabilmesin içindir” dedi.

FOTO 2 Yeni adli yılın tüm hukukçular için başarılı geçmesi, yargının tüm unsurlarının sıkıntılarının çağdaş bir hukuk anlayışıyla çözülmesi dileğinde bulundu

HABER:KAMİL AKYÜREK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.